Blotted Science - The Machinations Of Dementia

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Teknik müzik sevdalılarına özel
8

ŞİDDETİNDE!

Blotted Science - The Machinations Of Dementia

Teknik ve progressive kelimeleri farklı bünyelerde kaçma hissi, hemen akabinde bitmek bilmeyen sololardan kaynaklı bir bunaltı ya da bir ter basma gibi pek çok farklı semptoma sebep olabiliyor. 80’li yılların başında yükselen thrash metal furyasına kayıtsız kalamayan gitarist Ron Jarzombek müzik arenasına ilk olarak Slayer ile çıktı; (o bildiğiniz grup değil bu underground thrash alemlerinde S.A. Slayer olarak tanınan San Antonio’lu Slayer) bu güzel isimli grubun efsane dörtlünün hep gölgesinde kalmasından mıdır bilinmez ama kısa süren bu macera sonrası Jarzombek icraatlarına Watchtower ile devam etti. Control and Resistance albümü ile hatırı sayılır bir başarı (ve daha önemlisi itibar) kazanan Jarzombek’in müzikal kariyeri elinden geçirdiği rahatsızlık sebebiyle sekteye uğrar. Daha sonrasında takvimler 97 yılını gösterdiğinde Jarzombek kardeşler jazz / rock temelli Spastic Ink ile sahalara geri dönerler. 1999 yılında Watchtower’ı toplayan Jarzombek belli ki içindeki metal ateşini geçen yıllara ve hastalıklara karşın söndürememiş

Kariyerinin en ekstrem projesine Blotted Science adı altında başlayan Jarzombek’e Cannibal Corpse’dan tanıdığımız insan üstü bassist Alex Webster ve Behold… The Arctopus’dan tanı(ma)dığımız baterist Charlie Zeleny eşlik ediyor. Grubun The Machinations of Dementia adını taşıyan çalışması tam bir müzik dersi niteliğinde. Her biri ayrı eyaletlerde yaşayan müzisyenlerin kayıtları internet üzerinde paylaşmaları ile ortaya çıkan albümde bu durum hiç hissedilmiyor. Albüm boyunca Jarzombek’in thrash günlerine göz "Night Terror" ve "Brain Fingerprinting" gibi son gaz şarkılar mevcut ve bu şarkılar fazlasıyla ilk dönem Annihilator vari hastalıklı gitar oyunları ile bezeli. Alex Webster zaten anlatılmaya gerek olmaya bir bass gitar cambazı ve kalıplarla sınırlanmadığı bu çalışmada harikalar yaratıyor. Grubun en bilinmez parçası Charlie Zeleny’de albüm boyunca bu iki isim arasında hiç sırıtmadan hatta yer yer eforunu akıllı kullanmasıyla rol çalabiliyor.

Sözün özü başta müzisyen arkadaşlarıma, onun hemen akabinde iyi çalınmış müzik seven herkese bu albümü tavsiye ediyorum. Vokalsiz bir çalışma olması kimi bünyelerde sıkıntı yapabilir uyarmadı demeyin!

PARçA LİSTESİ:

1. Synaptic Plasticity
2. Laser Lobotomy
3. Brain Fingerprinting
4. Oscillation Cycles
5. Activation Synthesis Theory
6. REM
7. Night Terror
8. Bleeding In The Brain
9. Vegetation
10. Narcolepsy
11. EEG Tracings
12. Sleep Deprivation
13. The Insomniac
14. Amnesia
15. Adenosine Breakdown
16. Adenosine Buildup

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.