Vile

Vile

Rock Vault: Selam Colin! Nasılsın? Neler yapıyorsun?
COLIN DAVIS @ VILE: Ben iyiyim. Şu sıralar internette biraz araştırma yapıyorum.

Bizlere Vile’ı kısaca özetleyebilir misin, bir araya gelmeniz nasıl olmuştu?

Peki, ben 1995 yılında dağılan Entropy isimli bir gruptaydım. Juan’ın Lords Of Chaos grubunda çaldım ve o da dağıldı. Sonradan ben ve Juan her iki grubunda elemanlarını kapsayan Sporadic Psychosis isimli yeni bir grup kurmuştuk…

Yeni bas gitaristiniz Erlend Caspersen için ne düşünüyorsun? Kendisi Deeds Of Flesh ve diğer gruplarda aktif, öyle değil mi?

Bence Erlend’e stüdyo işlerini yapmak daha iyi gidiyor. Kendisinin bir çok grupla albümü var.

Bizler burada "The New Age Of Chaos" un kapağını hayli tartıştık. Müslümanlara karşı ön yargı besleyen bir grup olduğunuzu düşünüyor musunuz? Başlığa "The New Age Of Chaos" koymaya nasıl karar verdiniz? Biliyoruz ki sen Müslüman karşıtı parçalara karşı birisin ve ama eski gitaristiniz Juan'ın parçalarına izin vermiştin. Neden (Colin, bu albüm harika!)?

Peki, zamanında benim ve Juan’ın kafası savaş ve terörün gerçekleri hakkında biraz karışmıştı. Ama bahsettiğin şarkı sözleri Juan’a ait. Kendisi bu konularda yazmak istedi. “Depopulate” te bu parçaların ölçüsünde 11 Eylül 2001 parçası vardı. Bu savaşın söylenceleri üzere parça sözlerini kurmak beni korkutmuştu. Bence güzel sözler ama bizlere yeni bir şeyler gibi gelmiyordu. Albümü yazdıktan sonra farkına vardık ki bütünüyle yalanmış, konu üzerine birçok araştırma yaptık. Yani bizim gelecek albümümüz yanlışları düzeltmeyi deneyecek.

"Stench Of The Deceased" albümü inanılmaz sololarıyla meşhur. Bazı noktalarında parçadan bağımsız gibi duruyor. Açıklar mısın Colin, bu bilinçli mi yapıldı yoksa parçaları brutal death metal'in monotonluğundan kurtarmak için mi yaptın?

Bilmiyorum. Bu albümde daha fazla etkilenmiştik çünkü hep beraber bir araya gelip yazdığımız ilk müziğimizdi. Ve sonra albüm geldi, ben yazdıkça yazmıştım. Yazdıktan sonra düşündüğümden ve düşündüğümüzden daha dolu olduğunu gördük. Sololarda payı olan Aaron gruptan sonradan çıktı yani onu dinliyorsunuz. Aslında son dönem müziklerimizi daha çok seviyorum. Bence "Stench Of The Deceased" harika bir albüm ama ondan yoruldum ve son albümümüz en iyisi diyebilirim. Bence hayrete düşürücü sololarımızın yer aldığı son çalışma.

Vile’ın müziğini nasıl tanımlarsın? Albümdeki şarkı sözlerini yazarken nelerden etkileniyorsunuz?

Şarkı sözleri Juan’ın alanıydı. Kendisi tarih kitapları ve korku sinemalarıyla ilgiliydi. O sıralarda Morbid Angel, Death, Cynic, Athiest, Monstrosity, Suffocation vb. isimleri ağırlıklı olarak dinledim. Şimdi Dimmu Borgir vb. black metal gruplarına ağırlık verdim. Gelecek albümdeki yeni parça sözleri bana ait olacak çünkü Juan uzun süreden beri grupta yok.

11 seneden bu yana Vile’la birlikte ekstrem metal çalıyorsun. Bu süre içinde metal dünyasında gördüğün en büyük değişim neydi?

Gerçekten fazla değişimlerle karşılaşmadık. En büyük değişiklik internet ve dijital müzik yayılması ama death metal bununla daha iyiye gitmedi. Hızla yayılma oldu ve kalite düştü. Tam anlamıyla değil tabi, bazı noktalarda.

Şu günlerde Amerika’daki brutal death metal sahnesi ne durumda?

Hayli yıpranmış.. Genelde Avrupa metal için daha iyi.

Şimdiye kadar birlikte turlarken en iyi zamanı geçirdiğiniz grup hangisiydi?

Deeds Of Flesh çok eğlenceliydi.. Herkes harikaydı. Hollanda grupları da harika. Hollanda insanlarını da seviyorum. Hep keyif veriyorlar.

Senin ekstrem metal dalında favori albümlerin hangileri?

Morbid Angel - “Blessed Are The Sick”Death - “Human”Atheist - “Unquestionable Presence”Dimmu Borgir - “Stormblåst MMV”Dimmu Borgir - “In Sorte Diaboli”

Niçin Vile birçok eski / geçmiş elemanlara sahip?

Belki de kötü şans. Daima yüksek standartlarda çalmayı denedik. Kendini işine adayacak olan oldukça yetenekli müzisyenleri uzun bir süre bizde kalacaktır.

Tur planlarınız nedir?

Şu anda bir albüm yazıyoruz ve sonrasında 2008’de turlamayı düşüneceğiz.

Müzik icra etmek istemenize etki eden bir parça yada albüm var mı?

Judas Priest, Iron Maiden ve bu tarz şeyler içindeyken ilk bu isimlerden etkilenmiştim. Onlar beni müzik yapmaya itmiştir.

Listenable Records/Unique Leader'ın desteklerinden memnun musunuz?

Kesinlikle evet. İkisi de harika. Ama her ikisi de düşündüğümüzden biraz küçük yerler. İyi insanları var. Listenable bizim için özellikle Avrupa’da büyük iş yapmıştır.

Gözlemlerine göre, plak firmalarının hataları neler, toplulukların yada hayranların?

Hayranlara kusur bulamam. Onlar ne yaparsa yapsın kontrol edemem. Firmalar güce sahip çünkü kazançları fazla yok. Buna da kusur bulamam. Belki kötü bir firmada olsaydım deli olabilirdim. Ama biliyorum ki bizim firmalar yapabileceğini yapıyor. Bir firmanın performansı sahibinin filozof gibi karar vermesine bağlı, topluluk için hangi pazarlarda operasyona gireceğine karar veriyorsunuz. Tarzlar potansiyel satışları etkiliyor. Firmalar yer altı gruplarıyla anlaşma imzaladıktan sonra özellikte ilk başlarda çok yoğun zaman harcıyorlar.

İleride piyasaya DVD sürmeyi düşünüyor musunuz?

Evet, bunu istiyoruz ve yapacağız. Güzel fırsatlara henüz sahip değiliz. Olacak. Eminim.

Gelecek Vile albümü için bir zaman verebilir misiniz?

İlkbahar / Yaz 2008 bence.

Aynı zamanda death metal albümlerinin yapımcılığı ve yöneticiliği ile ilgilisiniz. Nasıl gidiyor?

Harika. California’da Imperial Mastering isimli bir stüdyom var. İşlerin çoğunu ben yönetiyorum ve kayıtlarla da ilgiliyim. Vile albümleri işlerime iyi birer örnektir, eğer isterseniz bakabilirsiniz.

Vile’ın brutal death metal dalında etkileyen ve önemsenen bir grup olacağını hiç düşünmüş müydünüz?

Yazacağım parçaların yapabileceğimin en iyisi olacaklarına benzer şeyler düşünmüştüm. Müzik yazarken orijinal olması için çabaladım. Gerçekten yüksek kaliteli şeyler sunmak istemiştim. Birçok topluluk yapabileceğinin daha iyisini denemiyordu ve bende iyi bir örnek yapmak istedim.

Tamam, işte buradayız ve sona geldik. Tüm soruları yanıtladığın için teşekkürler, gelecek için iyi şanslar. Bir mesajla ayrılmak istiyorsan, devam et, söz sende…

İyi, röportaj için teşekkürler! Daima değerini bileceğim. MySpace sayfamızdan bahsetmek istiyorum çünkü haberlerimiz, duyurularımız vs. için bakılması en güzel site burada: www.myspace.com/vile

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.