Malevolent Creation

Malevolent Creation

ÖZGÜR @ ROCK VAULT: Selam! Rock Vault için bu röportajı kabul ettiğiniz için teşekkürler. Bugün nasılsınız?

PHIL FASCIANA @ MALEVOLENT CREATION: Oldukça iyi gidiyor!!! Bugün bas gitaristimiz, benim iyi arkadaşım Jason Blachowicz'in doğumgünü ve onun dövmeci dükkanına uğradım. Beraberce ot içtik ve ona mutlu yıllar dileklerimi ilettim. Şu anda sarhoş gibiyim!! Ha ha ha!

Yeni albümünüz "Invidious Dominion" da neler oluyor ve topluluğun yaptığı müzik nasıl değişti? Bu albümde ne duyacağız? Diğer Malevolent Creation cd'lerinden farkı ne var?

Yeni albümümüz "Invidious Dominion" 24 Ağustos'ta Amerika'da çıktı, 26 Ağustos'ta dünyanın her yerinde çıktı. Bu albüm yıllar sonra en hızlı şekilde satılan albümümüzdür. Şu anda her şeyden mutluyuz ve yeni albümümüzden "Slaughterhouse" isimli parçamıza video klip çektik. Sonuçlar harika olsa da her yerden ban görmüş bir video. Yine de sen YouTube'a girip "Malevolent Creation - Slaughterhouse Official Video" diye aratırsan bahsettiğim videoyu görürsün. Yeni albümümüz önceki albümlerimize benziyor ama daha modern, daha sert bir prodüksiyona sahip, ayrıca şimdiye dek kaydettiğimiz en hızlı 10 parçayı kapsıyor.

Kayıtları nerede halletiniz?

Albümün tamamı St. Petersburg, Florida'da, Erik Rutan'a ait Mana Recording Stüdyoları'nda kaydedildi. Erik'i uzun zamandan beri biliyoruz; son iki Cannibal Corpse cd'si olsun, yeni Goatwhore albümü olsun, 10 yıldan bu yana üretip duruyor. Onunla çalışmak konusunda çok istekliydik, yeni demo çalışmalarımızı işittikten sonra Nisan ayı bizimle çalışmayı kabul etti. Birlikte çalışmak adına harika biri ve şimdiye kadar ki en kolay kaydedilen albümümüzde bize yardımcı olmuş oldu. Çalışırken etiklere sahip çıkan biri ve kesinlikle aptallığı kaldırmıyor. Ciddiyeti kayıtlara yansıyor. Biz çalışmalarımız dışına çıkmak istemiyorduk, yeteneklerimizi gösterebildiğimiz harika bir albüm çıktı ortaya!!! Albümü mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde kaydettiği için kendisine yeteri kadar teşekkür edemedim. 9 günde kaydı bitirdik, sonrasında Erik oturup bir hafta içinde albümü miksajladı. Akabinde kayıtlar bitmiş oldu. Tüm ekip harika bir iş çıkarıldığı konusunda hem fikir. İnsanların hafızalarında kalan hızlı ve brutal bir albüm olması için kayıtlara yoğunlaşmıştık ve şu anda gurur duyuyorum. 11'inci stüdyo albümümüz ve en ekstrem albümümüz! Kendimi iyi hissediyorum!!!

Yeni albümünüzdeki parça sözlerinizin arkasında yatan bir tema var mı?

Aslında, lirikal olarak bu albümümüzde işlediğimiz bir tema varsa o da NEFRETTİR! Parça sözlerimiz ölüm ve onun etrafında dönen şeylerle ilgisi olmuştur. Şu ana kadar hep ölüm etrafında döndük dolaştık ama bu sefer Brett hayata dair beslediğimiz nefretleri konu aldı. Parçalarımız agresif ve sözler daha keskin. Mükemmel çalıştık. Brett New York'ta yaşıyor ve diğer 4 üyemiz Güney Florida'da yaşıyor. Biz şarkıları demolayıp Bret'e gönderdik. Stüdyoya girdiğimizde onun nasıl söyleyeceğini bilmiyorduk ve kendisi 2 günde her şeyi halleti, biz de hiç bir şeye dokunmadık. Yeni albümde yaptığı harika performansla bizi bizden aldı!!!

Misafir gitaristiniz Jerry Mortellaro (Diabolic, Unholy Ghost)'dan memnun kaldınız mı?

Evet o uzun yıllardır benim yakın arkadaşım, aynı zamanda çokta yetenekli bir gitarist. Yeni albümün gitar kayıtlarına başlayacağımız sırada benim özel yapım Jackson Warrior gitarımın jackı arızalandı, özel yapım gitarın jack kısmında yeni bir teknoloji kullanılmış, bu tip bir jackı ne ben ne de stüdyodaki diğer arkadaşlarım görmüştü, hiçbirimiz nasıl tamir edeceğimizi bilmiyorduk ve aksi gibi haftasonu idi. Aklımıza Erik'in stüdyosunun yanındaki Dean gitarları mağazasında alışan dostumuz Jerry Mortellaro'yu aramak geldi. Ona adeta stüdyoya gelmesi için yalvardık; geldi ve işi halletti. Zor anda yardımımıza koştuğu için ona teşekkür amaçlı bir solo atmasını rica ettik. Parçayı birkaç kez dinledikten sonra cayır cayır bir solo attı ve evinin yolunu tuttu. Yaptığı işi çok beğendik ve albüme koymaya karar verdik. Bahsi tekrar açılmışken teşekkür ederiz. Jerry!!! Büyüksün!!!

Par Olofsson'un tasarladığı kapak görseli için ne diyeceksin?

Yaptığı işi çok beğendiğimi söyleyebilirim. İlk albümümüz "The Ten Commandments" in kapağındaki canavarın uzun süredir albüm kapaklarımızda yer almasını istiyorduk ama kimse kafamızdakini yansıtan bir iş yapamamıştı. Sıkı hayranlarımız yanıp yıkılan dünyaya tepeden bakan canavarı ve elinde tuttuğu kaya tabletleri görünce ilk albümümüze yaptığı göndermeyi görecektir. Canavarın her zaman albüm kapaklarında sıkı duracağını düşündük ve Par onu mükemmel tasarladı. Bizim için yaptığı taslakları görünce onun bizim için gerçekten sıkı bir kapak görseli yapmak istediğini anladık ve mutlu olduk. Malevolent şeytanının tekrar ortalarda olması mükemmel!!!

Yeni parça yazımında ilham perin nedir?

Yeni parça yazmaya başladığım anda müzik dinlemeyi bırakıyorum. Şu sıralar itiraf etmem gerek ne death metal ne de başka müzik dinliyorum. Açık söylemek gerekirse yeni gruplar benim hiç ilgimi çekmiyor. Çünkü bunları daha önce duydum. Yeni gruplar Metallica, Megadeth, Exodus, Slayer, Testament gibi 80'lerin thrash metal gruplarından ve ağırlık olarak Pantera'dan arak yapıp duruyorlar. Bunları bir düşük tondan çalınca metal dinlemeye yeni başlayanlar bu tarzı onların bulduğunu sanıyor. Pek çok grubun aynı şekilde çalıyor olması beni rahatsız ediyor. Eğer ki ilham perisini bekliyorsan Kreator, Dark Angel, Destruction, Possesed, Razor, Anvil ve Sodom gibi grupları dinliyorum. 80'li ve 90'lı yıllarda sert müzik dediğimiz şeyi bu gruplar yarattı. Tabi ki bu gruplardan önce heavy metal sahnesi vardı ama bence bu gruplar bu müziği yeraltında tutan ve thrash, death, black gibi türleri bu gruplar besledi. Bu gruplar olmasa emin ol bu röportajı yapamazdık!!!!

Death metal sahnesi hakkında neler söylemek istersin? Sence tür kendini bitiriyor mu yoksa evriliyor mu?

İnan bir fikrim yok! Söylediğim gibi yeni nesil death metal gruplarını herhangi bir şekilde turne yapmazsak yada canlı izlemezsem takip etmiyorum. Konu death metal olunca 80'lerin sonunda ya da 90 ların başında kurulan ve işlerini yayınlayan grupları tercih ediyorum. 1987-1995 yılları arasında yayınlanan işler bizimde parçası olduğumuz Florida death metal, İsveç death metali ve New York death metali akımına ait. O zamanlar bir şeyler yayınlamak ve konserler yapmak için ideal zamanlardı, zira olan her şey çok yeni idi ve etraftaki thrash gruplarından daha farklı idi.

Morbid Angel, Obituary, Immolation, Entombed, Carcass, Grave, Dismember, Cannibal Corpse, Atheist, Gorguts, Suffocation, Incantation, Napalm Death, Bolt Thrower, Pestilence, Death, Autopsy, Deicide ve diğer birkaç grup bana göre bu türün yaratıcılarıdır. Pek çok insan bizi 1987'den beri ortada olduğumuz için türün yaratıcılarından sayar, ama bizim müziğimizde başka şeyler de vardı; son derece baskın thrash metal ve kısmen eski okul hardcore etkisi gibi... Saydığım tüm gruplar gibi bizde 20 yıldır buradayız ve hala müzik yapıyoruz, bence hepimiz adına gurur verici bir şey bu durum. Bazılarımız değişti ama çoğumuz hala ekstrem death metal çalıyoruz. Bu tarihin parçası olmaktan mutluyuz. Yaratıcı gruplar harika işler çıkardılar. Şu sıralar yeni gruplar arasında farkı inan ayırt edemiyorum. Herkes en teknik, en hızlı grup olma peşinde ve her şey bana aynı geliyor. Ben anlayamadığım müziği dinleyemiyorum ve yeni işlerde şarkı başlamadan bol bol arpejler duyuyorum, ve parça daha başlamadan bana itici geliyor. Benim kolleksiyonumda bu işler için Yngwie Malmsteen albümleri var!!!

Yakın zamandaki konserlerinizi anlatır mısın?

Şu anda 8 haftalık Amerika turunu tamamladık, bu turnenin beş haftalık kısmında Exodus ana gruptu. Diğer gruplar ise Holy Grail ve Bonded By Blood idi. tek kelime ile harika bir turne idi. Tüm gruplar ile çalışması ve anlaşması kolay idi. Bunun yanında yakın zamanda Peurto Rico'ya gittik ve bu da çok iyi bir konserdi. 2011 yılında  Malevolent Creation fazlası ile turlayacak, gelişmeleri Myspace ve Facebook sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir sonraki albümünüz "Australian Onslaught" isimli konser albümü ve Aralık ayında çıkıyor. Bu albüme dair beklentileriniz nedir?

Hayranlarınmızın bizim canlı performanısımızı duyması adına iyi bir yol olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında dinleyicilerimiz yıllar içinde benim, Bret ve Jason'ın ne derece geliştiğini; yeni üyeler gitarist Gio ve baterist Gus'ın Malevolent Creation'ın kendine özgü müzikal evriminde ne derece önemli yer tuttuklarını gözlemleyebilecekler.

Dosya paylaşımı ve tüm bu internetten indirme işi için ne diyorsun?

Dosya paylaşımı hem firmaları hemde albüm satışlarını öldüren bir durum. Albümün çıkışından bir ay önce herkesin harıl harıl internetten indirdiğini bilmek benim için zor bir durum ve açık söyleyim bu konuda çok düşünmemeye çalışıyorum!!! Bir diğer yandan bu hiçbir şekilde senin grubunu bilmeyen ve dinleme şansı olmayacak kişilerin senin albümleri ulaşması ve gruba hayran olması için önemli bir araç. Bizim gibi 11 albümü ve birkaç E.P. si olan grupları düşün, çarkımızı döndürmek adına yollara düşmeli ve konserler ile kitleyi etkilemeliyiz. Ekstrem müzik sahnesi için albüm satışları şu sıralar çok düşük ve dosya paylaşımı işi gruplara ya da plak firmaları aleyhine bir durum.

Şu sıralar hangi grupları dünliyorsun?

Dürüst olmak gerekirse çok birşey dinlediğimi söyleyemeyeceğim. Şu an senle konuşurken arkadan Unleashed ve Nile'ın yeni albümleri dönüyor. İkisi de iyi albümler. Bunun yanında Misery Index ve God Dethroned'un yeni albümleri de çok iyi. Eminim pek çok iyi albüm daha vardır. Ama açık konuşmak gerekirse tüm gün müzik dinlemek için vaktim yok, eğer biraz daha vakit bulduğum aralıkta bu soruyu bir daha sorarsan daha güncel cevaplar alabilirsin.

Şu sıralar izlediğin hangi konser seni etkiledi?

İki hafta önce Overkill ve Forbidden'ı izledim. İkisi de inanılmazdı. Her iki gruba da inanılmaz saygı besliyorum!!! Overkill örnek aldığım gruplardan, onlar gerçek metal savaşçıları!!! Ve Forbidden ile 1995 yılında beraber turlamıştık, emin ol şu an çok daha iyiler! Ve harika bir albüm ile döndüler!!!Önümüzdeki günlerde turne planı var mı? Şubat'ta Amerika turnesi başlıyor, peşinden Güney Amerika turu ve Nisan'da Avrupa turnesi var. Ve söyleyemeyeceğim süprizler!!!

Sizi Türkiye'de görme şansımız var mı?

Evet, umarım ki bu sene menajerimiz ya da tur ajansımız orada bize bir konser ayarlayacak, Türkiye'de çalmayı gerçekten çok istiyoruz. Orası bizim istila etmediğimiz birkaç ülkeden biri ve biz hazırız!!!

Büyük gruplarla turladınız. Sizin için en iyi turunuz ne idi?

Geride kalan 20 yıl içinde harika gruplar ile turladık ve du deliceydi. Ama illa hem başarılı olup hem de eğlendiğimiz bir tane seçmem gerekirse 2006 yılında Bolt Thrower, Nightrage ve Necrophagist ile çıktığımız Avrupa turnesini söyleyebilirim!!! Tüm konserlerin biletleri tamamen satılmıştı ve daha güzel Bolt Thrower ile ilk İngiltere turnemizden beri arkadaşız. Onlarla ilk karşılaştığımızda grup üyeleri ilk albüm "The Ten  Commandments" in kapağında ben ve Bret Bolt Thrower tişörtü giydiğimiz için teşekkür etmişlerdir!!! Onlar süper insanlar ve harika bir grup, sahnede de inanılma iyi ve güçlüler !!!

Floridalısın ve sormadan geçemeyeceğim. Diğer death metal grupları hakkında ne düşünüyorsun? Ve neden death metal Florida'da böylesine popüler?

Bu soruyu onlarca kez bana sordular ve emin ol cevabım yok. Şans diyebilirim!!! Bir şekilde bütün gruplar kuruldu ve demolar yayınladı. Emin ol beraber çalana dek birbirimizden haberimiz yoktu. Müzik sahnesinde tüm grupların son derece iyi oluşu ve kendi tarzlarını yaratması şasırtcı bir durum. Ama olan bu. 1988-1990 arasında orada olmak harikaydı.

İlk gençlik yıllarını düşün, metal sahnesinde ne değişiklikler oldu dersin?

Şu anda onlarca tür ve death metalde onlarca alt ayrım var. İnan bu durum takip etmeyi bile zorlaştırıyor. Ve önceki soruda söylediğim gibi yeni gruplar yerine eski tüfekleri tercih ediyorum !!!

Sektöre yeni girmeye çalışan müzisyenlere tavsiyelerin nedir?

Teknoloji ve internet son derece gelişmiş durumda ve bu grupların işini kolaylaştırıyor. Doğal süreç olarak  bir müzik yarattığında seninle aynı vizyona sahip insanlara kolayca ulaşabiliyorsun. Kolay bir iş değil ama emin ol eğer müziği seviyorsa dünyada en güzel şey bu iş!!!

Teşekkür ederim, seninle konuşmak benim için onurdu. Buradan hayranlara ne söylemek istersin?

Yeni albümümüz "Invidious Dominion" ı dinleyince 2011 turnemizi takip edin. Bu seneki turne progrmanın Türkiye'yi dahil etmek için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz. Umarım en kısa zamanda karşılıklı görüşürüz!!! Turne ve diğer haberler için web sayfalarımızı kontrol edin. Son olarak röportaj için teşekkürler, öldürmeye devam!!!

www.myspace.com/malevolentcreation
www.facebook.com/malevolentcreation
www.myspace.com/malevolentphil

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.