March

Bram: Ben Bram, grupta bas çalıyorum, bunun yanında geri vokallere yardım ediyor ve promosyon faaliyetlerini de yürütüyorum. Bir de unutmadan konserlerde şöförlük yapıyorum.

Thomas: Ben Thomas, grupta davulcuyum, geri vokal yapmama izin yok.

Fleur: Ben Fleur. Şarkı söylemeye ve gitar çalmaya çalışıyorum. Bir de şarkı sözlerinden ben sorumluyum.

Müzik yapmaya karar verdiğinizde neler bekliyordunuz?

Bram: Fleur ve Thomas bana grup kurma teklifi ile geldiler, Thomas ve eski grubunu biliyordum. Fleur'u o zaman tanımıyordum ama kısa zamanda kaynaştık. Amacımız iyi müzik yapmaktı ve hala aynı amaca sahibiz. İlk iki şarkıdan çıkan şeyleri sevdik ve turlayabilecek potansiyelde olduğumuza inandık. İhtiyaçlara cevap veren iyi bir punk rock grubu olmak amacımız.

Thomas: Fleur'u eski grubundan tanıyordum. Sesini, tavrını ve performansını çok beğenirdim. Eski gruplarımız dağılınca beraber bir şeyler yapmaya karar verdik. Eski grubundan tanıdığım Bram'ı çağırdık ve başladık.

Sizi etkileyen isimler kimler?

Bram: Pek çok grup. Konser listesinde zaman zaman Beastie Boys'a bile yer veriyoruz, farklı müzikal zevklerimiz birbirinden farklı besteler üretmemize yardımcı oluyor.

Parçaları kim besteliyor, bu arada münakaşa çıkıyor mu?

Bram: Şarkıları genelde iki türlü yazıyoruz. İlk olarak Fleur bir gitar rif'i ile geliyor ve ben üzerinde çalışıyorum ya da grupça prova anında akışına bırakıyoruz. Her iki metot da işliyor! Eski gruplarımda doğaçlama yapmazdık ama inan kullanabileceğimiz pek çok şey çıkıyor. Bir rif üzerinden her şey spontane işliyor ve ben bu durumdan son derece memnunum.

"In The Air" EP'sinin yazım ve kayıt süreci nasıldı?

Bram: Parçalar kayda başlamadan hazırdı, bu yüzden işimiz kolay oldu. Sadece içlerinden en sevdiklerimizi seçtik ve kaydettik. Pre-production aşamasını önce kendi bilgisayarımızda yaptık, sonrasında ise Dennis Boot'a gönderdik. Amacımız onun bizim yaptıklarımızı beğenip beğenmediğini ve bizimle çalışıp çalışmayacağını öğrenmekti. Bizimle çalıştı! Denis'in kısa zamanda yaptıklarını gördük, onunla çalışmak çok kolaydı; çünkü gönderdiklerimizden ne istediğimizi biliyordu. Bizi limitlerimizi zorlamaya teşvik etti. Müzisyenleri etkileyen çok taze bir perspektifi var.

Thomas: Artı onunla takılmakta çok zevkliydi. Mastering aşaması için Split Second Sound'dan Jochem Jacobs ile anlaştık. Onunla daha önce çalışmıştım ve stüdyoda çalışması keyifli bir herif. Onun katkıları da yadsınamaz.

Fleur: Benim ilk kayıt deneyimimdi. İnanılmaz heyecanlı ve ne beklediğimi bilmediğimden biraz huzursuzdum. Bram ve Thomas'ın daha önce kayıt deneyimi olduğu için beni yönlendirdiler. Çok eğlendim ve bittiği için şu an üzgünüm.

Yeni parçanız "Equals One" için tepkiler nasıl?

Bram: Şu ana kadar çok iyi! İnsanların ilk parçayı sevmesi ve daha fazlasını istemesi çok önemli. Bu seni yeni parçalar yazmak adına motive ediyor.

Thomas: Ve bir dolu konser...

Fleur: Bu parça dünya çağında insanları bağlayan punk rock ruhu ile ilgili. Pek çok farklı ülkeden iyi tepkiler almak muhteşem.

Müziğinizi punk rock olarak sınıflandırıyorlar. Bu konuda siz ne görüştesiniz?

Bram: Gerçekten bir sınıfa sokmalı mıyız? Punk rock sadece bir isim. Sen Türk'sün, ben ise Hollandalı, ama ikimizde insanız... Müzikte de aynı şey: skate punk diyebilirsin, old school punk rock, çiğ punk rock... Ama bu sadece müzik. Müziğime isim vermek ya da sınıflandırmak benim için son derece zor, sen ne istersen onu söyleyebilirsin.

Punk rock sahnesinin şu anki hali için neler söylersiniz?

Bram: Asla yeterli punk rock yoktur! Bence birkaç yıldır bu müzik son derece durgun gidiyordu ama bu fırtına öncesi sessizlik ve bizim içinde iyi bir şey.

Fleur: Dünya genelini bilemem ama Hollanda sahnesinde epey yıkıcı punk grupları var.

Konserler için parça listesini nasıl belirliyorsunuz?

Bram: Patlayarak başlamalı ve patlayarak bitirmeli. Amacımız stagedive severleri mutlu etmek.

Müzisyenlerin müziğinde politik görüş ve mesajlar bildirmek gibi bir sorumluluğu var mı sizce?

Bram: Müzisyenlerin bence böyle bir sorumluluğu yok, ama bir grup politik mesajlar veriyorsa ben sadece alkışlarım. Müzikle duyguları aktarmak da mesaj vermenin yolu. Bir grup sadece aşktan ve günlük meselelerden de bahsediyor olabilir ki bu bence kötü bir şey değil.

Kendi müziğiniz dışında neler dinliyorsunuz?

Bram: Kendi adıma; Hot Water Music, Descendents, Face To Face, Alkaline Trio, Off With Their Heads, Belvedere...

Fleur: The Bouncing Souls, Bad Religion, No Use For A Name gibi punk gruplarını seviyorum. Bunun yanında ruh halime göre farklı tarzlarda dinliyorum. Mesela Eels konseri için bilet aldım ve onları sahnede görmek için sabırsızlanıyorum.

Sizin için sıradaki nedir? Sizlere dair herkesin bileceği ve herkesin unutacağı bir şey seçmenizi istesem cevabınız ne olurdu?

Sadece müzik yapmaya devam etmek ve konserler vermek istiyoruz. White Russian Records ile anlaşmamız şimdilik çok iyi gidiyor. Bize konserler ayarlıyorlar, harika şeylerin geldiğini hissediyorum. EP 21 Mart'ta yayınlanıyor ve gidebildiğimiz her yerde çalmak istiyoruz! Odan, doğumgünü partin, düğünün bize farketmez. Bunun yanında şu an için insanların unutmak isteyeceği bir şey yapmadığımızı düşünüyorum. Ama kim bilir geleceğin neler getireceğini?

İstanbul ve Türkiye hakkında neler biliyorsun? Rock Vault Zine hakkında fikirleriniz nedir?

Unutamadığım ilk şey, uçağımızın sizin topraklara ineceği bize söylendiğinde denize çakılacağımızdan korkmam 🙂 Oraya ilk indiğimde toprağı öpmüştüm dostum 🙂 İstanbul'da hiç zaman geçiremedim ama İzmir'de birkaç gün kalma şansım oldu, oradaki herkes son derece dost canlısıydı. Önceki yıl denize girdiğim yerlerde insanların polis tarafından hiçbir gerekçe yokken darp edilmesini izledim bu Yaz, ne mutlu ki kimse ciddi yara almadı. Rock Vault Zine hakkında ise daha önce bir şey duymadım, ama artık bildiğime göre Facebook sayfanızı daha sık kontrol edeceğim. Türkçe bilmiyorum ama Google Translate var değil mi 🙂 Bu arada Türkler harika ziller yapıyor!

Unutamadığınız sarhoşluk anılarınız nedir?

Bram: Uzun zaman önce fazlası ile alkollü olduğum gece birinin banyosunu berbat etmiştim. Sabah özür dilemeye gittiğimde kapıyı kızın aynı sabah tatilden dönen ailesi açmıştı ve bir gece önce evde parti verildiğinden haberleri vardı. Tabi ki kızlarını bir daha göremedim. Oops.

Fleur: Thomas ve ben en son sarhoş olduğumuzda beraber grup kurtmaya karar vermiştik…

Röportaj için çok teşekkür ederiz. Kariyerinizde başarılar dileriz. Son sözler için sahne sizin!

Hayır biz size teşekkür ederiz! Resmi web adresimizi ve Facebook sayfamızı son gelişmeler için takip etmeyi unutmayın. Umarım bir gün Türkiye'de sahne alırız. O zamana dek görüşmek üzere!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.marchofficial.com
www.facebook.com/marchofficial
www.twitter.com/marchpunkrock

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.