In My Shiver

Grubun 2010 yılında kurulup ve iki albüm yayınlamasına rağmen eminim Türk dinleyicileri In My Shiver ismine pek aşina değildir. İlk olarak bize grubun kısa tarihçesini anlatır mısınız?

Söylediğin gibi 2010 yılında kurulduk. Kendi stüdyomuzda birkaç rif yazdık ve iyi olduğunu düşündüğüm bu rifleri müzisyen arkadaşlarım Asha ve Lux Occulta ile değerlendirdim. Beraberce bu rifleri geliştirdik ve bir albüme dönüştürdük. Hayat tecrübelerimiz ve farklı müzikal kökenlerden gelişimiz müziğimizi zenginleştirdi. "Black Seasons" adını taşıyan ilk albümümüz Mkh Stüdyoları'nda kaydedildi. In My Shiver her dönem gelişime açık bir ekstrem metal grubu oldu. Albümlerimizi dinleyenlere bunu zaten yeni çalışmamız "Delicate Poison" da kanıtladık.

Müziğe nasıl başladınız? Esin kaynaklarınız kimler?

Daha önce de belirttiğimi gibi hepimizin farklı müzikal zevkleri ve deneyimleri olmasına rağmen ekstrem metal çatısı altında buluşuyoruz. Eski okul black metal, 70'lerin progresif post rock tarzı, 80'lerin dark wave ve elektronik müziği etkilendiğimiz tarzlar arasında. Tek tek grup adı vermektense ana esin kaynağımız tarzları belirtmeyi tercih ederim, zira herkes o tarzların referans gruplarını tahmin edebilir. Stüdyoya girdiğimizde X ya da Y grubu gibi kayıt yapalım demesek de dinlediklerimiz bir şekilde müziğimize yansıyor.

"Delicate Poison", Hypnotic Dirge Records etiketi ile yayınladığınız ilk albüm. Bu anlaşmadan memnun musunuz? Onların etiketi ile daha çok albüm yayınlama fikrine nasıl bakıyorsunuz?

Promoları dağıtmaya başladığımızda pek çok yerden teklif aldık. Hypnotic Records'un başındaki Nick ve firmasını biliyorduk ve onlarla anlaşma yapmaya hevesliydik. Şirket çatısı altında kendi tarzında başarılı onlarca grup var ve bu ailenin parçası olmak bizler için bir şans. Nick Skog tutku ile kendini işine adamış biri. Gelecek hakkında şimdiden konuşmak doğru olmaz. Grup olarak yeni şeyler yazacağız elbette. Bu iki çıkışlı bir sokak gibi. Acaba gelecekte Nick bizim müziğimizi yayınlamak ister mi? Her ne olursa olsun ürettiğimiz her yeni şeyi ilk ona götüreceğiz.

Albüm ismi nereden geliyor?

"Delicate Poison" bizim müziğimizi yansıtan bir isim, zehir ve incelik arasında bir kontrast var şiddet ve şefkatte olduğu gibi. "Delicate Poison" farklılıklar açısında zengin bir albüm. Karanlık tonların yanında aydınlık geçişlerde bolca var.

Müzik tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz? Size göre black metal mi depresif rock mı çalıyorsunuz? Tarz ayrımı sizler için önemli mi?

Gündelik hayatta dinlediğimiz her şey bir şekilde bizleri etkiliyor. Ekstrem metal bizlerin ana akordu, diğer tarzlar ise onun yan besleyicileri gibi. Pop grubu değiliz tabi ama bir tür altında müziğini sınıflandırmak da büyük ağırlık bence.

Şarkı sözlerinizi sevdim. Şarkı sözleriniz günlük hayat tecrbübelerinden, insan doğasından esinleniyor. Şarkı sözlerini kim yazıyor?

Teşekkür ederim, şarkı sözlerini beğenmen beni mutlu etti. Tahmin ettiğin gibi şarkı sözlerinin temeli yerküre üzerinde yaşayan insanlar ve günlük karşılaştığımız sorunlar. İnsanların korkularını da kendi bakış açımız ve mantığımıza göre yorumluyoruz. Şarkı sözleri üzerine konuşmak kolay değil, ilham geldiği zaman yazıyoruz. Ama senin gibi biri onları okumaya zaman harcar ve fikirlerim hakkında biraz kafa yorarsa bu benim için muhteşem olur.

Bize albüm kapağını anlatır mısınız?

Albüm kapağı albümde işlediğimiz konular ile paralel. Mankenler bizim için insanoğlunun ne olduğuna dair önemli bir sembol. Üzerine giydirdiğin her kıyafeti taşıyan cansız objelerin acı çektiğini düşün, birde günümüz dünyasında olan olayları ve günümüzün acımasız şartlarını kat. Kapak görselinin ruhani ve entelektüel değeri var bence.

Kritikler ne söylüyor? Hayranlardan beklediğiniz ya da umduğunuz reaksiyonları aldınız mı?

Evet, şu ana kadar yapılmış bazı kritikleri okuduk. Okuduklarımız beklediğimiz şeyler. Herkesin zevkine uyacak ve kolay benimsenecek bir müzik yapmıyoruz. Buna rağmen kritikler iyi seyrediyor. Umarım bizi "Black Seasons" albümü ile sevenler "Delicate Poison" albümünde duyduklarından da memnun kalır.

Camerino, Le Marche'de rock müzik sahnesi nasıl? Bize tavsiye edeceğiniz gruplar var mı?

Camerino küçük bir kasaba, etrafta çok fazla ekstrem metal grubu yok, tabi ki Le Marche bölgesinde bazı ekstrem metal grupları var. Mesela Faded isimli bir grupta söyleyip üç albüm kaydetmiş elemanımız var. İtalya derin bir ekonomik krizde bunun sonucu olarak gruplar konser verecek salon bulamıyor ve müzik sahnesi yavaş yavaş ölüyor. Ekonomik ve kültürel olarak ülkem adına zor zamanlar yaşıyoruz.

Sırada ne var? Okurlarımız sizi nerede izleyebilir?

Şu sıralar yeni parça yazmıyoruz. Epey zamandır bir yerde canlı performansta sergilemedik ama geleceğin ne göstereceğini kim bilebilir?

Şahsi parça listende kimler var? Bu sıralar kimleri inceliyorsun ve hangi müzikler sana heyecan veriyor?

Şu sıralar epey post rock grubu dinliyoruz, bunun yanında Katatonia, Porcupine Tree ve Steven Wilson hayranlarıyız. İyi ve kaliteli olan her işi dinleriz.

Müzik dışındaki hobileriniz ve zevkleriniz nedir?

İş dışında çok az boş zamanımız kalıyor. Sevdiklerimize ve spora vakit ayırıyoruz.

Rock Vault Zine hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok fazla müzik ile dolu kapsamlı bir e-zine! Dil konusunda sıkıntılarımı ise Google Çeviri ile aştım...

Cevaplarınız için teşekkürler. Eklemek ya da duyurmak istediğiniz bir şeyler var mı?

İlk olarak Rock Vault ekibine bize harcadıkları zaman için teşekkür ederim. Sonrasında tüm okuycularınızı bizim sayfalarımız ve kanallarımıza davet ediyoruz. Eğer imkanınız varsa ve sevdiyseniz albümümüzü alarak bize ve plak firmamız Hypnotic Dirge Records'a destek olabilirsiniz!
Tekrar teşekkürler.

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.inmyshiver.tk
www.inmyshiver.bandcamp.com
www.facebook.com/pages/IN-MY-SHIVER/106682309352151
www.youtube.com/user/inmyshiverofficial
www.hypnoticdirgerecords.bandcamp.com/album/delicate-poison

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.