Yiğit Onat Ayaşlıoğlu

Yiğit Onat Ayaşlıoğlu

Yeni nesil ekstremistlerden...

Selam Yiğit. Öncelikle kendinden kısaca biraz bahseder misin? ...Ve hayat nasıl gidiyor oralarda?

Adım Yiğit Onat, 17 yaşındayım, Human Carcass Crop Circle ve Rotten Vomit adlı gruplarda vokalist ve Forced Cocksuck isimli grupta bas gitaristim.

Tarzları birbirine yakın ekstrem topluluklar içinde adın geçiyor. Bizlere bu topluluklarda neler yaptığınızdan bahsedebilir misin?

Daha önce de bahsettiğim gibi Human Carcass Crop Circle ve Rotten Vomit adlı brutal slam gruplarının vokal kayıtlarını ben yapıyorum. Ayrıca bunun yanında bas çaldığım Forced Cocksuck isimli bir grubum var. Ek olarak yerli/yabancı gruplara Logo/Artwork tasarımları yapıyordum fakat derslerin ve diğer durumların getirdiği yoğunluktan dolayı ara vermek zorunda kaldım.

Plak firması arayışlarınız nasıl gidiyor?

Human Carcass Crop Circle için uygun bir plak firması bulmayı başarmış gibiyiz sonunda fakat henüz kesin bir durum olmadığı için plak firmasının ismini şu anda vermeme kararı aldık grup arkadaşımızla. Eğer bir aksilik çıkmazsa da sonraki Forced Cocksuck albümü Land Of Fog Records ile yayımlanabilir. (Her ne kadar gruptaki bazı sorunlardan dolayı albüm tamamlanamayacak gibi görünüyorsa da). Rotten Vomit grubunda ise henüz çok bir ilerleme yok yeni bir grup olduğundan dolayı.

Hedef kitleniz kimler? Bir gün çok daha bilinir bir müzisyen olmak konusunda öngörülerin var mı? Yaşınız daha genç...

Hedef kitlemiz tabii ki genel olarak bu müzikle ilgilenen insanlar. 7'den 70'e herkese hitap edelim gibi bir kaygımız yok. Seven dinlesin yeter bize. Bu türlerde de tabii ki her ne kadar genç olsak da çok bilinir bir müzisyen olmak çok zor. Hele ki bu işe Türkiye'den başladıysanız.

Seni müzik yapmaya iten sebepler ne olabilir?

İlk başta herhalde sevdiğim grupların konser kaydını izleye izleye ben de grup kurup konser falan vermek istedim eskiden. O zamandan beri her ne kadar uğraşsam da bir grup kurma hayallerim boşa gitti.

Neden az sayıda kişinin dinlediği müzikleri icra ettiğinizi hiç düşündünüz mü? Sebebi ne olabilir?

Genel olarak müziği kaç kişinin dinlediği bizim için en önemli olgulardan biri değil. Bu müziği sevdiğimiz için yapıyoruz.

En sevdiğin sanatçı ve topluluklar hangileridir?

Ekstrem türlerden Rompeprop, Torsofuck, Cemetery Rapist, VxPxOxAxAxWxAxMxC gibi grindcore veya Defeated Sanity, Pathology, Abominable Putridity, Kraanium, Epicardiectomy, Visceral Disgorge gibi brutal/slam death gruplarını severim. Onun dışında Dropkick Murphys, The Rumjacks gibi celtic punk gruplarını da çok severim.

Son zamanlarda dinleyip tuttuğun albümler hangileridir?

2013 yılına genel olarak baktığımız zaman gerçekten çok sağlam albümler var bence. Şahsen Scatorgy - "Scatorgy" baya güzel olmuş. Ayrıca Devour The Unborn'un "The Cesspool Of Stillborns" isimli single'ı da gerçekten çok başarılıydı bence. Bunun yanı sıra Extermination Dismemberment - "Serial Urbicide" ve Parasitic Ejaculation - "Rationing The Sacred Human Remains" albümleri de çok iyiydi bence. Tabii Avulsed, Carcass gibi grupları eklememe gerek yoktur herhalde.

İlk satın aldığın ekstrem albüm hangisiydi?

İlk satın aldığım ekstrem albüm Cenotaph'ın "Putrescent Infectious Rabidity" albümüydü.

Bandcamp'i aktif kullanıyorsunuz. Geçenlerde de Carcass'ın yeni albümü plak firmaları tarafından eksiksiz olarak YouTube'a aktarıldı. Yeni üretilen müziklere dinleyiciler tarafından yeterli maddi desteğin gösterilmemesi hakkında ne düşünüyorsun?

Yani tabii ki her türlü müzikte korsan olarak indirme, CD çoğaltma vb. durumlar sıkça vardır ve bunun önüne geçilebileceğini şahsen düşünmüyorum. Fakat underground gruplarda bu durum hem gruba hem de plak şirketine daha çok zarar verir. O yüzden insanların paraları varsa en azından 1-2 albüm alarak sevdiği gruplara destek olmalarını isterim.

Türkiye'deki konser ve festival kültürü hakkında fikirlerin nedir?

Şahsen artık Türkiye'deki festivallerden umudu kesmiş durumdayım. Hele ki Rock'n Coke şokundan sonra. Birçok konser ve festivalde iptal oluyor tabii sürekli. Ve malum henüz reşit olmadığım için bar konserlerine de girememe gibi sorunlar yaşadığım da oluyor. O yüzden artık reşit olmayı ve lise bitince yurtdışındaki festivalleri gitmeyi iple çekiyorum diyebilirim.

Müzik dışında başka hobilerin var mı? Boş zamanlarını nasıl değerlendiriyorsun?

Bir ara pul koleksiyonu ve bilgisayar yazılımıyla ilgilenmiştim. Bir de artwork/logo tasarımları yapıyordum.

Rock Vault Zine için fikirlerini alabilir miyiz?

İşini ciddiye alan bir web site bence. Röportajlar ve kritikler okuduğum kadarıyla gayet başarılı. Bu konuda gerçekten sizleri tebrik etmek lazım.

Yanıtların için teşekkür ederiz. Eklemek istedğin başka şeyler varsa paylaşabilirsin.

Asıl ben teşekkür ederim bu röportaj için. Bu benim ilk röportajımdı o yüzden acemilik ve hatalar olacaktır, affola.

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.humancarcasscropcircle.bandcamp.com
www.facebook.com/pages/Human-Carcass-Crop-Circle/193623807478923
www.facebook.com/pages/Rotten-Vomit/509862025767200
www.facebook.com/Fxcxgrind

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.