Windbruch - No Stars, Only Full Dark

Iluzii Optice'in deneysel dünyasına hoş geldiniz!

Kanadalı Hypnotic Dirge Records firmasından tarafımızda ulaşan CD'lerin arasında yer alan Windbruch'un Rusyalı oluşu ilk dikkatimi çeken şeydi. Bir dönem Rusya, Ukrayna gibi ülkelerin hiç duyulmamış sanatçı ve gruplarını sıkça dinlemiştim, bu sebeple bu tarafların müziğine aşinayım. Windbruch'un 1 ay önce çıkan "No Stars, Only Full Dark" adlı yeni 2'inci albümünde önce 2009'da "Collision Of The Worlds" ve geçen seneye ait "Silentium!" adlı 3 grupluk bir split çalışma yaptıklarını aktarayım.

Konusunu doğadan alan, depresif black metal çaldıkları öne sürülse de bence tam anlamıyla depresif black metal yapmayan, ambient ve post rock kokan bir topluluk Windbruch. Topluluk dedim, aslında tek kişilik bir proje Windbruch. Albümde ne işitiyorsanız her şey eski Eternal Winter emekçisi Iluzii Optice'a ait. Konseptler ise J. O. Curwood'un "Nomads Of The North" çalışmasından geliyor. Gezegenimize insanlığın verdiği zarar ve geleceğimizin gayet karanlık oluşu...

PARÇA LİSTESİ:

01. The Dance Of Liquid Fire (02:38)
02. No More Entry, No More Exit (10:24)
03. No Stars (07:12)
04. A City On Fire (03:00)
05. Only Full Dark (10:05)
06. Neswa-Pawuk (12:07)
07. Flashback To My Lake (03:52)

BAĞLANTI NOKTALARI:

https://hypnoticdirgerecords.bandcamp.com/album/no-stars-only-full-dark

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite6.5
Ruh6.5
Sunum5.5
Özgünlük7
Bu albüme "kış aylarının duygusal film müziği" deniliyor... Sizce de öyle mi? Bana kalırsa türü kadar depresif değil ya da beni vurmadı. Ama hüzün verici ve düşüncelere sevk ettiği kesin. Belki de kış aylarında bu çalışmayı dinlemeliydim, yanlış bir zamanda karşıma gelmiş de olabilir kim bilir?
6.4

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.