Paradise Lost – Faith Divides Us – Death Unites Us

Paradise Lost - Faith Divides Us - Death Unites Us

Paradise Lost - Faith Divides Us - Death Unites Us

 

Sonbahar ve kış ayları sizi bilmem ama benim için yaşaması en zor mevsim. Bir yandan soğuk havalar, bir yandan havayı kaplayan gri bulutlar insanın yaşam enerjisini alıp götürüyor. Hal böyle olunca insanın içini depresif bir ruh hali kaplıyor; hele birde denkleme "ayrılık" gibi olağan dışı bir durumu eklerseniz değmeyin keyfe ...(!) İşte böyle karanlık zamanlarda içinizdeki acıyı ve karanlığı dindirmek için neye başvurursunuz bilmem ama benim yegane ilacım Paradise Lost. Devam eden satırlarda grubun her dönemini seven ve istisnasız her albümünü el üstünde tutan bir hayranın hezeyanlarını okuyacaksınız kritikten ziyade uyarmadı demeyin!

1992 yılında MTV Headbangers Ball programını delicesine takip etti benim kuşağım, o zamanlar bıyıkları yeni terleyen bizler için çalan müziklerin yanında programın seksi sunucusu Vanessa Warwick'de bizler için arzu nesnesi idi; adı geçmişken Vanessa ablanın yanında hem şehrin dört yanına diktiği çanaklar ile MTV başta olmak üzere onlarca yabancı kanal izlememizi sağlayan dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen'e de selam çakalım buradan. Neyse konu fazla dağıldı; Top 10 listesinin ilk sırasında "Enter Sandman" ile etrafa caka satan Metallica kurulmuş ve kim gelirse gelsin yılanlı, tırlı klibi yerinden edemiyor. Derken Halifaxlı isimsiz grubumuz siyah beyaz "As I Die" klibi ile Metallica'yı listede darmadağın ediyor çıktığı hafta listelere bir numaran girerek. Gerisi kimimizin çok iyi bildiği, kiminizin ise küsüp yarı yolda okumayı bıraktığı bir başarı öyküsü zaten...

2009 çıkışlı yeni çalışma Faith Divides Us - Death Unites Us ile kahramanlarımız ne mutlu ki yine bizi şasırtmaya devam ediyor. Açılış parçası "As Horizon End" yine bildik Gregor Mackintosh sihri ile açılıyor. Son derece sade ve bir o kadar büyüleyici riffleri ile tanınan gitarist açılışta yine insanın tüylerini diken diken ediyor; tıpkı onlarca klasikte ettiği gibi... Hemen akabinde gelen "I Remain" de muazzam bir gitar işçiliği söz konusu; albüm öncesi verilen demeçlerde Mackintosh'un bu albümde parçalara derinlik katmak adınayedi telli gitar kullanmaya başlayacağını duyurmuştu. Grubun amacına ulaştığı ortada.

Shades of God zamanını hatırlatan "Frality", arızalı klibiyle bizleri süründüren isim parçası "Faith Divides Us - Death Unites Us", Lost Paradise günlerine selam çakan "Rise of Denial" ve "Living with Scars" beni ilk dinleyişte vuram şarkılar. Bu satırlardan diğer parçaların yeterince iyi olmadığı anlamını çıkarmayacağınızı umuyorum.

Gençliğimizi yiyen eski albümlere şık göndermelerin yanında Paradise Lost her zaman yeni tınlıyor. Gösterişiz, sade ama bir o kadar kalpten ve yıkıcı bir albüm arıyorsanız bu sene dinleyeceğiniz en iyi albüm Faith Divides Us - Death Unites Us

Kaçırmayın!

Parça Listesi

1. As Horizons End
2. I Remain
3. First Light
4. Frailty
5. Faith Divides Us - Death Unites Us
6. The Rise of Denial
7. Living With Scars
8. Last Regret
9. Universal Dream
10. In Truth

 

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum9
Özgünlük9
Paradise Lost coştu bir kere, köklere dönüş hızla devam ediyor
9

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.