Engulfed

Engulfed

"Din nefrettir!"

Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz Mustafa. Topluluk son zamanlarda nelerle meşgul?

Ben teşekkür ederim. Grup şu sıralar 1 Aralık'ta gerçekleşecek olan Dead Congregation konserinin hazırlıkları ile meşgul. Aynı zamanda ilk albümümüzde yer alacak yeni parçalarımız üzerinde de çalışmaktayız.

Yeni EP'nizi gelecek için ümit verici buldum. Gerçekten şu anda ilk albümünüzü merakla bekliyorum. İnanır mısınız Incantation'ın "Vanquish In Vengeance" adlı son albümünden daha fazla ilgimi çekti. Siz kaydettiğiniz bu 4 parça için ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

Beğendiğine sevindim gerçekten. EP'nin promosyonunun yapılmaya başladığı andan itibaren çok iyi tepkiler aldık dünyanın her bir köşesinden. Herkes farklı farklı yorumlarda bulundu, farklı farklı şarkılara övgüler yağdırdı. Genel olarak şunu görüyoruz ki bu 4 şarkılık EP'den sonra insanlar bunun ardından iyi bir albüm beklemekteler. Bizde beklentileri boşa çıkarmamayı ümit ediyoruz.

Hellthrasher Productions'ı seçme sebebiniz ne olmuştu? Kendileriyle aranızda nasıl bir iletişim oldu? Türkiye'den bir firmayla neden çalışmadınız?

EP kaydı bittikten sonra birçok firmayla iletişime geçtik. Me Saco Un Ojo Records ile önceden bir hukukumuz vardı ve bu yeni grubumuzun ortaya çıkardığı işi beğendiklerini, 12" LP formatında yayınlamak istediklerini söylediler, bizde kabul ettik. Bu süreçte Hellthrasher Productions bizimle iletişime geçti. Daha önce haklarında pek fikir sahibi değildik. Bu yüzden de açıkcası ilk önce kafamızda bir takım soru işaretleri vardı (Acaba çalışma şekilleri nasıl vb. gibi). Ama zamanla gördük ki gerçekten işlerini çok iyi yapan, çok ilgili, dürüst ve iyi niyetli insanlar olduklarını gördük. Promosyon zamanı çok sıkı çalıştılar. Çok iyi kritikler aldık. Etrafımıza baktığımızda bizim sınırlarımızda yaptığımız müziklere bu denli ilgili kuruluşlar göremeyince Türkiye'den bir firmayla çalışmamanın çok daha mantıklı olduğunu gördük.

Her yerde konser vermeye hazır mısınız yoksa seçici davranmaya mı gayret ediyorsunuz? Kitle tercihiniz var mı? Mekan ve tesisat konusunda olmazsa olmazlarınız oluyor mu?

Evet seçiciyiz diyebilirim. İcra ettiğimiz müziklere aşina, orda o an biz çalarken bulunmaktan zevk alabilecek insanlara sahneden hitap edebilmek isteriz. Alakasız, kollarını kavuşturup sahneye kafasında soru işaretleriyle bakan bir kitleye boşu boşuna fon müziği yapmak pek arzu ettiğimiz bir iş değil. Konserin iyi bir şekilde sürdürülebileceğine inandığımız, hakkında olumlu fikir sahibi olduğumuz ve dinleyiciye işkence çektirmek değil zevk aldırmak için backline'ı uygun bir şekilde ayarlanmış her mekanda uygun bir kitleye seslenmek isteriz.

Parça sözleri yazımınız nasıl bir süreçten geçiyor? Sözlerinizi yazarken en çok nelerden etkileniyorsunuz?

Şarkı sözlerimiz Serkan tarafından yazılmakta. Kendisi icra ettiğimiz müzikle gayet iyi örtüşen sözler yazmakta ve bu işi gayet iyi beceriyor diyebilirim. Serkan'ın kişisel olarak gayet beğendiğim bir hayal gücü var ve anlatmak istediklerimizi kendi kafasında gayet hastalıklı olarak şekillendirip kağıda dökebiliyor. Ben icra ettiğimiz müziğin daha ziyade müzikal yönüyle ilgiliyim, o yüzden Serkan'ın hastalıklı beyninde uçuşan şeylerin kendisinin nasıl uçuşturduğu ile pek ilgilenmiyorum diyebilirim.

Şu isimler olmasaydı şu parçaları yazamazdık diyebilecek kadar saygı duyduğunuz ve ilham kaynağı edindiğiniz topluluklar hangileridir?

Bu sorunun net bir cevabı yok aslında. Yani şu şu gruplardan etkilendik vs. gibi bir örnekleme yapmam pek doğru değil. Zira müziği icra ederken etkilendiğim şeyler sadece bu zamana kadar zevkle dinlediğim gruplar değil. Bana ilham veren herhangi bir şey olabilir. Elbette '90 ların başından bu zamana kadar o karanlık, derin havasını bozmayıp bize zevkle kendini dinleten bir çok hatrı sayılı eski usül death metal grubunun etkisi var üzerimizde, ancak ilham alıp etilendiğimiz tek şey bu gruplar değil.

Topluluğu kurmadan önce İngiliz death metal topluluğu Engulfed'dan haberiniz var mıydı? Gerçi pasifler ama...

Haberim yoktu açıkcası. Olsaydı da pek umrumda olacağını sanmıyorum. Yeterli derecede adından söz ettiren bir Engulfed olsaydı illa ki haberim olurdu diye tahmin ediyorum.

Engulfed'ın en çok hangi yabancı topluluklarla aynı sahneyi paylaşmak istediğini öğrenebilir miyiz?

Kafa dengimiz olabilecek, samimi, iyi vakit geçirebileceğimiz ve icra ettikleri müzikten hoşnut olduğumuz herhangi bir grup olabilir. İlla ki ünlü ve isim yapmış bir grup olması gerekmiyor.

2012 yılı yerli ekstrem müzik camiamız adına kanımca bereketli geçti. Taze müzikler üreten bdm/grindcore topluluklarını kastediyorum, yeni isimler duyduk ve dinledik. Siz de bunlardan birisiniz. Siz şu anki piyasamızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yerli piyasada yaptığı işlerden keyif aldığım sınırlı sayıda kaliteli grup mevcut. Tabiki de bu piyasada desteklediğimiz ve daha fazla destek alması gerektiğini düşündüğümüz sıkı oluşumlar var. Deggial, Godslaying Hellblast (RIP), Impuration, Sakatat, Neglected ve Decimation'ın icra ettikleri müziklerden keyif alıyorum.

Hayatınızda en çok yer edinmiş, izlediğiniz ve hiç unutamadığınız konser hangisi?

İzlediğim onca konser arasından en iyisi şuydu diyebileceğim bir konser yok açıkcası. Bu zamana kadar sürüyle konser izledim ve çok iyiydi diyebileceğim bir dolu konser var. Ayrı tutacağım bir konser söylemem zor.

Son zamanlarda hangi sanatçı ve toplulukları dinliyorsunuz?

Bu yıl gerçekten birbiri ardına çok iyi ürünler çıktı piyasaya. Şu sıralar Maveth, Anatomia, Resurgency, Grave, Absvrdist, Voidhanger, Incantation ve Aeon'un son ürünlerini aşırı dozda tüketmekle meşgulüm.

İnternetten toplulukların yeni albümlerini MP3 formatında dinleyen ve bütçesi doğrultusunda o albümleri beğenirse satın alan bir jenerasyon içindeyiz. Bu durumdan memnun musunuz? Sizin müzik tüketimine karşı bakış açınız nedir?

Aslında ben bütçeden ziyade insanların sadece gerçekten kaliteli olduğuna inandıkları ve zevk aldıkları müzikleri tüketmeleri görüşünü savunduğum için bu hareketi yararlı buluyorum. Kendi gruplarım açısından örnek verirsem gerçekten icra ettiğim müzikten hoşnut olup kalitesine inanan ve o üründen zevk alan bir insanı sırf bana destek vermek mantığıyla ürettiğim
müziği satın alan on insana tercih ederim açıkca. MP3 tam bu noktada faydalı olabiliyor.

Ülkemiz sanatçıları olarak siyaset ile ne kadar ilgilisiniz? Engulfed'ın ara sıra (bilhassa konserlerinde) bizlere duyarlı mesajları olacak mı?

Tabiki de olmayacak. Engulfed'ın pek duyarlı bi grup olduğu söylenemez.

Din kelimesi sizlere ne ifade ediyor? EP'nizle dinlere ve Tanrıya karşı savaş açtığınızı öne sürebilir miyiz?

Bize karşı nefretten başka bir şey ifade etmediği ortaya koyduğumuz üründen de açıkca gözlemlenebilir.

Sıradaki soru bir Rock Vault klasiği... Hiç unutamadığınız bir alkol anınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Benim pek öyle bir anım yok. Ağzımla içmeyi bilen bir adam olduğumu söyleyebilirim.

Sizlere sormak istediklerimiz şimdilik bu kadar. Tüm konuşulanların dışında eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? Tekrar teşekkür ederiz.

Röportaj ve desteğin için teşekkürler. Sadece kaliteli olduğuna inandığınız grupları destekleyin!

BAĞLANTI NOKTALARI

https://www.facebook.com/engulfedtr

https://www.facebook.com/events/454011817965349

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.