Wormed

Sen ve Guillemoth grubun en uzun süreli elemanlarısınız, bunun sırrı nedir? Yıllar içinde Wormed'da değişmeseydi dediğiniz bir şey var mı?

Rock Vault Zine okurlarına selamlar! Pek çok geçmişteki olay bizi bugün olduğumuz yere taşıyan adımlar bence. Başlangıçta sabit kadro olsa da sonrasında eleman değişiklikleri biraz düzenimizi aksattı. Ama dediğim gibi bu aksilikler bize daha güçlü olup amacımız için dövüşmeyi öğretti. Grubun bugünkü halini fazlasıyla benimsediğim için emin ol geçmişten hiçbir şey değiştirmezdim.

Okurlarımız için son albüm "Exodromos" ile bugün arasında neler yaptığınızı anlatır mısın?

"Exodromos" albümünün çıkışı sonrası pek çok festivalde çaldık ve iki turne yaptık, biri Condemned, Infernal Revulsion ve Cognitive ile ufak Amerika turnesi öteki ise Ulcerate, Gigan, Departe ve Solaze Of Requiem ile büyük çapta Avrupa turnesi. Onun yanında iki yıldır Mart ayında Season Of Mist etiketi ile çıkacak üçüncü albümümüzü yazıyoruz ve umarım yakında hasattan hoşlanacağız.

Ne dersiniz Wormed için? Zirve "Planisphaerium" albümü mü? Sizce zaman içinde albümler gitgide daha mı iyileşiyor yoksa zayıf yönleri mi göze batıyor?

Hayır tabi ki. Pek çok insan "Planisphaerium" için kült albüm diyor. Hepsine ve albüme saygım var ama albüm benim için eski tınlıyor. O zamanlar latin ve caz pasajlar ve dokusu ile death metal sahnesi için devrimdi ama inan o albüm metal sahnesinde yer almak isteyen heyecanlı müzisyenlerin çabasından fazla değildi. "Exodromos" daha az çiğ, daha kompakt ve daha dinlenebilir, belki de o sefer davulcu değiştirmediğimiz içindir. Müzisyen olarak her yaptığımız albümde gelişmeyi ve öğrenmeyi amaçlıyoruz ve daha gidecek çok yolumuz var.

Konserlere nasıl hazırlanıyorsunuz? Parçaları neye göre seçiyorsunuz? Canlı çalmayı en sevdiğiniz parçalar hangileri?

Performans öncesi zaman olursa ısınma egzersizleri yapıyoruz. Boğazımı hazırlıyorum ve bolca su içiyorum. Konser öncesi birbirimize pozitif enerji için sarılıyoruz. İnsanları konserde nefessiz bırakmak istiyoruz ve şarkıları ona göre seçiyoruz. Benim için "Stellar Depopulation" ve "Techkinox Wormhole" çalması keyifli şarkılar.

Wormed'u daha önce duymamış death metal hayranları Netherlands Deathfest konserinden ne beklemeli?

Şaşkınlık... Pek çok blast beat kulaklarınızı cezalandıracak, bu arada başka galaksiden gelen rifler ve sesler sizi kozmosun ötesine taşıyacak. Kalp hastası olanlara bizi izlemeyi önermiyoruz zira güçlü ve dayanıklı olmalısınız.

Günümüzde death metal vokalistlerinin yaptıkları hatalar neler?

Pek çok vokalist şarkı arasında çok konuşuyor. Ben sahnedeyken konuşmamayı ya da "teşekkürler", "İyi geceler! Wormed'a hazır mısınız?" gibi kısa cümleler kurmayı ve müziğin konuşmasını ercih ediyorum. Şarkı arasında ambient samplelar koymamızın sebebi bu sessizliği engellemek.

Şu sıralar diğer teknik death metal gruplarının doğru ya da hatalı yaptığı şeyler nedir sence?

Pek çok harika grup olsa da şu sıralar gruplar son derece komplike ve kaçık şeyler çalmaya başladı. Kötü olan taraf ise grupların bunları sahnede çalamaması. Çalamayacağın ve ya çalarken benzetemeyeceğin şarkı yazmak bence yanlış.

Ekstrem metal ve diğer türleri ayıran nedir? Bir müziği "ekstrem" olarak etiketlemek için ne gerekli?

Komplike soru, bence o ayrıcı etken vokal tarzı ve müzikler ile şarkı sözlerindeki çiğlik. Bana göre ekstrem metal aşındırıcı olmalı ve sert vokalleri olmalı. Sadece vokale de bağlamamak lazım gerçi son derece ekstrem tınlayan enstrümantal gruplar var. Keskin ve sınırsız hayal gücü ana bileşen bence.

İspanya'nın zengin bir ekstrem metal sahnesi var. Bize hangi grupları önerirsin?

İlk aklıma gelenler Altarage, Thirteen Bled Promises, As Light Dies, Bodybag, Horn Of The Rhino, Stormvold, Greus, Body On Sections, Looking For An Answer, Teething, Tromort, Lux Divina, Frequency, Foscor, Nashgul, Rageous Intent, Teitanblood, Kuturlat, Virulency, Adrift, Wrong, Dejadeath... Öyle çok grup var ki! Tek tek isim vermek çok zor!

Gazeteciler hakkında ne düşünüyorsun? Metal grupları hakkında yazan onlarca web sitesinin artı ve eksileri neler?

Muazzam bir efor var ortada, bir yazar saatlerce grubu araştırabiliyor. Bence de sahnenin sağlıklı bir şekilde devamı için dergiler ve web sitelerine ihtiyaç var. Bunun yanında albümler hakkında yazılanlar potansiyel dinleyicilerin fikirlerine doğrudan etki ediyor. O kadar kalabalık bir sahne var ki en ufak referans bile yol gösterici olabiliyor, pek çok insan dergi ve web sitelerinde yazılı kritiklere güvenmese de... Aynı gazete haberlerinde olduğu gibi. En iyi farklı fikirleri okuyup dinleyerek nihai kararı vermek.

Hayranlar gelecek günler için Wormed'dan ne beklemeli? Aynı kadro ile istikrarlı devam? Daha çok albüm?

Tabii ki, yeni albüm 'Krighsu' yakında (18 Mart 2016) Season Of Mist etiketi ile geliyor. Sonrasında Amerika ve Avrupa'da kapsamlı bir turne ve Avustralya, Asya ve Güney Afrika için teklifler bekliyoruz. Daha çok intergalaktik albüm yazmak adına umarım beraber kalırız! \m/

Röportaj içi teşekkürler. Eklemek istediklerin varsa sahne senin...

Teşekkürler Özgür ve teşekkürler Rock Vault Zine okurları! Bizim için keyifti. Umarım yakında Türkiye'de çalarız!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.wormed.net
www.wormed.bandcamp.com
www.facebook.com/wormed
www.instagram.com/wormedband
www.twitter.com/wormedband

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.