Testament - The Formation Of Damnation

Testament - The Formation Of Damnation

Şöyle bir geçmişe dönüp bakalım isterseniz yıldızlar topluluğu diye nitelemenin hiçde abartılı olmadığı The Gathering albümünün çıkışının üzerinden tam dokuz koca sene geçti. Bu süre zarfından grup ve sadık hayranları ilk olarak Chuck Billy’nin kanser haberi ile sarsıldı; (haberin Chuck Schuldiner’ın ölümünün üzerine gelişi daha verici ve umut kırıcıydı) uzun süren tedavi dönemi sonrası grup sahnelere ancak 2003 yılında dönebildi. Aynı zamanda bu dönüş yeni bir süprizin habercisiydi… The Ritual sonrası bozulan kadrodan Alex Skolnick ve Greg Christian uzun bir aradan sonra Testament lejyonlarına geri dönmüşlerdi. Uzunca turnenin ardından grup The Formation of Damnation isimli yeni albümleri ile karşımızda. Malum thrash alevinin yeninden canlandığı bu günlerde Testament meydanı yeni yetmelere kaptırmaya niyetli değil!

Son derece güçlü tonlara sahip “For the Glory of” ve hemen akabinde gelen hepimizin aşina olduğu “More than Meets the Eye” dan ilk fark edilen şey son albümden bu yana geçen dokuz yılın ve ağır kanser tedavisinin Chuck Billy’nin o alışala geldik kirli vokali üstünde en ufak bir olumsuzluk yaratmadığı, “The Evil Has Landed” klasik Testament rifflerinin üzerine inşa edilmiş bir parça ama Paul Bostaph’ın bu çalışmada davulu başında yarattığı sihri özellikle alkışlamak gerek. Albümle aynı adı taşıyan dördünce parça bizi yaz turnesinde (Unirock için biletleri aldınız umarım) son derece vahşi bir mosh – pit’in beklediğini müjdeler gibi.

“The Persecuted Won’t Forget” ile grup thrash tarihinin en nitelikli işlerinden birine imza atıyor; riff yapısından, ritm altyapısına kadar kusursuz bir çalışma ve Testament’in bugün olduğu yeri ne kadar hakettiğini gösteriyor. “Henchman Ride”, “Killing Season” ve “Afterlife” konserlerde dinleyici terörüne sebep olacak parçalar. Kemik thrash metal seyiricisi ve pogo gürühu bu parçalar sırasında rahatlıkla sevinç gözyaşlarını akıtabilirler.

Albümün kapanışı ise son yıllarda yazılmış en iyi iki Testament çalışmasını barındırıyor;

“FEAR” ve “Leave Me Forever” …

“FEAR” sade ama güçlü nakarat yapısı ve muhteşem Skolnick solosu ile öne çıkarken; albüm genelindeki thrash sonundan farklı yapıdaki “Leave Me Forever” farklı yapısı ile death metal ve progressive müziğe göz kırpıyor. Unutmadan parçada Souls of Black döneminden beri Greg Christian’dan duyduğumzu en etkileyici bass gitar performansı ve muhteşem brutal vokalleri için Chuck Billy’I akışlamak gerekli. Alkıştan bahsetmişken mixerin başında her zaman olduğu gibi bir sihir yaratan Andy Sneap’in hakkını yememek gerek. Tek kelime ile enfes bir iş çıkaran Sneap metal dünyasının en önemli prodüktörlerinden biri olmak üzere…

Sözün özü The Formation of Damnation ile dokuz yıldır beklettiği hayranlarını ve tüm metal dünyasını fazlasıyla memnun ediyor. Senenin en iyi metal albümlerinden biri, kaçırmayın!

… ve konser öncesi boyun ve omuz egzersizlerine hız verin 😉

1.For the Glory of...

2.More Than Meets the Eye

3.Evil Has Landed, The

4. Formation of Damnation,

5.Dangers of the Faithless

6.Persecuted Won't Forget, The

7.Henchmen Ride

8.Killing Season

9.Afterlife

10.F.E.A.R.

11.Leave Me Forever

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Senenin en görkemli thrash metal albümü. Kemik kadro ayrı geçen yılların acısını çıkartıyor adeta
8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.