Single ve klip parçalarıyla idare ederim diyorsanız...

MP3 dosyalarınıza çeki düzen verme zamanı!

Öncelikle CD arşivi yapanlar bana kızmasın, ben hala CD arşivi yapıyorum (hatta gelin takas edelim dostlar!). Ve ben hala MP3'ün arşivinin olmayacağını öne sürenlerdenim. Ama gel gör ki bir takım cazip sebeplerden dolayı Torrent sistemi işimi görmüyor değil. Ben Torrent sitelerinden sevdiğim sanatçı ve toplulukların diskografilerini indiriyorum ama bir türlü dinlemeye vakit bulamıyorum diyorsanız size küçük bir önerim olacak...

Bilhassa Wikipedia'ya girin ve indirdiğiniz diskografilerin içinden single parçaları ayıklayın, single parça bulamazsanız sanatçı ve toplulukların çektiği video kliplerin adını bulun ve belleklerinizde sadece bu ayıkladığınız parçaları bulundurun. Eğer bunu yaparsanız topluluk ve sanatçıların güvendiği ve genellikle diğer parçalarına göre daha iddialı parçalarını dinlemiş olursunuz.

Bu yöntemin eksi bir tarafı var... Single parça olmayıpta, klip parçası olmayıpta bunun dışında kalan sevebileceğiniz parçaları ıskalayacaksınız. Ama bu sadece basit bir yöntem. Bu yöntem, sıfırdan bir sanatçı ya da topluluğu en kısa süre içinde adapte olmanıza, fikir sağlamanıza yarayacaktır. MP3 dosyalarınız daha az yer kaplayacaktır, portatif çalıcılarınıza daha az düşünerek parça yüklersiniz.

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.