Enis Kızılkaya (Hammer Müzik)

Enis Kızılkaya (Hammer Müzik)

Enis Kızılkaya sizler için piyasanın nabzını tuttu!

Merhaba Enis! Röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Son zamanlarda neler yapıyorsun?

Selam Özgür. Ben teşekkür ederim asıl bize yer verdiğin için. Genellikle günlerim birbirine benzer geçiyor, sabah 09:30 Hammer Müzik Metal Shop’a giriş, bol bol ölüm metali, saat 19:55 İstiklal Marşı ve kapanış 20:00 eve dönüş yolları 🙂 Onun dışında son 2 haftasonu epey güzel geçti, önce Dead Congregation, sonra da benim en sevdiğim gruplardan olan Avulsed konserleri. Resmen öldük öldük dirildik. Şu an da bu soruları cevaplarken de Saturnus’un son albümünü dinliyorum, Allahını seven üzerime toprak atsın 🙂

20 yılı aşkın süredir Hammer Müzik ayakta... Ve siz sadece piyasa isimlerle ilgilenmiyorsunuz. Bu kadar seçenek sunup bu kadar yıl ayakta durmanın formülü ne olabilir? Bence örnek bir firmasınız.

Öncelikle teşekkür ederim bu iltifatın için. Hammer Müzik Metal aşkı ile kurulmuş ve metal aşkı ile ayakta duran bir firma. Burası tabii ki ticari bir işletme ve ayakta kalmak için maddi detaylar da önemli ancak kendi adıma konuşursam ben hiçbir zaman kendime ait büyük servet sahibi olmak kaygısı taşımadım. Beni mutlu eden şey hep iyi bir metal albümü yada konseri oldu. Çeşide gelince de bu biraz da yılların tecrübesi ile alakalı. Piyasada albüm çıkaran firmalarla 20 yıla yakın sürede kurulmuş ilişkilerimiz var ve Metallica, Megadeth vs. gibi genele hitap eden büyük isimlerin yanı sıra Putrevore, Gorod gibi daha özel gruplar ile mümkün olduğu kadar geniş çeşit bulundurmaya çalışıyoruz. Ortadoğu’nun en iyi metal shop’uyuz sanırım, Örneğin İran’dan gelen dostlarımız hep “bizim orada böyle metal shop yok” diye bizi öve öve bitiremiyorlar 🙂

Şu ana kadar hangi konserlerde parmağınız var ve yeniden konserler düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Efsane Türkiye’de serisi ile Overkill, King Diamond ve Sepultura ve ayrıca Orphaned Land konserlerini yaptık. Hepsi efsane serisi efsane konserlerdi gerçekten, Overkill ve Sepultura’nın ilk gelişleri, King Diamond’ın tek gelişi (bir daha da gelmez heralde), ve Orphaned Land’in ilk yurtdışı konseriydi. Maalesef en son yaptığımız Sepultura, konser olarak süperdi ama çeşitli etkenler sebebiyle bizim için büyük maddi kayıpla sonuçlanmıştı o sebeple sonrasında konser yapmadık. Biz bu konserleri yaparken piyasada konser yapan organizatör çok yoktu, şimdi ise bir çok firma var, ve konser işini işi konser yapmak olan, ekibi ve tecrübesi olan insanların yapması daha doğru şu an. Bir de 9/11 sebebiyle direkten dönen ve yapamadığımız Vader, Dying Fetus konseri vardır, içimizde ukte olarak kalan. Kimbilir belki bir gün gerek böyle bir konser yada büyük bir konser yaparız yine.

Şu ana kadar bazı albümlerin piyasaya sürülmesinde emeğiniz var ve yeniden albüm piyasaya sürmeyi düşünüyor musunuz?

Şu an memnun olmadığım tek konu, maalesef satış azlığı sebebiyle albüm yayınlayamıyor olmak. Şu an bir metal albümü çıkarıp bunu tanıtmak ve satmak eskisinden de çok zor. Özellikle de bu işi Türkiye’den yapmak. Bu sebeple bir süredir albüm yayınlamıyoruz ve yayınlamayı da şu an için düşünmüyoruz. Ama bir şekilde yabancı firmalardan albüm çıkaran başarılı Türk gruplarına da satış anlamında elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz.

Dükkanınızda en çok hangi ürün grubu satılıyor, en çok hangi grup ve tarzlara karşı ilgi var?

Bahsettiğim gibi çeşidimiz çok geniş. Yurtdışındaki dönemsel tarz trendleri buraya da yansıyor, misal geçen sene thrash metal geri dönüşünde thrash metal biraz daha fazla satıldı, bu yıl sanki biraz old school death metal yılıydı. Ama maalesef satışlar tabii ki eskisi gibi değil. Örneğin eskiden Withering Surface, Illnath gibi grupların bile albümlerinden bile 40-50 adet satılıyordu, şimdi yeni Metallica albümü belki o rakamlara ulaşamıyor... Son birkaç ay içinde en çok satılan albümler ise Testament, Kreator, Enslaved, Dying Fetus ve Katatonia'nın son albümleri, Death reissue’ları ilk aklıma gelenler.

Devir MP3 dinleme, beğenilirse gruplara ve firmalara destek anlamında CD alma devri... Sadece MP3 dinleyen müziksever de var... Direkt CD alan dinleyici de var... Bu profilleri göz önüne alıp, son birkaç yılı baz alırsan satışlar hakkında bize nasıl bir tablo çizersin?

Müzik biter mi? Bence bitmez. Önce çekim kaset vardı, sonra çekim CD çıktı, cd kapaklarına copy kills music logoları kondu. Kopya CD bitti, müzik bitmedi 🙂 MP3 tabi biraz daha farklı, daha kolay ulaşılabilir, zor engellenebilir. Ama dediğin gibi olumlu yanı da var, indirip dinleyip beğendiğini alma şansın var. Son yıllarda fiziksel albüm satış rakamları da düşmüş durumda, eskiden milyon satanlar belki şimdi yüzbin satamıyor. Tabi eskiden milyon satan isimler hala stadyum dolduran konserler verebiliyor ve albümlerini yapabiliyor ama asıl işi zor olan konser geliri ve albüm satış geliri kısıtlı olan daha underground olan gruplar, onların albüm yapabilmesi için albümlerinin satılması gerekli. Tabi her şey bilinç ile alakalı ve biraz da alım gücü tabii ki. Ben kendi adıma fanıyım dediğim tüm grupların cd’lerini, çok fanıyım dediklerimin mümkünse param yettiğince hem cd’lerini hem plaklarını satın alıyorum. Şu an Hammer Müzik Metal Shop’un 12-13’ten başlayıp 50-60’a kadar çıkan yaş aralığında ziyaretçi profili var CD ve Plak satın alan. Ama müziği sadece işe giderken/gelirken yolda vs. MP3 çalardan dinleyebilenler de var, şu an iTunes ile para vererek MP3 satın almak da mümkün. Ben kendi adıma elle tutulabilir formatları almak taraftarıyım.

Avulsed konserinde Avulsed elemanlarından sonra en büyük performansı bir destekçi olarak adeta sen gösterdin diyebiliriz, iyi eğlendiğin belli oluyordu. Nasıl buldun konseri? Ülkemize bu grubu tanıtmanda büyük faydan dokunduğunu biliyorum... Dave ile geçmişin eskilere dayanıyor olması lazım değil mi?

Avulsed konseri benim yıllardır beklediğim ve olmasını istediğim bir konserdi. Tabii ki çok eğlendim. Dükkana gelen ve konuştuğum insanlar da performans olarak beğendiklerini söylediler konseri. Bizim Enred adlı dergimiz vardı 90larda, Avulsed ile tanışıklığımız o yıllara dayanıyor. Dave Rotten ile grubun dışında Repulse Records sebebi ile kontakt içerisindeydik dergi ve Hammer Müzik olarak. '98 yılında gitarist Juancar kız arkadaşı ile İstanbul’a gelmişti ve bende kalmıştı. O yıllardan beri temas halindeyiz. Dave Rotten hep “her yerde çaldık, bi’ Türkiye’ye gelemedik” diye yazıyordu. En son Mayıs ayında bunu yazdığında buradaki durumları anlattım, sadece kendileri gelip çalıp kapıdan ne çıkarsa alabileceklerini anlattım, ama benim Hammer Muzik’te tek kişi olduğum için organizasyonu yapmamın zor olduğunu söyledim ve Kadıköy tayfasından Decaying Purity Mustafa ve Ankara’dan Cenotaph Batu’nun kontaktlarını verdim, Dave yazışmaları yaptı, sonuçta Ankara’yı Batu yaptı, İstanbul’u da Kadıköy tayfası bir hafta öncesinde Dead Congregation konseri yaptığı için Dorock/Pulp Live’dan Arda’ya paslamışlar ve o yaptı. Konserden 1 gün sonra grup ile konuştum, çok ufak bir zararları olmuş ama sonunda burada da çalmaktan çok memnundular ve o zarar umurlarında değildi.

Geniş bir yelpazede müzik dinlediğini biliyoruz. Bir dinleyici olarak en çok hangi tarz ve toplulukları tuttuğunu öğrenebilir miyiz? Buna ek olarak “bu topluluk listesinde kendimi buluyorum” dediğin bir plak firması var mı?

Aslında ben daha çok death metal dinliyorum diyebilirim, onun dışında grindcore, doom metal, thrash metal vs. de dinliyorum. Metal yelpazesi içinde sadece çok çiğ ve ham black metal’e bir türlü ısınamadım. En sevdiğim gruplar listemde belli gruplar hep yerlerini koruyor, Dying Fetus, Deeds Of Flesh, Avulsed, Nile, Bolt Thrower, Cannibal Corpse, Obituary, Carcass, Unleashed vs. gibi, death metal dışında The Dillinger Escape Plan ve The Haunted çok severim. Her yıl bir sürü albüm çıkıyor ve bunlara yeni gruplar da ekleniyor. Firma soruna da sanırım önce Relapse Records cevabını verebilirim şu an, onun dışında Dave Rotten’in firması Xtreem Music, Amerika’dan Dark Descent Records gibi firmalar da güzel albümler yayınlıyor.

Ülkemizde canlı performans vermesini gerek gördüğün ama hala gelmeyen gruplar hangileri?

Metallica, Megadeth, Iron Maiden, Slayer vs. gibi büyük grupların çoğunu gördük ve görmeye devam ediyoruz. Ama ben şahsen büyük grup, dev konser fanı değilim, küçük mekan sevenlerdenim. Unirock’ın iyi çalıştığı yıllarda Cannibal Corpse, Obituary, Entombed, Necrophagist gibi grupları da festival sahnesinde izledik. Ama bir grubu küçük bir yerde seyretmiş olmanın verdiği zevki de anlatmak zor, Testament’i Dorock’ta seyretme keyfini yaşamış biri olarak bunu net söyleyebilirim. Dying Fetus, Deeds Of Flesh benim şahsen istediğim gruplar. Nile biliyorsun direkten döndü. Bolt Thrower, Unleashed, Suffocation gibi biraz daha büyük gruplar da olsa müthiş olur.

Firmanıza gelip Atatürk tişörtlerini, mukaddes kitabımızı vb. şeyleri soranlar olduğunu biliyorum. Bunun dışında aklına gelen ilginç şeyler var mı?

Çek kırıyor musunuz diye soran olmuş, sırt kaşıyıcısı soran olmuş. Ve ufak bir anı, trans CD sormuş bir abi bir cumartesi sabahı, Haluk 2 albüm vermiş, ertesi hafta abi geri gelmiş bu cdleri PlayStation göstermedi diye, meğer abi trans porno vcd ariyormuş 🙂

'90 ların sonunda satanist gündem vardı. Bazıları yüzünden piyasaya hayli çalkalanmıştı. Akla kara meydana çıkmıştı. O dönem Akmar Pasajı kaka ilan edilmişti. Akmar Pasajı'nın eski dönemlerini günümüzle kıyaslayabilir misin?

Pasaj o dönem daha çok müzik severlerin uğrak yeriydi, şimdi o dönem karşımızda boydan boya olan villa kafe kapandıktan sonra bölünerek oluşan dükkanlarda yer alan kitapçılar sebebiyle, biraz profili değişti, artık müzik yanı sıra kitap almak isteyenlerin de de uğrak yeri. Şimdi eskisine göre daha aydınlık, daha “beyaz” bir profili var pasajın ama aradan 12 yıl geçmesine rağmen hala “burası kedi kesenlerin yeri” diyerek geçenler var. Müzikçilerden Hammer, Zihni ve Atlantis hala yerinde, sadece Pentagram ve Saadeth kapandı. Hammer Müzik olarak pasajda metalin bayrağını dalgalandırmaya devam ediyoruz.

Geçenlerde bilim adamları CD’nin disket gibi birkaç yıl içinde ortadan kalkacağını açıkladı. Bu durum Hammer Müziği nasıl etkiler?

CD satışı azaldığı doğru ama ben tamamen piyasadan silineceğine inanmıyorum şahsen. Yüzlerce cdsi olan, müziğini CD’den dinleyen bir sürü insan var, onlara artık CD yok, atın CDleri çöpe bundan sonra sadece MP3 dinlenecek mi denecek? Bunlar harddisk esnafının ve limitsiz internet paketi satıcılarının çıkardığı asılsız dedikodular 🙂 Bence CD devam eder, plak geri döndü, merchandise var. Ha hiçbiri olmadı, Hammer Müzik kapandı, bende istemesem de artık mecbur stand up gösterilerimle sahneye çıkıp esprilerimi para karşılığında satarak ekmeğimi kovalarım.

En sevdiğin ve en tahammül etmekte zorlandığın müşteri profili nedir?

Buna bir resimle cevap verebilir miyim?: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150677893926143&set=a.10150677887876143.382625.701856142&type=3&theater

Sitemiz Rock Vault için fikirlerini alabilir miyiz? Geçtiğimiz günlerde Facebook'ta çevrenle paylaştığını biliyorum, biraz ayrıntı almak istedim sadece. Düşüncelerin bizim için önemli...

Metalin dostu bizim dostumuzdur 🙂 Konser, fanzin, webzine vs. her türlü aktiviteyi facebook grubumuzda, mailing grubumuzda paylaşarak naçizane destek olmaya çalışıyoruz. Rock vault’ta uzun yıllardır devam ediyor. Yani internet çağında açıkçası biyografi, haber ve review kısımlarının eski önemini yitirdiğini düşünüyorum, zira herkes metal archives, grupların facebookları, websitelerinden geçmişini ve haberleri öğreniyor, yada albümlerin youtube’ları vs. sayesinde dinleyip kendi fikrine sahip olabiliyor. Burada röportajlar en önemlisi. Grup ne zaman kuruldu, yeni albümü anlat, gelecek planlarınız nedir gibi klişe sorular ötesinde gruplardan okuması keyifli detaylar çıkartabilecek iyi röportajcılar yada düz yazıya kendine has ve kendini okutan bir stil katabilen yazarlar. Açıkçası ekrandan yazı okumayı çok seven biri değilim, sitenin her yerini okudum dersem yalan olur, ama facebook’ta sen yeni eklenen röportaj linki paylaşınca ilgimi çeken bir grup ise girip okumaya çalışıyorum. En son Murder Construct ve Engulfed röportajlarını okudum, keyifliydi. Sitenin genel görünümü olarak karışık değil, göz yormuyor, yalnız .asp değil .html tabanlı çalışılırsa daha verim alınır diye düşünüyorum dermişim 🙂

Sorularımıza verdiğin yanıtlar için ayrıca teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğin bir şeyler var mı?

Bilakis ben teşekkür ederim. Yolu metalden geçenleri Akmar #12’ye beklerim. İstanbul dışındaki dostlarımız ise bize şu linkler vasıtasıyla ulaşabilir. Şahsi facebook profilim de gülmeyi ve güldürmeyi seven tüm metalcilere açık.

http://www.hammermuzik.com/turkce/mailorder.asp
http://www.facebook.com/HammerMuzikMetalShop
http://www.twitter.com/HammerMuzik

Özgür Özçınar