Pig Destroyer - Book Burner

Amerikanların en sıkı grindcore topluluklarından Pig Destroyer'ın Relapse Records etiketli 4'üncü, toplamda 5'inci albümleri "Book Burner" ilk önce Amerika'da yayınlandı. Pig Destroyer'ın bir önceki albümü olan "Phantom Limb" hatırlanacağı üzere 5 yıl önce piyasaya sürülmüştü. Bu sebeple Pig Destroyer hayranları "Book Burner" ı yeterince beklemişti. Ama beklediklerine değdi çünkü karşımda albüm diyebileceğim bir albüm var, kendi dalında ise takdir belgesini haketmiş bir çalışma bu.

Kısaca kadro bilgisi vermem gerekirse; grubun beyni gitarist Scott Hull, Pig Destroyer'ın kurucusu ve Scott Hull aynı zamanda Agoraphobic Nosebleed'in kurucusu. Kendisine vokalde eşlik eden J.R. Hayes ise eski bir Agoraphobic Nosebleed üyesi. Gürültü ve sample'larda Blake Harrison'ın parmağı var. Vee... Baterilerde müthiş adam Adam Jarvis var. Adam Jarvis 2004'ten beri Misery Index'te, geçen seneden beri de Pig Destroyer'da baget sallıyor. Ek not olarak şunu da verelim; Pig Destroyer'ın düzenli bir bas gitaristi de yok.

Albüm daha piyasaya sürülmeden önce Metal Hammer dahil olmak üzere sayısız web sitesinde yayınlandı ve beğenildi. Onunda öncesinde "The Diplomat", "Baltimore Strangler" ve "Burning Palm" gibi parçalar yayınlanmıştı zaten. Şu anda en çok konuşulan şey ise şüphesiz "The Diplomat" parçasının video klibi olsa gerek. Bu parçada geçtiğimiz günlerde Radical Noise topluluğuna bir parçada eşlik eden Jason Netherton (Misery Index) var. "The Underground Man" parçasında Richard Johnson (Agoraphobic Nosebleed)'ı, "Eve" ve "The Bug" parçalarında ise yine Agoraphobic Nosebleed'den Katherine Katz'i bulacaksınız. Şu kadroya bakınca Agoraphobic Nosebleed'ten bir tek Jay Randall eksik diyorsunuz.

İlk CD yaklaşık 32 dk sürüyor. İkinci CD ise yaklaşık 12 dk. sürüyor (Bilhassa Black Flag ve Minor Threat yorumlarına benden tam puan!). Albümü dinlerken devasa grindcore topluluklarını işittim dersem abartmış olmam. Öncelikle Brutal Truth... Zaten kendileri de Brutal Truth'tan etkilendiklerini ifade etmiş bir topluluk. Bunun dışında Napalm Death... Kimi yerde Terrorizer... İşin ustalarını da seven biri için bu albümü bünyelere dahil etmek hiçte zor olmayacaktır. 1997 yılında Assuck'ın açılış grubu olarak Washington'da sahneye çıkan bu harika grubun geldiği noktayı (albümü) alkışlık buluyorum. Bravo!

PARÇA LİSTESİ:

CD 1 (Book Burner):

1. Sis (1:14)
2. The American's Head (0:48)
3. The Underground Man (0:31)
4. Eve (1:14)
5. The Diplomat (2:56)
6. All Seeing Eye (0:42)
7. Valley Of The Geysers (2:19)
8. Book Burner (0:40)
9. Machiavellian (1:12)
10. Baltimore Strangler (3:18)
11. White Lady (1:25)
12. The Bug (3:05)
13. Iron Drunk (1:43)
14. Burning Palm (1:52)
15. Dirty Knife (1:13)
16. Totaled (0:42)
17. Kamikaze Heart (1:35)
18. King Of Clubs (1:05)
19. Permanent Funeral (4:08)

CD 2 (Blind, Deaf, and Bleeding):

1. Depression (Black Flag) (2:18)
2. Wolfs Blood (Misfits) (1:12)
3. Light's Out (Angry Samoans) (0:51)
4. Can't Tell No One (Negative Approach) (1:15)
5. Deny Everything (Circle Jerks) (0:22)
6. Betray (Minor Threat) (2:58)
7. Who Are You? (Void) (2:21)

BAĞLANTI NOKTALARI

https://www.facebook.com/TheRealPigDestroyer

http://www.relapse.com/pigbook

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum9.5
Özgünlük9
Bu yıl dinlediğim başarılı grindcore albümleri arasından kürsüye çıkar!
9.1

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.