Yıldıray Çınar

Yıldıray Abi selamlar. Pandemi günlerinde hayat nasıl geçiyor?

Evden çalıştığım için şanslı olanlardanım. Elimden geldiğince izole geçiyor.

Geçmiş röportajlarında çizime çizgi romana yönelme sebebin olarak hediye edilen Conan öyküsü olduğunu okudum. Hakan Alpin'in Alfa Yayınları Tarihçesini anlatan şahane kitabında senin ve Mahmud Abinin okur sayfalarına gönderdiğiniz şahane çizimleriniz var. Çizgi roman okuru olmanın yetmediği ve kağıt kaleme sarıldığınız ilk an neydi?

Orta okul yıllarımda bir kitabın içine çizdiğim bir kaç karelik Hulk denemesi. Daha sonra kağıtları katlayıp kendi kendime dergiler çizmeye başladım. Hissiyatı çok güzeldi. Zaten bir daha durmadım.

Çizim tarzınızı en çok etkileyen ve en çok sizi besleyen çizerler kimler?

Çok fazla var ama aklıma ilk gelenler John Bıscema, Jack Kirby, Neal Adams, Walter Simonson... Uzar da gider.

Gördüğüm ve izlediğim kadarıyla teknoloji ile epey barışık bir çizersiniz. Peki bir öykü çizerken eski okul kağıt, kalem, çini mürekkebi ki yoksa tablet üzerinde çalışmayı mi tercih ediyorsunuz? Timur Akkurt'un kanalında verdiğiniz röportajda talep ettiğiniz kağıt hissi verecek ekran filmleri konusunda gelişme var mı? 😀

Hala kağıt üzerinde çalışıyorum ama dijital düzeltmrler ve eklentiler yaptığım oluyor. Taslak aşamalarını da çoğunlukla dijitalde yapıyorum. Ekran filmleri çıktı. Çok da iyiler.

Çizerken en keyif aldığınız karakter hangisi? Ben elinizden çıkan Thing ve Venom çizimlerine bayılıyorum.

Moduma göre değişiyor. Belli bir karakter seçmem çok zor.

Çapa Çizgi roman grubu nasıl başladı? Yanlış bilmiyorsam 19. Sayı Ocak ayında çıktı. Yeni sayı eminim gelecektir, zaman belli mi?

Devam edecek gibi duruyor ama pandemi tüm ritmimizi değiştirdi. O yüzden net bir şey söyleyemiyorum. Grubun başlangıcı çok eskiye dayanıyor. Mahmud ve Efe ile 1992’den beri arkadaşız. Hakan ile 1995 yılında tanıştık, eğer doğru hatırlıyorsam. 94-95 yıllarında Mahmud, Efe ve Hakan ile ilk denemelerimizi yapmıştık ama ilk fanzinimiz 1997 yılında çıktı.

Frpnet röportajınızda Karabasan için animasyon film hazırlığına başladığınız, ama geçen süreçte içinden çıkamadığınızı belirtmiştiniz. Bu projenin tekrar canlanma şansı var mı?

İlk bölümü kabaca bitirmiştim ama artık mümkün olduğunu düşünmüyorum. Tam zamanlı olarak dergilere vaktimi harcamak bana daha yapıcı geliyor.

Mahmud Asrar ile beraber bence çizgi roman çizmeye heves eden her gence rol modelsiniz. Merak ettiğim şu an hayatınızı çizgi roman çiziminden mi kazanıyorsunuz?

Evet.

Image, DC ve Marvel ile çalıştınız. Çalışma anlayışı ve verdiği iş hazzı ile en mutlu ve en kendinizi ait hissettiğiniz yayın evi hangisi?

Hepsi çok iyi. Politik bir cevap değil. Ben genelde güzel ekiplere denk geldim.

Çizimin yanında müzik kısmında da aktifsiniz. Bildiğim ilk grubunuz Ankara sahnesinde 2000'lerin başında aktif olan ve Mahmud Asrar ile beraber çaldığınız Flatground, doğru mu?

Doğru ama Flatground çok daha eskiye dayanıyor. İlk konserimize 1994 yılında Suicide, Cenotaph ve Sorrow (Autumn) ile çıkmıştık. 94-98 arası çok konserde sahne aldık. Sonrasında oek canlı performans yapamadık ama bolca ürettik. Hiçbiri de yayınlanmadı. 😂

Bir dönem epey aktif olan Flatground macerası neden bitti?

Herkes farklı şehirlerde olduğu için sürekli çalışmak zordu. Hala çok iyi dostlarız ama beraber üretemiyoruz. Ama gitaristler Cengiz ve Erçin Ankara’da Galaktik Bozkır isimli bir projede devam ediyorlar.

Ankara sahnesinin iki demirbaşı Goremaster ve Erkan Tatoğlu ile beraber çaldığınız ve paylaştığınız kayda bayıldığım death metal projeniz vardı. Bir gün devam etme şansı var mı?

Erkan ile HORRORBRIDGE için sürekli temastayız. Pandemi bitince devam eder diye düşünüyorum. Parçalar hala youtube da var.

2000'lerin başında Ankara sahnesinde gruplara kapak tasarımlarında imzanız olduğunu duydum. Doğru mu? Doğruysa hangi kapaklarda imzanız var?

Suicide ve Cidesphere’in split cd’si, Suicide -One of your Neighbors- albümü... Bir de Anorexia için yapmıştım ama kullandılar mı bilmiyorum. En son Lifelock’un albüm kapağını yapmıştım. O da 2005 yılıydı. Unuttuğum olabilir ama...

Müzikal anlamda sizi en çok etkileyen isimler kimler?

Fugazi, Helmet, Death, Napalm Death, Massive Attack, Tool... Liste uzun...

Şu an bildiğim tek aktif grubunuz Feveran. Bu macera nasıl başladı? Grup için hedefleriniz neler?

Doğan (Kafabindünya) ve Sinan (Radical Noise) yıllardır ‘birşeyler yapalım’ diyorduk. Sonra bir akşam bir Karga Bar konserinde Doğan, Sinan ile benim omuzumdan tutup “e hadi artık” dedi. Deyiş o deyiş. Sonra Alper(Lifelock) de gruba dahil olunca ekip tam oturdu.  -2 parça kaydettik ve yakında internete salıyoruz. Sonrasındaki hedefimiz albüm yapmak.

Pandemi sebebiyle eve kapandığımız bu sene neler okudunuz? Neler dinlediniz?

Dinlediklerim çok değişmedi ama yenilerden aklıma ilk gelen Cult of Luna’nın son albümü. Bolca da evde biriken çizgiromanları okudum.

Unutamadığınız bir konser anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Hayatımda ilk gittiğim konser Ankara’da Death Project konseriydi. Pogo ortamını görünce ürkmüştüm. Bursa’lı abiler bir de siyah kukuletalar takınca etkilenmiştim. Ayrıca Metallica 1993 çünkü hayatımda gittiğim ilk büyük konserdi.

Benim sorularım bu kadar. Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Son sözler için sahne sizin.

Ben teşekkür ederim. Maske takın! 🙂

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.