Metallica - Beyond Magnetic

Metallica - Beyond Magnetic

Geçtiğimiz aylarda son derece şatafatlı bir aktivite ile 30. zafer yılını kutlayan Metallica malum konserde Death Magnetic albümünde kendine yer bulamayan dört parçayı ilk kez çaldı. Hemen sonrasında ise ilk olarak şarkıların ham halleri  internet üzerinden Fan clup üyeleri ile paylaşıldı ve Ocak ayında raflara düştü. Belirtmek gereken ilk noktayı zaten grup zaten sitesinde açıklamış, masaya yatıracağımız şarkılar son miks aşamasından geçmemiş.

E.P. geneline sinen "bitmemişlik" havasının açıklaması şarkıların son müdaheleden geçmemesi muhtelen. Bunun yanında yadsınmaması gereken bir diğer gerçek grubun web sitesi dışında hiç bir yerde tanıtımı yapılmayan ürünün çıktığı hafta 36.000 kopya satarak Billboard listelerine kendine 32. sıradan yer bulması alkışlanacak bir başarı. Herşeyin internet üzerinden indirildiği dönemde Metallica adı (Lulu faciasına rağmen) satıyor olması mı bu başarıda etken, yoksa rock dinleyicisinin hala gruplarına sahip çıkması mı karar sizin?

Parçalara gelirsek hemen hepsinde coşturucu ve tanıdık anlar (Death Magnetic öncesi açılan Mission Metallica sitesini hatırlayan var mı?) içerse de ben "Rebel of Babylon" hariç hiçbir parçanın bütününden tad almadım ve "Death Magnetic"'den hiçbir parçayı çıkartıp yerine bu E.P. deki şarkılardan birini koyamıyorum. Uçuca dizilen onlarca riffin havada uçuştuğu bu E.P. yi dinleyince ve 2008'den beri Metboys'un uzun şarkılar yazma ateşinin tekrar depreştiğini gördükçe bay Ulrich'in geçtiğimiz aylarda yaptığı "yeni albüm için 800 riff yazdık" açıklaması beni derin düşüncelere sevk etmiyor değil.

Güzel albümlerin birbiri ardına çıkmaya başladığı bu sene dinlemezseniz birşey kaybetmeyeceğiniz bir çalışma "Beyond Magnetic" nihai karar sizlerin ey okuyucu!

PARÇA LİSTESİ

1. "Hate Train"   6:59
2. "Just a Bullet Away"   7:10
3. "Hell and Back"   6:57
4. "Rebel of Babylon"  8:01

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite6.1
Ruh6.4
Sunum6.6
Özgünlük5.1
Keşke şarkılar en az iki dakika daha kısa ve 10 riff eksik olsaydı, yeni albüm öncesi Metallica krizi tutanlara tavsiyemdir.
6.1

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

2 comments

  1. Sedat Sağır 16 Şubat, 2013 at 11:33 Cevapla

    Aynen dediğin gibi bu kriz çok iyi geldi, elim ayağım titriyordu yokluktan 😛 Güzel gruplar var lakin hiç biri metallica değil.

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.