Il Malpertugio

Il Malpertugio

Merhabalar, röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Grubun kuruluşu nasıl oldu ve grup ismi ne anlama geliyor?

Merhaba, bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Grup 10 yıl once üç kişilik enstrümantal stoner rock grubu olarak kurulmuş, sonrasında ben ve gitarist Emilio katıldık. Hepimiz heavy/rock müziğe tutkuyla bağlıyız. Grup adı ise Boccaccio’nun "Decameron" romanında geçen eski Napoli’deki tehlikeli bir bölgenin adı. Kelime anlamı “Kötü Delik”.

Hayatınızı müzikten mi kazanıyorsunuz?

Keşke kazanabilsek ama ne yazık ki müzik ile hayatımızı sürdüremiyoruz. Belki ben çaldığım pek çok grup sayesinde başka işte çalışmaya ihtiyaç duymadan hayatımı sürdürebiliyorum.

Hangi amfileri, gitarları, baterileri ve ekipmanları kullanıyorsunuz?

Gitarist Antonio siyah Gibson Les Paul gitar ve Orange Amp, gitarist Emilio Gibson Diavoletto ve Marshall Amp, bateristimiz Zittino Bob Gretsch Renown marka davul seti kullanıyor. Davul seti bembeyaz, prova ve konserlerde görüş açıma girdiğinde esrar çekmiş gibi oluyorum. Nardonz bulduğu her bas gitarı kullanıyor. Ben vokallerimde saykodelik bir tını yakalamak için loop istasyonu kullanıyorum.

Yeni EP çalışmanız "Demonios" için gelen yorumlar nasıl? Kayıt ve beste aşaması ne kadar sürdü? Belirtmeden geçemeyeceğim, kapak görselini beğendim. Kapağın hikayesi nedir?

İlk albümümüz "Sunset Screaming" ile kıyaslarsak "Demonios" daha saf stoner rock seslerine sahip. Şarkılar daha basit ve kaba, bu durum grubun şu anki halini tam olarak yansıtıyor. Bazıları uzun zaman önce yazılmasına rağmen halen bizlere "yeni" gibi tınlıyordu. Kayıt ve miks aşamaları son derece hızlı oldu. Neredeyse ara bile vermedik zira stüdyo bizler için masraflıydı. Kapak görseli bir punk vokali olan Simone Lucciola tarafından yapıldı. Kendisi aynı zamanda benim kuzenim ve yeraltı gruplarına destek veriyor. Eski çizgi romanlardaki vintage hissiyatı yakalamak istedik ve maskotumuz şeytani palyaçoyu kullandık.

Stoner rock dinleyicileri yeni EP'den neler beklemeli?

İlk olarak bizim CD'mizin el yakmadığını garanti ederiz. Sonrasında eminim bizim müziğimiz onların hoşuna gidecek.

Herhangi bir kitap ya da film EP için ilham kaynağı oldu mu?

Şarkı sözleri için belli bir çıkış noktası yok. Aklıma gelen her şey bana ilham kaynağı olabilir. Bir önceki albümde İtalyan suç filmleri ilham kaynağımızdı. Bunun yanında "Shotgun" isimli bir filmin müziklerini yapmıştık.

Sizi en mutlu eden kritik neydi?

Pek çok ülkeden iyi kritikler geliyor. Kanada ve İsveç’ten güzel kritikler hatırlıyorum. Her ikisi de bizim müziğimizi övmüştü ki bu bizim için en iyi iltifat.

Bir sonraki stüdyo albümünüz için belirlenen bir konsept var mı?

Şu sıralar bazı yeni fikirler havada uçumaya başladı ama tüm enerjimizi "Demonios" u konserlerimizde tanıtmaya harcıyoruz. Sanırım Sonbahar gibi yeni şarkı ve fikirler tam netlik kazanmaya başlar.

Ufukta bir plak firması ile anlaşma olasılığı var mı yoksa D.I.Y. metoduna devam mı?

Yıllar boyunca ulusal ya da uluslararası plak firmaları ile anlaşmaya çalıştık ama aldığımız cevaplar çok beklediğimiz gibi olmadı. Müziğe aşkımız bizi ileri itti ve kendi imkanlarımızla devam kararı aldık. Bu arada ilginç ve reddedemeyeceğimiz bir teklif gelirse tabi değerlendiririz. Asla asla dememeli…

Şehrinizde stoner rock sahnesi nasıl? Stoner rock müziğin dünyadaki durumu hakkında düşünceleriniz neler?

Burada gün geçtikçe büyüyen bir sahne var, Roma'lı ve Napoli'li stoner doom metal grupları bizimle devamlı iletişim halinde. Herkes yeraltı ailesinin parçası olmaktan mutlu ve festival düzenlemek en büyük başarı. Tabi ki bir punk, hardcore sahnesi kadar kitle yok. Stoner rock dünyada şu ara trend değil ama gittiğin her yerde kült bir müzik. Bunu seviyorum.

Sahneyi paylaşmaktan en keyif aldığınız gruplar kimler?

Yakın arkadaşlarımız Misantropus ve Elephante ile çalmayı seviyoruz. Her iki grupta enstrümantal doom tarzında müzik yapıyor. Bizle mükemmel uyum içindeler. Konserlere çok profesyonelce yaklaşıyoruz ve böylelikle içip üflemeye zaman kalıyor. Favori konser mekanlarımız ise seyirci ile doğrudan temasa izin veren yerler. Konserlerde kan, ter olmalı ve seyirci ile grubun sesi birbirine karışmalı.

Şu sıralar favori albümleriniz neler?

Ben şu anda Thin Lizzy’nin "Live And Dangerous" albümünü dinliyorum. Grup arkadaşlarımı iyi tanıyorum ve onların şu anda Britney Spears ya da Justin Bieber dinlediklerine eminim.

Gelecek grup için neler getirecek? Kendinizi on yıl (lar) sonra müzik yaparken görüyor musunuz?

Umarım!!

İstanbul hakkında neler biliyorsun? Ülkemize hiç geldin mi? Burada sizi izleme şansımız nedir?

Orada bir kez bulundum, İstanbul harika bir şehir. Boğaz şehri ikiye ayırıyor ve tarihi dokusu sihir gibi. Bunun yanında Türk insanı çok dost canlısı, aynen İtalyanlara benziyorsunuz. Bunun yanında yerel müziğinizi de çok seviyorum. Geçmiş çalışmalarımızda akustik intro'larda ud ve buzuki kullanmıştık!!

Eklemek istedikleriniz neler? Umarım yakında sizden tekrar haber alır ve yeni işlerinizi duyarız.

Bizimle röportaj yaptığınız için teşekkür ederiz. Günümüzü güzelleştirdiniz. Saf ve stoner kalın! En iyi dileklerimizle...

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.ilmalpertugio.bandcamp.com
www.facebook.com/pages/Il-malpertugio-Band/279330042773

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.