Soulfly - Dark Ages

Soulfly - Dark Ages

Metal tarihinin en ayrıcalıklı gruplarından Sepultura’nın karizmatik frontmani Max Cavalera gruptan ayrılış notunu gözü yaşlı onlarca hayranı daha fazla üzmeye ant içmişcesine şu sözlerle bitiriyordu:
“... under pale grey sky, we shall arise again!”

Tabi köprülerin altından çok sular aktı, Nailbomb ile devam etmesi beklenen Max Soulfly’ı kurdu, Sepultura ise Derrick Green ile beraber her geçen gün daha fazla Brezilya müziğine yöneldiler.

Soulfly ile Max’in izlediği yolda Sepultura’ya dek farklı olmamıştı ta ki bu albüme dek. Albümün promo afişinde yazılı olan slogan “... Arise Again!” onlarca fanı heyecanlandırmaya yetiyor ve uzun zaman sonra o özlediğimiz eski Sepultura sounduna biraz modernize edilmiş şekilde kavuşuyoruz.

Intro mahiyetindeki “Dark Ages” in arkasından giren “Babylon” klasik tempo gaz Soulfly şarkılarından. “I and I” speed metal günlerine saygı duruşu yapan kısımları ve şarkının ortasındaki mid-tempo bölümleri ile dikkat çekici. Hemen arkasından gelen “Carved Inside” tribal etkiler ile başlamasına rağmen Chaso A.D dönemini sevenlerin yüzünde tatlı bir tebessüm bırakacak. şarkıda beni büyüleyen bir diğer noktada şarkıda kimi yerler ustaca yedirilmiş akustik gitar arpejleri.

“Arise Again” solosundan, rifflerine ve Max’in vokaline dek olağanüstü bir şarkı. “Molotov” hızlı ve gaz olarak özetleyebileceğimiz bir punk-hardcore şarkı. “Frontlines” ( şarkının sonunda o deli melodinin akustik gitarla çalınması anlatılmaz yaşanır diyeyim) ve Max Cavalera’nın duygusal yönünü bizlere sergilediği “Innerspirit” gayet tatminkar çalışmalar. Eski thrash/death günlerine saygı duruşu “Corrosion Creeps” ve arkasından giren yerel çalgıların kullanıldığı “Riotstarter” her dinleyende nedendir bilinmez ama bir Prodigy- Firestarter etkisi oluşturmakta.

“Bleak” güçlü bir sounda sahip, orta tempo başlayıp sonlara doğru coşan bir şarkı. (The) March ise Sepultura vari cross-zil oyunları ile başlayan konserlerde kitleleri zıplatacak bir şarkı. Sıradan bir şarkı olarak başlayan “Fuel the Hate” özellikle üçüncü dakikadan sonra giren slow kısımları ile coşuyor, clean tonlarla ile biten bir solo isterdim ama konmamış ne yazık ki ... Albümün kapanışını ise grubun gelenek haline getirdiği Soulfly isimli şarkılarından “Soufly IV” yapıyor, olmasa da olurmuş gerçi.

Son olarak 2005 gibi olağanüstü bereketli bir senede Max Cavalera iflah olmaz eski Sepultura fanlarını tatmin edecek bir çalışma ile dönmüş, bir devre yön veren bu adamı kaçırmayın derim.

ŞARKI LİSTESİ
1- Dark Ages
2 -Babylon
3 -I and I
4- Carved Inside
5- Arise Again
6- Molotov
7- Frontlines
8- Innerspirit
9- Corrosion Creeps
10- Riotstarter
11- Bleak
12- (The) March
13- Fuel the Hate
14- Staystrong
15- Soulfly V

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh8
Sunum8
Özgünlük7
Soulfly ile tanışma albümüm. Yarısı keyifli yarısı ıvır zıvır
7.5

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.