Slayer - World Painted Blood

Slayer - World Painted Blood

Slayer - World Painted Blood

Thrash metalin efsane dörtlüsünün en vahşi temsilcisi de geri döndü. Christ Illusion ile kitlesini ikiye bölen Slayer yeni albüm öncesi ilk olarak prodüktör koltuğunu Greg Fidelman'a teslim etmesi ile tepki çekti; zira Fidelman çok tartışılan Death Magnetic'den sorumlu ses mühendisi. Death Magnetic ilk dinleyişte alışması zor, sonrasında insanı müptela eden bir sounda sahipti; World Painted Blood ise tam tersine ilk dinleyişte insanı çarpıyor. Prodüksiyon aşamasında ilk dikkat çeken nokta ritm bölümünden sorumlu bass&davul kaydı. Dave Lombardo'nun yeteneğini ve tekniğini tartışmaya gerek yok ama belirtmeden geçemeyeceğim South of Heaven sonrası ilk kez böylesine canlı ve organik bir davul soundu var. Bunun yanında Slayer müziğinde birkaç istisna albüm dışında geri planda kalan bass gitar öne çıkarılmış ve bu durumda Slayer müziğine müthiş bir renk ve dinamizm katmış. Kısacası Fidelman&Rubin ikilisi bu defa ilk dinlemede hedefi vuruyor.

Kapak görseli ise Slayer'a yakışacak vahşilikte. Aynı zamanda DVD versiyonunda yer alacağı açıklanan ve daha sonrasında internet sitelerine dağıtılan "Playing with the Dolls" videosunda alışıldık Slayer kışkırtıcılığını görmek mümkün....

Müzikal açıdan albümü masaya yatırdığımızda ise ne yazık ki ilk söyleyeceğim albümün müzikal açıdan kapak ve parlak prodüksiyonun gerisinde kaldığı. Son dönemde adet olduğu üzere grubun en geveze elemanı medyaya bolca eski albümler referanslı açıklamalar yapıp durur ve beklentileri yükseltir ama sonuç ne yazık ki çok defa hüsran olur. Slayer albümünde de çok konuşan eleman rolünü Kerry King üstlenmiş ve albümün çıkışına müteakkip bu albümde eski albümlerden çok şey bulacağımızı, albümün özellikle Seasons in Abyys dönemini hatırlattığını söyleyip durmuştu. Albüm genelinde Slayer diskografisinin nadide parçaları hoş göndermeler ile hatırlatılsa da genel olarak grup Diabolous in Musica ile beraber girdiği müzikal yön doğrultusunda gidiyor.

Açılış albümün isim parçası "World Painted Blood" ile yapılıyor. Umut verici girişin ardında mid tempo "Unit 731" geliyor. Hemen akabinde gelen "Snuff" ile grup üç parçada da attığını vuruyor. Zafer çığlıklarımızı "Beauty Through Order" aniden durdursa da "Hate Worldwide" keyif veriyor.

Hızlı tempolu parçalarda grup keyif verirken tempoyu düşürdüğü ve modern melodiler kullandığı parçalarda dinleyicisini üzüyor. Bu tip deneysel melodiler kullandıkları "Public Display of Dismemberment" ve politik mesajlı "Americon" pek çok kişi için yazılmış en kötü Slayer parçaları. Albüm ne kadar dur kalklar ile ilerlerse ilerlesin, ne kadar kötü parçalar barındırırsa barındırsın bir Slayer işi... Dünyanın en hiddetli ve en vahşi grubunun belki emeklilik öncesi son selamında saygı duyulmaz da ne yapılır?

* Big Four üyeleri birbiri ardına albüm yayınladığı an adetten de olsa karşılaştırma yapılır işte benim sıralamam;

Death Magnetic > World Painted Blood > Endgame

Kadro bunalımına ve vokal değişimine rağmen Worship Music'i bekliyorum!

Parça Listesi

1. World Painted Blood
2. Unit 731
3. Snuff
4. Beauty Through Order
5. Hate Worldwide
6. Public Display of Dismemberment
7. Human Strain
8. Americon
9. Psychopathy Red
10. Playing With Dolls
11. Not of This God

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum9
Özgünlük9.1
Efsane kadro ile çıkmış son gerçek Slayer albümü. Beğenmediğim Christ Illusion sonrası ilaç gibi geldi
9

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin