Legion Of The Damned

Legion Of The Damned

BARAN @ ROCK VAULT: Merhabalar, öncelikle yeni albümünüz Descent Into Chaos için tebrik ederim. Albüm gerçekten harika. Peki Legion tayfası albümden ne bekliyor?

MAURICE SWINKELS @ LEGION OF THE DAMNED: Yeni albüm gerçekten etkileyici, grup olarak ortaya çıkan ürün hepimizi tatmin etti.

Son albüm Descent Into Chaos'da favori parçan hangisi ve neden?

Bir değil, birkaç favorim var. İdeal bir headbang şarkısı olan "Shrapnel rain for instance", bünyesinde mükemmel riffler barındıran ve yükselen temposu ile "Night of the sabbath" ve harika açılışı ile "The hand of darkness" benim kişisel favorilerimden.

Son albümün kapak görseline bayıldım. Kapak tasarımını kim hazırladı ve sonuçtan memnun musunuz?

Evet, sonuç hepimizi tatmin etti. Albüm görsellerinden birini Davide hazırladı kendisi aynı zamanda Cult of the Dead albümününde kapağını hazırlayan isim, öbür görseli ise Brezilyalı Gustavo hazırladı.

Başlangıçtan beri Andy Classen ile çalışıyordunuz. Son albümde ise prodüktör koltuğunda  Peter Tagtägren oturuyor. Bu kararının sebebi nedir? Ve Peter ile çalışmaktan memnun musunuz?

Peter ile çalışmak süperdi! Harika bir atmosfer vardı. Değişiklik arıyorduk, başka bir prodüktör ile çalışmak nasıl olur ve müziğimize neler katar diye düşünürken Peter ile çalışmaya karar verdi.

Fazlası ile turlayan bir grupsunuz ve Wacken Open Air, Summerbreeze, Rockhard, Masters Of Rock, Graspop gibi büyük festivallerde de çaldınız. Bana en unutamadığın konser anınızı ve sahneyi paylaşmaktan en keyif aldığınız grubu söyler misin?

Wacken harika bir deneyimdi. Metalfest, Metalcamp de iyi festivallerdi. Ama Graspop benim kişisel favorim. Sahneyi paylaşmaktan en keyif aldığım grup ise Sodom, hele bizden sonra çıkarlarsa tam bir yıkım başlıyor!

Sırada biraz kişisel bir soru. Grup olarak büyük festival sahenelerini mi, küçük bar konserlerini mi tercih ediyorsunuz? (Benim kişisel tercihim daha samimi olan bar konserleri)

Bende küçük bar konserlerini seviyorum. Festivaller keyifli ama hayranlar senden 10 metre uzak olduğu için onlarla herhangi bir iletişim şansın yok. Ve gürültü herzaman için daha az. Ben eski kafalı olduğum için terli ve içiçe bar konserlerini tercih ediyorum.

2010 yılında şehrimde çaldınız. Türk seyircisi hakkında neler söyleyeceksiniz? Herhangi bir Türk grubu dinleme şansınız oldu mu?

Türkiye konserimiz mükemmeldi. Dürüst olmak gerekirse Türkiye konseri geçen yıl en akılda kalıcı konserimizdi. İstanbul harika bir şehir ve tur rehberimiz iki arkadaşlar harika zaman geçirdik. Şehir merkezinde müthiş bir yemek yedik, nargile içtik ve rock barlada takıldık. Seyirici de nefes kesici idi. Umut ediyorum en kısa zamanda tekrar oraya geleceğiz.

1994 yılında kariyerinizi Occult adı ile başladınız. Ama Legion of the Damned adını aldıktan sonra çok daha büyük başarılara ulaştınız. Harika albümler yapsanızda plak firmalarının size daha çok destek vermesi ve daha büyük bütçe sağlaması şasırtıcı değil mi?

Bunların hepsi bir planın parçası idi. İsmimizi değiştirdikten sonra zaten kendi firmamız olan Boomer Entertainmet'ın grubu idik. İsim değişimi sonrası Massacre ile dağıtım anlaşması imzaladık ve iyi bir tanıtım bütçesi aldık. Kabul ediyorum planımız tutmayabilirdi, fakat başarılı oldu.

Occult adını anmışken, Rachel Heyzer (kendisi aynı zamanda eski Sinister vokali) görüşüyor musunuz?

Hayır! Kendisi ile görüşmüyoruz!!!

Massacre Records hakkında neler söyleyeceksin?

Süper eğlenceli elemanlar! Ve bizim için çok şey yaptılar.

Dosya paylaşımı ve internetten albüm indirilmesi konusunda ne düşünüyorsun? Hayatımızı müzikten kazanabiliyor musunuz?

Grup bizim hobimiz. Hepimizin hayatını kazandığı işleri var. Dosya paylaşımının belli avantajları var. Albümü bu şekilde dinleyen insanlar beğendikleri takdirde albümü alabiliyor. Ama internetten indirmek benim için hırsızlık gibi. Ama kabul etmek lazım bu durum artık kontrolden çıktı. Yeni bir eser yayınladığında pek çok kişinin bunu internetten indireceği gerçeğine alışmak lazım.

Gelecek Legion of the Damned'e neler getirecek?

Önümüzdeki iki yıl boyunca konserler dizisi olacak. Bunun yanında kağıt üzerinde de olsa bu albüm Massacre adına yaptığımız son albüm. Umarım gelecek bize iyi şeyler getirir.

Bana biraz Hollanda metal sahnesinden bahseder misin? Eski efsanevi gruplar Sinister, Asphyx ve Thanatos bu aralar tekrar aktif.

Hail of Bullets, Severe Torture, God Dethroned bizim iyi arkadaşlarımız ve onlarla bolbol vakit geçiriyoruz. Güzel dostlar olmalarının yanında harika müzisyenler!

Legion of the Damned şarkı sözleri genel olarak karanlık okült konular ve korku öğelerini temel alıyor. Korku filmleri ile aranız nasıl? Favori korku filmin hangisi?

Korku filmlerini sevdiğim doğru ama eğer film izleyeceksem ilk tercihim korku filmleri değil ne yazık ki. Üzgünüm.

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

Boş zaman bulabilmek benim için sorun. Zira hem grup, hem video prodüksiyon şirketim hemde maaşlı çalışanı olduğum Nuclear Blast arasında bölünmüş durumdayım. Ama hala zaman kalırsa film izlemek, dışarıda yemek yemek, alışveriş yapmak ve arkadaşlar ile birkaç bira içmek gibi sıradan şeylerden keyif alıyorum.

Sırada klasik Rock Vault sorusu. Bana unutamadığın bir alkol anını anlatır mısın?

Hahahahah çok fazla içemediğim için seçmek zor. Ama bir yıl başı gecesi ben, eski bassçımız Twan ve davulcumuz Erik o kadar çok içmiştik ki alkol komasına ramak kalmıştı. Bunun yanında bir seferinde kız arkadaşımın bahçesinde yine aynı kadroya ilaveten kız arkadaşım ve ailesi ile içtiğimizde bahçeye ve evin bilumum yerlerine en az 20 kere kusmuştum. 7 ve ya 8 şise likör içmiştik ve tek kelime ile utanç verici idi. Tüm gece uykumda öleceğimi ve o yatakta çürüyeceğimi düşünmüştüm.

Legion of the Damned tayfası 2010 yılında neler dinledi? (Yanlış anlaşılan sorular dizisi Bölüm 1)

Yol ekibimiz neler mi dinledi? Hiçbir fikrim yok inan...

Lowlife Media hala faal mi? Yakın zamanda bir konser DVD si planı var mı? (Bu soruda benim ayıbım)

Uh?! Geçen sene çift DVD ve bir CD den oluşan konser albümü yayınladık zaten. İzlemediysen eğer toplam 6 saatten oluşuyor ve İstanbul'a bile yer verdik. Lowlife Media faal değil, kendi firmamı başka isimle devam ediyorum.

Benim sorularım bu kadar. Son olarak röportajı okuyan hayranlarına ne söylemek istersin?

Lütfen geri gelmemizi sağlayın. Geçen İstanbul konseri mükemmeldi!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.