Nettlethrone - Dissonant Progression

Kim ne derse desin Türk metal piyasasının kalbi Ankara’da atıyor.

Dreamtone (ve dolayısıyla Neverland) , Self Torture ve Decimation’ın ardından “Blueprint” demosu ise takip edilecek gruplar listemize eklediğimiz Nettlethrone ilk albümü “Dissonant Progression” ile karşımızda.

Albümdeki ilk sihir Justin Bartlett (Gorgoroth , Sunno) imzalı kapakta saklı. özellikle grubun duruşunu bütünleyen iç kapak çalışması son derece dikkat çekici ve anlamlı. ( Albümü netten indireceklerin kaçıracağı detaylar – 1 ) Albümün açılışını kısa ama son derece vurucu intro “The Cynical Code” yapıyor. Her dinleyişte daha da beğendiğim ve duygulandığım bu çalışmayı takip eden “Aesthetic of Dead Art” Mehmet “Mumu” Stevenson destekli ve Kaya özgen’in tam anlamıyla performansı ile yıkıp geçtiği bir çalışma. Grubun yanında her tınısında klasını konuşturan Mumu’ya da kocaman selamlar buradan!

Burak Tansel ve Tankut Aydınlıyım’ın mükemmel uyumunun belgesi olan “Preaching the Crisis Discipline” in ardından gelen grup melodik death metal derslerine “A Vindication” ile devam ediyor. Parçanın kapanışında kullanılan akustik gitar geçişi ise usta işi. “In Five Seconds We Shall Fall” ile tempoyu yükselten grup akustik gitarını sihirli tınılarına “Inertia” da tekrar başvuruyor. Takipçisi olan çalışma “Sewn Shut Eyes” dinamik gitar altyapısı ile son derece akıcı bir yapıya sahip. Nazmi Can'ın vokal performansı ile adeta yıkım geçtiği “Within These Walls” delirtici ilk yarısından sonra son derece hoş akustik gitar melodileri, ile kapanıyor. “Within These Walls” dan yadigar akustik gitar melodileri ile açılan “Nine Hundred Days” de grup hız sınırlarını zorluyor. “Prayers Go Unheard” son derece duygusal ve özellikle At the Gates sevenleri mutluluktan ağlatacak bir outro.

Albüm biterken müzikal değerlendirmeleri kenara bırakıp öncelikle gördüğüm en iyi promo paketlerinden birini gönderen gruba teşekkürlerimi sunuyorum; albümünü Rapidshare vb. sitelere yükleyip buradan indirip dinleyin diyen ve promo göndermeyi zaman ve para kaybı gören o kadar çok yerli, yabancı gruba rastladım ki… Daha sonrasında imajından, duruşuna, kayıt kalitesine her açıdan yabancı türdaşlarını ve bize Türk ekstrem metal tarihinde bir başyapıt sunan gruba ne söylesem az. Biliyorum sözlerim havada kalacak ama çok ciddi emek harcanan bu (ve bunun gibi az sayıda gruba) albüme ve gruba hak ettiği desteği verin; ama grup yerli grup olduğu için değil standartların çok üzerinde işler yapıp her türlü övgüyü sona kadar hakkettiği için!

 

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh10
Sunum9
Özgünlük9
Son olarak At the Gates, eski dönem Entombed, God Macabre hayranları başta olmak üzere tüm ekstrem metal hayranlarına albümü şiddetle tavsiye ediyorum.
9.3

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.