Disfear

Disfear

Rock Vault: Başlarken bu röportajı yapmamı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim ve tabii ki hayranlarınıza Disfear hakkında daha fazla bilgi edinme şansını verdiğiniz için. İlk önce Disfear’ı bilmek isteyenler için bazı kolay anlaşılır sorular soracağım. Bizlere Disfear’ın kısa bir tarihçesini verebilir misiniz ve nasıl bir araya geldiniz?

TOMAS LINDBERG @ DISFEAR: Disfear bu işe Anti-Bofors adı altında başladı, doksanlı yılların başında Discharge tadında hardcore punk müziğiyle uğraştı, bazı eleman değişikliklerinden sonra grup ismini değiştirip ilk kaydını piyasaya sürmeye karar verdi ve gerisi geldi..

Disfear’ın müziğini nasıl tanımlarsınız?

Hardcore punk, bazı rock etkileri... Sert darbeli ve eğlenceli!

Niçin Disfear? Disfear ismini kullanmaya nasıl karar verdiniz?

Bir isim almalısın, sende almaz mısın? Bu soruya gerçekten cevap veremem çünkü ben almadım. Bence ismimizin “dis” kısmı müziğimiz hakkında güzel fikir veriyor.

Grupta şarkı sözlerini kim yazıyor? Albümde yer alan şarkı sözlerinde nelerden etkilendiniz?

Bazı istisnalar dışında şu günlerde ben yazıyorum (Uffe yeni albüm için bir tane yazmıştı). çoğunlukla etkilendiklerimiz günümüz dünyasının karanlık konuları, insanların yozlaştırılması, kapitalizm, egoculuk, materyalizm vs…

Hangi grupların hayranları Disfear’ı sevecektir?

İyi müzik hayranları , takılıyorum, ciddi olarak sanırım sıkı punk parçalarından ama akılda kalıcı olanlarından hoşlananlar bizim yaptıklarımızın içinde olacaklardır… Motörhead, Discharge, GBH vs…

Disfear’ı sahnede nasıl tanımlarsınız? İnsanların konserlerinizde sizlere dikkatini vermeleri için "özel davranışlarınız" var mı?

Disfear ilk ve en başta ele alınması gereken konser gruplarındandır. Biz sahnedeyken daima maksimum seviyede eğlendirmişizdir, şarkılarımız gazlar ve rock patlamasıyla oluşan ses etkisini hissettirir. çalarken bitmez bir eğlencemiz var ve sanırım bu enerji iyi bir gece geçirmek için seyircinin de daha iyi olmasını sağlıyor.

Oradaki sahnenizden biraz bahseder misiniz?

Sahnemiz küçük ama iyidir, bizim gibi eski osurukların daha fazla ihtiyacı var… Daima çalmak için daha fazla yer olabilir, ama iyi gruplarımız: Gadget, Sayyadina, Victims, Switchblade, Trapdoor Fucking Exit, Watain’dir.

1998’te Jeppe gruptan ayrılmaya karar verdi. Onun

yerine büyük bir isim Tomas "Tompa" Lindberg (At The Gates, Ben-Hur, Conquest, Grotesque, Hide, Infestation, Liers In Wait, Lock Up, Nightrage, Skitsystem, The Crown, The Great Deceiver, World Without End) geldi. Bu nasıl oldu? Tomas, Disfear’ı diğer gruplar içinde nasıl görüyor?

Jeppe tatildeyken onun yerini doldurdum, başarılı bulundu, harika zaman geçirdik, ve Jeppe diğer şeylerle meşguldü yani ben Disfear’ın tam zamanlı vokalisti olma yoluna kaydım, hayranlık uyandırıcı şekilde çalışmaya devam ettik! Bugün ben kendimi The Great Deceiver’la birlikte Disfear’ı iki ana grubumdan biri olarak görmekteyim.

"Misanthropic Generation" için Mieszko Talarczyk (Callisto, Genocide Superstars, Krigshot, Nasum, Shagidiel) ile çalıştınız. Nasıldı? Ve lütfen Mieszko hakkındaki fikirlerinizi anlatın.

Mieszko müthiş bir arkadaştı, büyük kişisel yetenekleri olan korkunç bir yapımcıydı, onun yerinin doldurulması zor, emin olabilirsin, onu her gün özlüyoruz!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sizce bu albümdeki hangi şarkılar sizleri en iyi şekilde anlatıyor, ve hangisinin şöhreti gelecekte de devam edecek? Sahnede en çok hangi parçayı çalarken büyük zevk alıyorsunuz?

Bütün parçalar farklı his ve tarzlara sahip, yani söylemek istediğim “onların kendi hayatları var”. Yani biz onları olabildiğince bireysel nasıl derecelendirebiliriz ki? Günden güne farklı hale geliyorlar… Aralarından bir tane favori çıkarmak zor emin ol… Şu anda “Never Gonna Last” ı daha çok seviyorum.

After No Records, Distortion ve Osmose Productions derken şu anda büyük bir firma olan Relapse Records’tasınız. Relapse kadrosunun bir parçası olmaktan hala zevk alıyor musunuz? Onlar grubun müzikal vizyonuna ne derecede katkıda bulunuyorlar?

Relapse iyidir, bol neşeli ve kendini işine adamış insanlar çalışıyor içinde, uzun süredir içinde olmaktan mutluyuz!!! İlk günden beri destek güzel! Pig Destroyer, Cephalic Carnage, Misery Index vb. kadrosunda iyi grupları var.

Disfear şu günlerde hardcore punk tarzının neresinde yer almaktadır? Tam olarak önünde! Sizce hangi Discharge, Entombed, Motörhead, AC/DC ve Turbonegro albümü en iyisi?

Why, Wolverine Blues, Another Perfect Day, Powerage, Ass Cobra...

İlk albümünüzü son albümünüzle kıyasladığınızda ne düşünüyorsunuz?

Bence daha taş gibi, tamamen farklı yollarda, parçaların canlı çalınması bile çok daha eğlenceli!!! HER TARAFI SALDIRIYLA DOLU!!!

Gittiğimiz her yerde gerçekten eğleniriz, biz daima duyarlı insanlara ve destekçi sıkı kalabalıklara toslamak istiyoruz. Bir yerleri kayırmak imkansız…Kısa bir tur yapma fırsatınız olsa, hangi yerlere gitmeyi tercih edersiniz? Hangi topraklar Disfear müziğine karşı daha destek verici?

Birçok ünlü grupla birlikte önemli konserler verdiniz. Hangisi sizin çalmaktan zevk aldığınız en iyi gruptu? Hangi grupla konser vermeyi istersiniz?

Turbonegro, Tragedy, The Now Denial, Kylesa, Artimus Pyle, Victims, Converge, Nine, Skitsytem vs. Belki Coliseum’la birlikte çalmak iyi olurdu.

Türkiye’deki metal sahnesi hakkında fikirleriniz nedir?

Dürüst olmak gerekirse gerçek bir ipucum yok, ama korkunç olabilirdi, gidip bakmak gerekli, eminim!!!!!!!

Disfear’ın bu sene sonuna kadar olan ve gelecek seneki planları nelerdir?

Birkaç haftalığına Amerika’ya gideceğiz. Boston/Godcity’de yeni albümümüzü kaydetmek için Converge’den Kurt’le stüdyoya gireceğiz. Tamamen korkunç olacak. Buralarda Doomriders ve The Hope Conspiracy ile konserde vereceğiz. Bekleyemiyoruz!!!

Rock Vault okuyucularına söylemek istediğiniz başka bir şey var mı? Söz sizin..

Yeni albümü takip edin, umarım ileride Türkiye’de görüşürüz!!!!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.