Silent Memorial

Silent Memorial

Rock Vault : Ne haber, nasıl gidiyor? Rica etsem Silent Memorial’ı bilmeyenlere grubu biraz anlatabilir misin? Üstlendiğiniz bir misyon var mı?

SILENT MEMORIAL : Sorduğun için teşekkürler! Şu anda her şey iyi gidiyor (Baştan söyleyeyim, bu bizim yeni Silent Memorial grubumuzun ilk resmi röportajı! Seni tebrik ederim, yeni müziklerin kokularını alıyorsun). Silent Memorial’ın ortaya çıkışı aşağı yukarı ’96 yılına denk geliyor. İsviçre’nin Berne bölgesinde Christoph Baertschi, ben, iki yetenekli baterist ve davulcu ile kuruldu. İki sene sonra, “Cosmic Handball” isimli ilk albümümüzü kaydettik. Tamamen her şeyi ile bize ait olan bu albüm sadece Japonya’da Toshiba-EMI etketi ile piyasaya sürüldü. Bu kayıttaki en iyi şey ilk vokalistimiz Thomas Vikström’dü. Ama “Cosmic Handball” la hiç bir şey olmadı ve geçen zamanlar içinde herhangi bir firmaya imza atmadık. ‘00 senesinden sonra, Christoph ve ben Silent Memorial tutkumuzu devam ettirmek için yeni parçalar yazmaya başladık. Bu nedenle ’05 senesinin başlarında yeni demo çalışmalar kaydettik. Bateristimiz Diego’yu bulduk, aynı senenin sonunda şuan ki ve gelecekte ki vokalistimiz Mike Andersson’la çalışmaya başladık. “Cloudscape” isimli İsveç’li bir melodik metal grubundan kendisini biliyorduk. Geçen zamanlar sonrasında, “Retrospective” isimli ikinci albümümüz için yeni parçalar kaydettik. ‘06 senesinin başlarında vokalistimiz Mike, İsveç’in Malmö bölgesindeki Roastinghouse Stüdyoları’nda tüm vokalleri kaydettirdi ama diğer tüm kısımlar İsviçre’de ki kendi stüdyomuzda tarafımızdan halledildi. Yapımcı Pontus Lindmark ‘07 yılının başlarında yine Roastingouse Stüdyoları’nda albümü miksajladı. Ve şimdi buradayız! Misyonumuz uzun süren yolculuklara başlamak!
“Silent Memorial” adını grubunuza koyarken derin bir sebebiniz var mıydı? Yani, ismin arkasında yatan bir şeyler var mı?

’96 yılında kolayca akılda kalan bir isim arayışına girmiştik. Bir gün, birisi bize resimde taştan kocaman harika bir “insan” anıtı gösterdi. Bunun bizim için bir kapak çalışması olacağından emindik ve ilk demo çalışmamız için plan yaptık. Bu resme bakıyorken kimse uygun bir isim bulamadı. Tam bu sessizlik içinde fikir doğmuştu: SILENT MEMORIAL. Esaslı ve değişik bir hikaye değil belki ama bu gerçek! Bu noktada arkasında derin bir mana yok.

Şarkı sözlerinizin içerdiği konular nedir?

Bir parça hariç bütün şarkı sözlerini Mike yazdı, konular genelde bugünün Dünyası, insan davranışları ve tecrübeleri. Şarkı sözlerimizin net ve kesin bir çizgisi yok ancak Mike şarkı sözlerimizi yazdığından beri insanlar sözlerimizi Dünyanın herhangi bir yerinde bahsedilen günlük şeylerle bağdaştırabilir. Kendisinin şarkı sözlerimizi gruba uygun şekilde yazdığını düşünüyoruz. O şarkı sözleri dışında vokal melodileri ile de ilgileniyor. Başkalarının akılcı melodik sözleri üzerine kapalı bir tutum sergilememeyi tercih ediyor.

Şimdi yeni "Retrospective" materyalinizden bahsedelim. Bu albümü duymuştum ve bence heyecan verici, "Retrospective" in kariyerinizde ki yeri nedir?
Uzun, karanlık ve ümitsiz bir gece gibi. Birkaç yıl süresince Silent Memorial hayatımızda sadece bir projeydi, bir amaca yönelik tutku yada bizi ileriye taşıyan bir güç değildi. Bir araya gelişler ve yeniden neden Silent Memorial hayalleri içine girdiğimizi hatırlayamıyorum. Şimdi daha parlağız ve geleceğin bize olan getirilerini merak ediyoruz.

Kariyerinizdeki hangi parçaları çok seviyorsunuz? Kafanızdan hiçbir zaman çıkmayacak anısı olan ve gerçekten “Lanet olsun, şu “X” parçasını çalmak harika” dediğiniz parçalar var mı?

Dokuz sene içinde “sadece” iki albüm sonra, çok hatırası olan parçamız olmadığını söyleyebilirim. “Retrospective” isimli parçamızı ben hala seviyorum. Canlı çalması cehennem gibi olacak!
Müzik yazarken hangi gruplar sizleri etkiledi? Ve lütfen bana "Silent Memorial" ın birlikte turlamak istediği gruplardan bahsedin.

Dream Theater’ın ikinci albümü “Images And Words” bizde güçlü bir etki bırakmıştır ve bu albümde bu tarza oldukça yer vermişizdir. Bizim müzikal gelişimimiz içinde önemli albümdür. Daha fazla grup ismi verebilirim ama en çok Dream Theater hayatımızı değiştirmiştir. Bence biz tarzımızda nadir bulunan bir örneğiz, ama emin olabilirsin albümde başkalarının etkilerini görebilmek mümkün. Turlamak istediğimiz birçok grup var, onların isimlerin hepsini burada vermem imkansız.

Günlük işlerinizi Silent Memorial’la karıştırmadan nasıl ayarlıyorsunuz? Tüm yaşantınızı Silent Memorial’a ayırabiliyor musunuz? Farz edelim ki günlük şeyler Silent Memorial’la yapılmak mecburiyetinde. Fırsatın olsa bir de tam zamanlı işim olsa diyebiliyor musun? Senin için tipik bir gün nedir?

Sadece davulcumuz Diego profesyonel. Onun dışında hepimizin günlük işleri var. Eğer bir gün müziğimiz için hayatımızı değiştirmek gerekecekse bunu yapacağız, tabii ki! İş dışında, rahatlamaya bakıyoruz ve grup hayatınla ilgileniyoruz.

Progressive metal dışında hangi tarz ve grupları dinliyorsunuz? En iyi progressive metal grubu ve en iyi progressive metal albümü hangisidir, neden?
En iyi progressive metal grubu, hmm..? Cevap vermesi zor. İyi kelimesi müzik içinde dinleyicilerin seneler boyunca dinlediği eserlere göre değişebilen bir şey. Ama bunun yanında, bence bir kere daha Dream Theater, kendileri 15 sene içinde Dünyada progressive metal ile popülerlik kazanmıştır. Progressive metal dışında özellikle Westcoast, AOR dinliyorum. Foreigner, Journey, Survivor’la başlar, daha yeni gruplar Radioactive, Pride Of Lions’la gider, ve ve ve…

Genel olarak bugünün progressive metal sahnesini nasıl görüyorsun? Son zamanlarda başka grupların konserlerine seyirci olarak gittin mi? Evet ise hangi grupları izledin?

Bence progressive metal sahnesi en harika sahnelerden biri olma özelliğinde. Hayranlar ve gruplar müzik bağımlısı ayrıca birbirlerine sadıklar. Bir progressive müzik takipçisi daima yeni müzikler arar ve açık fikirlidir. Aynı anda çok miktarda albümle ilgilenmez. Ve evet, konserlere gitmeyi seviyorum! Maalesef, İsviçre’de progressive müzikle ilgili mekan fazla yok. Yaz aylarında güzel festivallerimiz olur, orada bilinen bilinmeyen her türlü grubu izlersiniz!

All-Star bir kadro ile müzik yapma şansın olduğunu hayal et. Hayallerindeki grupta yer alan müzisyenler kimler olurdu?

Tamam, biraz stresli, grup arkadaşları şunlar olurdu:

Vokal: Russel Allen

Gitar: Steve Lukather

Bas Gitar: Billy Greer

Bateri: Mike Portnoy

Klavye: Jon Lord

Şu günlerde hayranlarınızla iletişime geçmek adına internet siteleri ne derece önemli?

Bence yeni bir müziği Dünyaya duyurmak için işe yarayan en önemli araçlardan biri. İnternet ciddi takipçiler için en iyi yol. ünlü bir grubun altında çalma şansımız yok, bizler piyasada insanların nelerden etkilendiğini biliyoruz. Mevcut röportajlar için internete teşekkür!

Ve son olarak, bütün Rock Vault takipçilerine ne söylemek istersiniz ve bizler Silent Memorial’ın Türkiye’de çalmasını bekleyebilir miyiz? Bunu sordum çünkü turlarınız sırasında Türkiye’ye uğramadınız.

İlk önce Rock Vault’ı okuyan (ve yazan) bütün metal severlere teşekkür ederim!!! Bilinmeyen müzikler konusunda açık fikirli olmayan biri bu röportajı onaylamazdı. Türkiye’de çalmak isteriz ama geleceğin bizlere neler getireceğini görmeliyiz. Maalesef bu bizim kararımız değil, nerede harika şovlar yapacağımızı bilemiyoruz. Teşekkürler, yeni işlerinizde şans diliyorum; umarım okuyucularınıza sürpriz yapacaksınız. Sana ve Rock Vault’ta ki meslektaşlarına ilgi ve desteğiniz için teşekkür ederim! PROG ROCK ile çok yaşayın!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.