Venom - Metal Black

Venom - Metal Black

1981 yılında “Welcome to Hell” ile müzikal yolculuğuna başlayan Venom hem yepyeni bir tarzın kapılarını, hemde arkasından gelen - Slayer ve Metallica başta olmak üzere - onlarca, yüzlerce extreme tarzda grubun yolunu açtı. Kült olmuş albümlere yapılan göndermelerin moda olduğu 2006 yılında Venom, neredeyse tamamen yenilenmiş kadrosu ile, 24 yıl önceki “Black Metal” albümüne gönderme yapıyor.

Gerek kapak, gerek isim, gerekse de albüm geneline hakim olan kaotik hava 1982 tarihli albümü aratmayacak nitelikte. On dört şarkılık müzikal şölen Antechristile açılıyor. Açılış için oldukça başarılı ve gaz bir Venom şarkısı, hemen arkasından gelen “Burn in Hell” nakarat kısmı ile dikkat çekiyor. Groove ritimleri ve Cronos’un vokalperformansı ile öne çıktığı “House of Pain”, albümün en başarılı çalışmalarından ve kesinlikle Venom konserlerine marş olacak nitelikte bir şarkı.

“Death and Dying”, neden pek çok thrash grubunun başlangıç noktasının Venom olduğunu açıklayan bir şarkı; Rege Satanas klasik Venom sound'u ile rock’n’roll riff'lerinin başarılı bir birleşimi. Darkest Realm özellikle yeni baterist Antton’un başarılıperformansı ile ön plana çıkıyor. Assasin gaz thrash riff'leri üzerine kurulu, Cronos’un özellikle nakarat kısmındaki hırıltılı vokalleri muhteşem! Lucifer Rising, albümdeki en modern sound'lu çalışma; endüstriyel etkili gitar riffleri ve nakarat kısmındaki denemelerVenom müziğine ayrı bir hava getirmiş. Bunun yanında şarkı, içinde olağanüstü bir gitar solosu barındırıyor. “Blessedare Dead” ve “Hours of Darkness” orta kalitede Venom şarkıları. “Malifecarvm” uzun sürmesine rağmen oldukça dinlenebilir, albümün öne çıkan şarkılarından.Albümün isim şarkısı “Metal Black” aynı zamanda albümün kapanışını yapıyor. 24 yıl önce çıkan Black Metal hitine yapılan göndermeler oldukça yerinde ve başarılı.

Son olarak söyleyebileceğim; Venom’un o eski günlerdeki kaotik ve karanlık müziğini seviyorsanız, bu albümü sakın kaçırmayın. Kritiğin başında da belirttiğim üzere klasik albümlere gönderme yapan grupların tel tel döküldüğü bu günlerde ( bkz. Helloween, Queensryche) yenilenmiş kadrosu ile Venom bu işin altından başarı ile kalkmış.

ŞARKI LİSTESİ

1. Antechrist
2. Burn in Hell
3. House of Pain
4. Death & Dying
5. Rege Satanas
6. Darkest Ream
7. A Good Day to Die
8. Assassin
9. Lucifer Rising
10. Blessed Dead
11. Hours of Darkness
12. Sleep When I'm Dead
13. Maleficarvm
14. Metal Black

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Klasik albüme çok şık bir gönderme
8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.