Seraphim

Seraphim

Rock Vault : Bir çok insan belki de henüz sizi bilmiyordur, bizlere Seraphim’in tarihçesini özetleyebilir misiniz?

QUINN WENG @ SERAPHIM : 2001 yılında kurulduk, kararlı bir şekilde bayan vokal, 2 gitarist, 1 bas gitarist ve bir de bateristi belirledik. Başlangıç olarak Tayvan için gerçek power metal müziğini yapmayı denedik ve sadece yaptık. Ama kayıtlarımız Tayvan dışına sürüldü. ülkemiz adına çok başarılı bir haberdi bu ve hayli gurur duyduk. Almanya, Rusya, Japonya, Hong Kong, çin gibi ülkeleri kapsayan dünya turu tecrübesini tattık. Burrn! dergisi, NHK radyosu (Japonya), Dreamkeeper canlı radyo şovu (Rusya), Music InFection televizyon kanalı (Rusya) gibi birçok medya kalabalığına röportajlar verdik. Müziğimizi Tayvan’dan her yere yaymak için tüm bunları sırayla yaptık. Bunun ötesinde Ibanez, Hughes & Kettner, DiMarzio, MAPEX, Celestion, Hercules, Furmean ve SIT markalarının desteği bize gurur verdi. Bu sene yeni albümümüz “Rising” i yayınlayacağız. Aynı zamanda şimdi dünya turuna çıkıyoruz, Avrupa ilk istasyonumuz olacak, akabinde Amerika. Umarız sizlerle ileride görüşürüz, şovlarımızda bulunmayı unutmayın! J

Geçen birkaç sene içersinde kadro değişikliğine gittiniz. Eski elemanlarla aranızda ne olmuştu? Onların Seraphim’de ki görevlerini yeterince üstlenmediklerini düşünüyor musunuz?

KESSIER HSU @ SERAPHIM : Bu soruda yargılayamam çünkü bazı eski müzisyenlerimiz değişmez sebepler yüzünden ayrılmak durumunda kaldılar, bazıları gerçekten bu tarz şeyler yüzünden ayrıldı. Bu problemler bize büyük acı vermesine rağmen biz daima seçimlerine karşı saygı duyduk.

Hayatın süresince hangi topluluklarda çaldın/söyledin? Son zamanlarda meşhur olan, yada daha küçük, lokal gruplardan geldin mi?

QUINN: Yalnızca Seraphim’de vokalist olmamla beraber, teknik çalınan müziklere kulak vermeyi hep sevdim. Bir gruptan vokal olarak ön plana çıkan Ann Wilson, Nancy Wilson (Heart), Jimi Jamison (Survivor), Harry Hess (Harem Scarem) gibi isimleri seviyorum, onların yorumları beni hep insan sesinin fantastikliğini hissetmemi sağlamıştır. Birileri bizi etkiledikçe bizlerde başkalarını etkileyeceğiz.

Materyal yazarken etkilendiğiniz kaynaklar nedir? Okuduklarınız yada televizyonda gördüğünüz şeyler olabilir mi?

KESSIER: Yok, sadece... yapıyorum.

Kayıt aşamalarınız nasıldı? Bizlere anlatabileceğiniz komik bir öykünüz var mı?

QUINN: Peki, benim fikrimi alacak olursan kayıttaki bütün vokallerimden büyük zevk aldım. Kessier ve ben Finlandiya’ya eski bir kaydımız için Finnvox’a gitmiştik ve ben ilk defa -22 derecede soğukta bulundum. Bu olağandışı bir tecrübeydi benim için (Tayvan kış aylarında bile çok daha sıcaktı).

Grubunla birlikte rahat mısın? Başka grupla birlikte yada daha özel topluluk/sanatçılarla birlikte aynı grupta yer alabilir misin?

QUINN: Aslında ben Tayvan’da öğrenciyim, MBA ile içindeyim. Sanırım yeterince meşgulüm ve diğer gruplarda yer alamam. Ara sıra beni davet ederlerse arkadaşlarımın gruplarında konuk vokal olarak yer alırım.

Tayvan’daki müzik pazarı hakkında fikirlerini alabilir miyim?

QUINN: Tamamı popüler, yumuşak müzikler var burada, daha az miktarda metal müzik var. Ben isterdim ki buradaki herkes çeşitli müzikler dinleseydi, daha fazla zevk alsalardı, bu çeşitlilik onlara değseydi. Burada daha fazla rock grubu görmek mutluluk verici. Bu iyi bir başlangıç J

En sevdiğiniz konseriniz hangisi, bütün turlarınız buna dahil mi?

QUINN: Her biri benim için en iyisidir, bir tane seçmem söz konusu olursa 2004 senesindeki Japonya konserimiz derim. Bizim için deliren hayranlarımız vardı ve onların güçlü desteği, büyük ilgisi harikaydı. çok dokunaklıydı. Bunun yanında promosyon konusunda çalışan insanlar muhteşemdi. Asla çalmayı, röportaj vermeyi yada başka bir şeyi düşünmediğimiz yerlerde vardık. Neyse, bence favori konserlerimiz daima olacak!

Gelecek “Rising” albümünüzün yazma aşaması için bizlere neler söyleyebilirsiniz?

KESSIER: Sanırım daha önceki yazma aşamalarımızdan bir farkı yok. Hislerimi dışarı çıkartacak şekilde yazıyorum J Neyse, “Rising” çalışması Seraphim’in yeni bir işidir çünkü yeni bayan vokalistimiz Quinn albümde var. Yeni tarzımızı hissedeceksiniz, değişik bir materyal.

Bazı parça isimlerini açığa vurur musunuz? “Ai” ile kıyas edersek ortada apaçık değişiklikler olacak mı?

QUINN: “Ai” hakkında konuşursak, üzüntülerle dolu ve kendi içinde diğer yönlere kayıyor. çünkü, “Ai” nin manası çince’de sevgidir. Bir yüreğin değişikliliğini ortaya çıkarmayı denemiştik. “Rising” deyse daha pozitifiz. örnek verecek olursam “Spring Wind” parçası garip ve değişimlerle dolu bir ölçüde yazıldı ama içimizdeki ışıltılı nağmelerin karışımı şeklinde diyebilirim. Bence bu çok özel bir parça!

Şimdilerde Metal sahnesi hakkındaki fikirlerin neler, özellikle Tayvan için? Bugünün metal sahnesinde en büyük problem nedir sence?

QUINN: Önceki cevabımda olduğu gibi, metal sahnesi benim ülkemde küçük bir pazardır. Belki bize şaşıracaksınız ve diyeceksiniz ki: “nasıl burada yaptınız peki?”.. Söyleyeyim, Kessier 16 yaşındaydı yani 25 sene önce metal müzik yapıyordu, Tayvan’da metal müziği ilk o yarattı, şimdiye kadar istediği şeyleri yaptı ve ileride de yapacaktır, biz daima farkına varılır metal gruplarından olduk, bu çok hoş.

Gelecek planlarınız neler?

QUINN: Seraphim'in müziğini iyi yapmak ve iyi yapmak!

Türkiye ülkesi hakkında ne biliyorsunuz? Türk gruplarını dinlediniz mi?

QUINN: Türk yemeklerini seviyorum, ama hiç Türk gruplarını tanımadım, eğer fırsatım olursa müziklerinizi bilmek ve dinlemek isterim.

Değerli yanıtlarınız için sizlere kocaman teşekkür ederim. Unuttuğum bir şeyler olabilir mi?

QUINN: Seraphim'in dünya turu başlamıştı, umarım sizlerle yolda görüşürüz!! Metal kalın!!! m/

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.