Grand Magus - Iron Will

Grand Magus - Iron Will

Michael Amott'un Carcass sonrası ilk icraatı Spiritual Beggars'ın solisti Janne "JB" Christoffersson'nin dahiyane grubu Grand Magus yeni albümü Iron Will ile Avrupa piyasasının tozunu attırmaya and içmiş adeta. Kariyerine stoner / doom metal olarak başlayan grup ilerleyen yıllarda git gide heavy metal eksenine kaydı; özellikle son albümde grup o şanlı N.W.O.B.H.M ve klasik heavy metal günlerine saygı duruşunda bulunuyor.

1996 yılında zehirli faaliyetlerine başlayan grubun geçmiş dönem çalışmalarına dair herhangi bir bilgim yok ama okuduğum kadarıyla üç parçalı rock'n'roll makinesi stoner ekseninde başladıkları kariyerlerinde bir önceki çalışmaları Wolf's Return ile epik tınıları müziklerine yedirmeye başlamışlar; daha sonrasında yaşanan kadro değişikliğine gidilmiş ve bagetler adı sanı duyulmamış genç yetenek Sebastian'a emanet edilmiş.

Iron Will albümü ile grup Hammerfall ve türevi onlarca türe metal (!) grubunun yıllardır yapmak için bir taraflarını yırttığını ama beceremeyip soytarı ettikleri işi olabilecek en iyi şekilde yapıyor;

"80'li yılların ilk dönemlerinin o kendine has tınısını özgün bir tat ile dinleyicisine sunmak"

Dokuz parçalık albümde "Like The Oar Strikes The Water", "Fear is the Key" gibi tempolu parçaların yanında; "Iron Will", "Silver Into Steel" gibi epik parçalar bizlere keyifli bir dinleti sunuyor.  Grubun müziğinin köklerini oluşturan Sabbath vari doom metal eleneğine "The Shadows Know" ile saygı duruşunda bulunulması ihmal edilmiyor.  Albümü baştan aşağı dinlediğinizde keşke bu tarza böyle özgünce sahip çıkan ve yıllar önce layığıyla yapılmış bu türe kendinden birşeyler katabilen daha fazla grup olsa demeden geçemiyorsunuz.

Kapağından, epik atmosferine, viking kültürü ile bezeli liriklerine dek senenin en nitelikli albümlerinden biri karşınızda. ölüm mıknatıslarını, büyük kahine methiyeleri bekleye dururken Kuzey diyarlarından bizi görkemli bir şekilde selamlayan Büyük Büyücü'yü atlamamanız dileğiyle...

Parça Listesi

  1. Like The Oar Strikes The Water
  2. Fear Is The Key
  3. Hovding
  4. Iron Will
  5. Silver Into Steel
  6. The Shadow Knows
  7. Self Deceiver
  8. Beyond Good And Evil
  9. I Am The North

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum9
Özgünlük9
Senenin en "metal" albümü. Tek kelimeyle nefes kesici
9

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.