Vader - Tibi Et Igni

Nuclear Blast gururla sunar...

"Go To Hell" son dönemlerde dinlediğim en güzel intro'lu parçalardan biri dersem doğru olur. Bu parçanın adını grubun Nisan ayında çıkan single çalışmalarından hatırlayabilirsiniz. Bu single çalışmayı dinleyenler "Where Angels Weep" ve "Triumph Of Death" parçalarını önceden dinlemişti. Ben "Where Angels Weep" i bir süre önce dinleyip Vader'ın yeni albümle sağlam geleceğine inanmıştım, yanılmadım. "Welcome To The Morbid Reich" sonrası beklentiye giren death/thrash metal severler albümü daha bititrmeden, baştan 1-2 parçasını dinleyerek bile Vader'ın kendine has "kütür kütür" tarzını muhafaza ettiğini fark edeceklerdir.

Grubun bel kemiği Peter, parçalayan gitar tınılarıyla Spider, neredeyse kusursuz bas gitar yürüyüşleriyle Hal ve bu albüm için çok şey ifade eden baterist James Stewart'ın yüksek performanslarıyla "Tibi Et Igni" bildiğimiz şölene dönüşüyor. "Hexenkessel" parçası albümün en mükemmel parçalarından; "dinlemekten kendinizi alamayacaksınız" derler ya, standart bir death/thrash metal dinleyicisinin bu parçanın farkına varmaması mümkün değil. Sonlara doğru meydana çıkan "The Eye Of The Abyss" albümün gizli favorilerinden, şu müziği yakalamaya çalışan bir çok grup dinledik ve eminim ki Vader hakkını tam olarak veremeyenlere iyi birer örnek olmuştur.

"Tibi Et Igni" yi dinleyerek grubun '95 tarihli "De Profundis" albümüne neden bu kadar takılı kaldığımı sorguladım bu sefer. Oysa albümleri değerlendirirken çıktığı yıla göre de değerlendirim ve 2014 yılında 10 albümü geride bırakmış bir grubun 11'inci albümleriyle daha neler yapabileceğini bu albümde açıkça görebiliyoruz. Morbid Angel, Behemoth, Decapitated, Malevolent Creation hatta Vomitory gibi gruplarla vaktini değerlendiren bir kesimin bu albümü hazımsaması kolay olacaktır. Normal süresi 42 dk. olan bu çalışmanın digipak bonus parçaları "Necropolis" ve bir Das Ich yorumu olan "Des Satans neue Kleider" de kulak verilmesi gereken diğer parçalardandır diyebiliriz.

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.vader.pl
www.facebook.com/vader
www.twitter.com/vaderband

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh8.5
Sunum7.5
Özgünlük8.5
Hertz Stüdyoları'ndan tabiri caizse canavar gibi bir albüm çıkmış, Polonya death/thrash metal müziğinin en önemli ismi Vader "Tibi Et Igni" ile yılın en akılda kalıcı albümlerinden birine imza atıyor.
8.4

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.