Volbeat - Guitar Gangsters & Cadillac Blood

Volbeat - Guitar Gangsters & Cadillac Blood

 

90'lı yılların ilk yarısı, death metal ateşi (Hollanda merkezli olmak üzere) bütün Avrupa'yı cayır cayır yakmakta. Liderlik bayrağını Chris Kontos ve James Murphy destekli kadrosu ile Konkhra taşırken ikincilik kürsüsünde ise dahi çocuk Michael Poulsen'in projesi Dominus oturuyor. Derken köprünün altından çok sular akıyor, Konkhra vites küçültürken anlı şanlı Danimarka sahnesinden geriye Ill Disposed ve Iniquity harici kurtulan ne yazık ki olmadı. Michael Poulsen'de 2001 yılında Dominus'a son verip yeni bir müzikal maceraya başladı.

"Annenizin bile seveceği metal" sloganı ile piyasaya giren Volbeat Poulsen'in Glen Danzig soslu Elvis Presley vokali ile ikinci albümleri Rock The Rebel / Metal The Devil ile hatırı sayılır satış başarısına ulaştı. Açık konuşmak gerekir heavy metale rock'n'roll etkileri yedirmek yeni bir fikir sayılmaz, ama şu ana dek bunu en iyi uygulayan grup Volbeat.

önceki albümün sansasyonel başarısının ardından senenin en çok merak edilen albümlerinden olan Guitar Gangsters & Cadillac Blood beklentilerimizi fazlasıyla karşılayan bir albüm olmu. Hatta pek çok şarkıda Poulsen'in müzikal köklerini görmek mümkün. Bunun yanında bir diğer keyif veren nokta punk ezgilerinin grubun müziğine yedirilmesi. Bonjo ile açılan country vari intronun ardından gelen buram buram rock'n'roll kokulu vokaller ve nerede patlayacağı belli olmayan kirli gitar riffleri albümün genel karakteristiğini ilk parçadan bize sergiliyor.

Metal köklerine saygı duruşu niteliğindeki  "Mary Ann's Place" ve "Hallelujah Goat" da gitar soloları ve stoner riffler bizi karşılarken, punk etkileşimli  rock'n' roll eksenindeki "Maybellene I Hofteholder," "We" ve "Still Counting" adeta çılgın parti havası estiriyor.

Resmi sitesinde müzikal esin kaynaklarını "Elvis Presley'den  Napalm Death'e herşey ... Johnny Cash, Little Richard, Jerry Lee Lewis, Chuck Berry, Fats Domino, Ramones, Social Distortion, Motörhead, Black Sabbath, Dio, Megadeth, Metallica, Manic Street Preachers, Iron Maiden ve diğer gruplara saygılarmızla..." diyerek açıklayan grup ilk iki albümle kıyaslandığında çok daha başarılı, ayağı yere basan ve müzikal etkileşimi geniş bir albümle karşımızda. Bu farklı türlerin başarıyla harmanlandığı albümde aslan payı Poulsen ve ekibinin olsa da tertemiz bir prodüksiyon ile albümü dinlememizi sağlayan Jacob Hansen'in hakkını atlamamak gerek.

James Hetfield'ın bile adını dilinden düşürmediği ve tshirtünü sırtından çıkarmadığı bu grup çok büyüyecek. Bu keyifli yolculukta Volbeat size sonsuz keyif vaat ediyor. Kaçırmayın!

 

Parça Listesi

1. Intro (End Of The Road)
2. Guitar Gangsters & Cadillac Blood
3. Back To Prom
4. Mary Ann's Place
5. Hallelujah Goat
6. Maybellene I Hofteholder
7. We
8. Still Counting
9. Light A Way
10. Wild Rover Of Hell
11. I'm So Lonesome I Could Cry
12. A Broken Man And The Dawn
13. Find That Soul
14. Making Believe (Bonus)

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
2000'lerin en heyecan verici işlerinden biri. Kayıtsız kalmayın!
8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.