Volbeat - Rock The Rebel / Metal The Devil

Volbeat - Rock The Rebel / Metal The Devil

Danimarka sahnesine merakım lise yıllarında başlamıştı. Merakın sebebi ise 90’ların ikinci yarısında death metal arenasını sallayan Konkhra idi elbette. James Murphy ve Chris Kontos’lu kadrosu ile çok çok havalılardı. Konkhra’nın ardından Danimarka piyasasını yönlendiren bir diğer grup olan Dominus’ta hemşerisi Konhkra gibi sonradan “illa da rock’n’roll” diye sapıtanlardan. 98 yılında “Vol.Beat” albümünü yayınlayan grup 2001 yılında tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Grubun beyni Michael Poulsen için macera yeni başlamıştı. Elvis Metal diye tabir ettiği Volbeat ile tekrar sahnelere düştü.
Elimizde bulunan “Rock The Rebel/Metal The Devil” grubun ikinci albümü. Albüm “The Human Instrument” ile açılıyor. Açılış anında herşeyden önce dikkatimizi çeken şey ise albümün mükemmel prodüksiyonu; gitar ve bateri tonları pek çok yerde bana Metallica’nın “Black” ve “Load” zamanlarını hatırlattı. “Mr. & Mrs. Ness”  giriş kısmından  parça genelindeki rifflere kadar 90’ların ortasındaki Metallica’ya saygı duruşu gibi. Albümdeki üçüncü şarkı aynı zamanda albümden çıkan ilk single olan “The garden’s tale”  her dizesi ve her anı ile oldukça keyifli olan parçada Poulsen’e Magtens Korridorer grubundan Johan Olsen eşlik ediyor. “Devil or the blue cat's song” da yer yer bir başka efsanevi Danimarka grubu Mercyful Fate tınıları almadım değil. “Sad man's tongue”  tekrar bizi Elvis Presley, Johny Cash zamanlarına götürüyor.
Albümdeki oldukça güçlü ve ilk dinleyişte kavrayacak şarkılardan biri de “River queen”. Groovy riffleri ile Volbeat konserlerinde hayranların favori şeçimlerinden olacak eminim. “Radio girl” ün son anlarından “A moment forever” ın ise genelinde  grup eski heavy metal günlerini hatırlıyor. Grubun dinleyicilerine bir diğer süprizi de “The Strength/The Sound/The Songs” albümünden  “Soulweeper”  ı tekrar  düzenlemeleri. “You or them” de tekrar Mercyful Fate ve Metallica tınıları duyuyoruz bolca. Albümün kapanışını ise groovy riffler ile bezeli “Boa [JDM]” yapıyor.
Yurtdışında eski Dominus ve Michael Poulsen fanları tarafından “mainstream grup olma yolunda oldukları ve potansiyellerini kullanmadıkları” yönünde kıyasıya eleştirilsele rde Volbeat her yönüyle metale yeni soluk getiren gruplardan biri. Hangi tarzı dinliyor olursanız olun kaçırmayın!

Parça Listesi

1. The human instrument
2. Mr. & Mrs.
3. The garden's tale
4. Devil or the blue cat's song
5. Sad man's tongue
6. River queen
7. Radio girl
8. A moment forever
9. Soulweeper #2
10. You or them
11. Boa [JDM]

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7
Poulsen ve ekibi bildiğimiz gibi, Volbeat kendi açtığı kulvarda başarıyla devam ediyor
7

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.