G.B.H.

G.B.H.

Rock Vault: Punk olarak kendi döneminizi nasıl görüyorsunuz?

COLIN “COL” ABRAHALL @ G.B.H. : Hayatım gibi görüyorum. Radyoda “Sheena Is A Punk Rocker” ı kısa bir süre dinler dinlemez punk rock’ın içinde olmak istedim. çok müthiş çalıyordu ve beni heyecanlandırmıştı.

Niçin Birmingham harika gruplarıyla tanınıyor?

İnsanlar bunu söylüyor çünkü Birmingham endüstriyel bir kentti. Hayatınız boyunca çalıştığınız fabrikalardan kaçmanın tek yolu futbolcu olmaktı yada bir grupta çalmaktı.

Kararlarından dönmez bir grup olmak için sizce ne tür şeyler gerekli?

İnatçılık!!!!!! Ve yaptığın işe 100% inanmak.

Amerikan hardcore punk’ı için neler söyleyebilirsiniz?

Benim için sadece punk rock.

Bizlere lütfen (G)rievous (B)odily (H)arm isminin tarihçesini anlatır mısınız? İsminizi birçok kez değiştirmiştiniz.

Bir sabah uyandık ve adımızı G.B.H. koyduk. Hiç kimse bu ismin kimin bulduğunu hatırlamıyor. Birisinin bize G.B.H. isimli başka bir grup var demesi üzerinde adımızın yanında “Charged” ı ekledik. Birkaç yıl sonra herkesin bizi tanıdığı gibi G.B.H.’le çıkageldik.

29 sene içinde 10 ayrı plak firmasıyla çalıştınız.. Hangi firma G.B.H. i daha fazla sırtladı? Plak firmalarıyla aranızda kötü anılarınız var mı?

Clay Records’tan tek adam Mike Stone belki de en büyük destekçimiz olmuştur. Bazı kötü hatıralarımız evet var, sert adaletimizle ilgili bir tane anlatayım, müdürümüzü hırsız gibi çuvala koymuştuk çünkü sürekli kendinize yeni bir müdür bulun derdi ve bende kafaya koymuştum, bunu yapacaktım. Sonra firmadan bizi çıkardılar.

G.B.H.'in Amebix, Broken Bones, Chaos UK, Discharge, Disorder, The Varukers topluluklarından farkları neydi? Belki hepsi UK82 ama bence birçok farkları olmalı.

Her birimizin tarzları vardı, 2 tanesi bile aynı değildi, nasıl olabilirdi ki.

Yeni jenerasyon punk dinleyicilerine herhangi bir mesajınız var mı?

Punk rock tarihinize çalışın!!!!!!!

"City Baby Attacked By Rats".. "City Baby's Revenge".. "Midnight Madness And Beyond".. "No Need To Panic".. "A Fridge Too Far".. "From Here To Reality".. "Church Of The Truly Warped".. "Punk Junkies".. ve "Ha Ha". Fikrine göre hangi G.B.H. albümü sana daha yakın?

Hepsini varsayıyorum. Her bir tanesi bizlerin zamanında neler hissettiğini yansıtıyor.

Grupça yaşadığınız en iyi ve en kötü şey nedir?

En iyi şey hala etrafınızdayız. En kötü şey??? Gerçekten hiçbir şey, her şey iyi.

Albümleriniz dışında en sevdiğiniz 5 punk albümü hangileridir ve şu sıralar neler dinliyorsunuz?

1. SEX PISTOLS – “NEVER MIND THE BOLLOCKS”

2. THE CLASH – “THE CLASH”

3. THE DAMNED – “MACHINE GUN ETTIQUITE”

4. THE RAMONES – “IT'S ALIVE”

5. THE GODFATHERS – “HIT BY HIT”

Geçen hafta The Stranglers’ın "No More Heroes" ve "Black And White" albümlerini aldım. Birkaç senedir onları duymamıştım ve her iki çalışmanında hayranlık uyandırıcı olduğunu söyleyebilirim.

En son toplama albümünüzün satışları nasıl gidiyor?

Gerçekten bilmiyorum, asla bu tarz şeylerin takibini yapmadım.

Sizler etkili punk gruplarından birisiniz. örneğin, geçenlerde Disfear ve Death Breath’in G.B.H. sever olduğunu öğrendim. Bu grupları biliyor musunuz? Peki, G.B.H.’in etkilendikleri nereden geliyor?

Bizler Disfear’la dostuz ve İsveç’te birlikte tur attık, üzgünüm ama hiç Death Breath ismini duymadım. Bizim etkilendiklerimiz her yerden geliyor, punk müziğin ilk dönem grupları, Iggy Pop, New York Dolls, Frank Sinatra, Johnny Cash ve tabiki Elvis.

Gloucester ve Haverford West’ten sonra Eylül/Ekim aylarında Durham ve Osnabruck’e performans sergilemeye gideceksiniz. Heyecanlı mısınız? Bu konserlerde ne tür sürprizler olacak?

Evet bu şovları bekliyoruz, asla çalmayı bırakmadık, bu bizi buralara getiren bir durum, konserlerde birkaç yeni parça çalacağız, bu çaldıklarımız parçalardan gelecek albümümüzde yerini alacak olanlar var.

Resmi web site ve MySpace sayfanız küçük. Bence diğer topluluk sayfalarına göre yeterli ama basit görünüme sahip. İnternete yeterli ilgi göstermiyor musunuz?

Bence internet insanların dünya çapında aralarında haberleşmesi adına harika. Bazı grupların web siteleri hiç kimsenin ilgilenmeye yanaşmayacağı işe yaramaz şeylerle dolu. Boş görünüyorlar bana göre. Söyleyecek önemli şeylerimiz varsa biz bunu söyleyeceğiz. Hiç kimse benim yemekte ne yediğimi bilmek istemez!!!!

Şu ana kadar size en çok sorulmuş olan soru nedir?

“Sen saçlarını nasıl sivrileştiriyorsun?!”

Gelecek sizin ve G.B.H. için nasıl olacak?

Yolumuzda yürümeye devam edeceğiz, turlara çıkacağız, kayıt yapacağız vs. vs.

Türkiye ve sahip olduğumuz müzik sahnesi hakkında bir şeyler biliyor musunuz? Buraya gelmek ister misiniz?

Türklerin müzik sahnesi hakkında gerçekten hiçbir şey bilmiyorum. Evet, bence orada çalmak eğlenceli olabilir. Ve sanırsam havanız İngiltere havasından daha iyi! Güneşi görmek hoş olurdu.

Rock Vault Webzine hakkındaki fikirleriniz neler?

Güzel, kontrol ettim, çok profesyonel görünüyor ama yalnızca İngilizce kısımları anlayabilirim!!

Tamam Colin, sorularımız bu kadar. Bu keyifli röportaj için sana tekrar çok teşekkür ederim ve herhangi bir son mesajın varsa röportajın bu kısmında söyleyebilirsin.

Tatlı bir sohbetti!!!!!!

Teşekkür ederim.

Colin G.B.H. 2007

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.