Last Hope

Last Hope

Rock Vault : İyi günler Alex, şu sıralarda Last Hope kampı nasıl gidiyor?

ALEX @ LAST HOPE : Hey, elemanlarımızın hepsi iyi - yeni Last Hope kaydımız "Test Of Time" piyasada ve Balkan turumuzu sonlandırdık, yeni albümümüzü insanlara gösteriyoruz.

Kimdir Last Hope? Neredensiniz? Daha önceden kimlerle çaldınız? Last Hope nasıl bu işe başladı?

Last Hope, Sofya/Bulgaristan’lı hardcore grubudur. 1994’te kuruldu. Birkaç kayıttan sonra, üç albüm yaptık, 2003’den Alman plak firması Superhero Records’la çalışıyoruz, birçok defa kez bütün Avrupa’yı turladık, 25 Ta Life, Murphy's Law, Agnostic Front’la turladık... Madball, Blood For Blood, Sick Of It All, Caliban, Merauder, Walls Of Jericho, Anthrax ve Napalm Death’le aynı sahneyi paylaştık... Bu liste uzar gider… Grup birkaç çocuğun bir araya gelmesiyle şaka gibi kuruldu. Ciddi ve gerçek aktiviteler içinde bulunduğumuzda olayın boyutu değişti, belki de bizim için en değerli şeylerden biri konserlerimiz.

Kişisel hayatınız ve tecrübelerinizi şarkı sözlerine ne kadar katıyorsunuz? Görüş ve fikirleriniz şarkı sözlerinize etki ediyor mu?

Evet, tabii ki. Hepsi Last Hope mesaj ve şarkı sözlerinin içinde. Konserlerimizde kişisel tecrübelerimiz, her şeyimiz var – bazıları sokaklar üzerine yazılmış şiirler gibi, her çeşit, biz söylüyoruz, herkes yapabilir. Kendi tanımlamalarınız ve hikayeleriniz…

Enstrümanlarınız oldukça derin ve zengin. Bu müziği yaratırken hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

İyi, biz alışılmış ekipmanları kullanıyoruz - gitarlarda Peavy 5150 mesela. Gerçekten çok özel şeyler değil, ama unutma ki her şey neyle çaldığından ibaret değil. Nasıl çaldığın önemli!

Gruptaki herkes albümlerin geldiği noktadan memnun mu?

Evet, kesinlikle. 2002 yılında kaydolan önceki albümümüz "My Own Way" le grup bir çok aktiviteye katıldı, turladı, oldukça çaldı, 5 sene içinde doğal olarak müzikal zekalarımız, grup zekası, teknikalite, performansımız gelişti. Şu anki "Test Of Time" albümü bunun ispatıdır.

Sizlerin yeni albümde özellikle gurur duyduğunuz parçalarınız var mı?

Güzel, gruptaki herkesin ayrı sevdiği parçalar var – ama şüphe yok ki “GFY”, “Under The Flag” ve “Test Of Time” herkesin favorisi.

Sizleri diğer metal gruplarından ayıran şey nedir?

Bizlerin 100% hardcore grubu oluşu en temel farkımızdır.

Son zamanlarda nelerden etkilendiniz (Şu anda özel bulduğunuz albüm ve gruplardan bahsediyorum)?

Adamım, uzun bir liste – biz be ben çok farklı tarzlarda müzik dinliyoruz, eski ve yeni olsun bizlerde dinlediklerimizden az veya çok etkileniyoruz.

Bu kaydı hazırlamak nasıldı? Parçalar için birlikte mi stüdyoya girdiniz yada sen? Diğer gruplar gibi mi oldu? Senin yazdıkların e mail kanalından geçti mi?

Çoğunlukla biz her şeyi prova odamızda birlikte yaparız ve ilk önce eski parçalarımızdan çalarız, sonra yeni fikirler içine gireriz, gitaristimiz Dobro bize yeni riff’lerle gelir ve yine yeni şeyler içine gireriz, biçimlendirir ve şarkıyı bitiririz.

MySpace'in müzik grupları adına bir pazarlama aracı olarak çıkması hakkında ne düşünüyorsun?

Bence harika, kullanışlı, özellikle bilinmeyen gruplar için… Sadece bunlar değil – Herkes gelebilir ve dört parça dinleyebilir, video çalışmalara bakabilir, resimler, grup bilgileri – çok iyi! Tam bu noktada bizim adresimize de bakmalısınız: www.myspace.com/lasthopesofia

Bana zaman ayırdığın için sana teşekkür etmek istiyorum. Eminim sana daha önceden bu tarz sorular sorulmuştur. Rock Vault.Com okuyucularından ayrılırken sana sormadığımız herhangi bir şey varsa buraya o soruların cevabını ekleyebilirsin.

Bilmiyorum - Kendimi müziğimiz ve mesajlarımızla ifade etmeyi tercih ederim. O kadar çok konuşan bir insan değilim, yani bu şekilde ayrılmamız daha iyi Desteğin için teşekkür!!!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.