Atavisma - Where Wolves Once Dwelled

Atavisma - "Where Wolves Once Dwelled"

Atavisma'ya Fransız kalamadık...

Uzun zamandır topluluklardan mektup almıyorduk. Fransa'dan gelen (Nihilistic Holocaust) zarfın içinden ne çıkacağını tahmin etmekte zorlandık. İçini açtığımızda Atavisma'ya ait olduğunu görünce merak edip CD'yi çalıcımıza taktık. CD diyorum, bu bir demo ve bu sene başında dijital olarak yayınlandı. Zaten topluluğun başka herhangi bir alnümü yok ve geçmişleri geçen seneye dayanıyor. Elemanlar hakkında ayrıntılı bilgi bulunmasa da nadir bulunan grup fotoğraflarında 3 kişi oldukları görülüyor. "Where Wolves Once Dwelled" demosunun tarzı death/doom metal ve yaklaşık 20 dk. süren eser bu tarzda müzik dinleyenlerin ilgisini çekebilir. Bunu laf olsun diye söylemiyorum, ister bu tarzın kurdu olun, ister olmayın; Atavisma daha ilk demosuyla kendi atmoslerini yaratmış diyebiliriz. Çalıştıkları firma Nihilistic Holocaust'a göre bu albümde Funebrarum, Incantation ve Entombed'dan etkilenilmişlikleri fark edeceksiniz. Biraz daha araştırdığımızda Atavisma'yı Engulfed, Burial Invocation gibi ekiplerimize benzetenler de var görünüyor.

Atavisma

Tüm bunların haricinde Amerikan topluluk Disma'yla çok benzerliklerini gördüm diyenler de yok değil. Dinleyicilerin bu grubu kimlere benzettikleri bir yana dursun (dürüst söyleyeyim; üstteki hiç bir gruba benzemiyor), Atavisma'nın "doğa, insanoğlu ve atavizm" ile ilgilendiğini belirtelim. Daha da ileri gidelim, belki "atavizm" nedir bilmeyenler olabilir (ki ekibin adıyla bile alakalı), atavizm; "Organizmalarda evrimsel gelişim süresince ortadan kalkan bazı özelliklerin tekrar görülmesi, soya çekim, atacılık" demek. Örnek vermek gerekirse; bir canlıda, kuşaklar boyunca kaybolmuş özelliklerin ortaya çıkması. Maymun gibi kuyruklu bir insan doğarsa bu atavizm oluyor. Bunlar liriksel olarak bilmemiz gerekenlerdi. Müzik olarak bilmemiz gerekenler; vokalistin yaptığı iş bu demoda başarılı, seçtikleri ana rif ve melodiler ile parçalar yürüyor, bateri noktasında topluluk yeterince hızlı tempolu değil; "değilse değildir" diyeceksiniz lakin yeri geldiğinde atak bekliyorsunuz ama bulamıyorsunuz. Bu demonun dijitali de, kasedi de, CD'si de var. Kirli kayıt seven, yeraltını tırmalayan, çalınmış olan tarzı seven eski kafa bir arşivciyseniz Nihilistic Holocaust ile bağlantıya geçmenizi öneririm.

PARÇA LİSTESİ:

01. The Savage One (05:24)
02. Forsaken (04:23)
03. Where Wolves Once Dwelled (07:50)
04. Nature's Warfare (02:10)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.atavisma.bandcamp.com
www.facebook.com/Atavisma.Band
nihilistic.voila.net

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh8
Sunum6
Özgünlük7
Ben Atavisma'dan bu demo sonrası çok daha iyi bir kayıt bekliyorum, "Where Wolves Once Dwelled" benim açımdan pozitif; gelecek için kötü bir başlangıç gibi durmuyor.
7

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.