36 Crazyfists

36 Crazyfists

BARAN @ Rock Vault: Herkese merhaba! 36 Crazyfists cephesinde hayat nasıl gidiyor?

BROCK LINDOW @ 36 CRAZYFISTS: Beyaz kuzey ülkesinde her şey yolunda dostum.

Ferret Music etiketi altında yayınlanan ile albümünüz The Tide and It’s Takers için tebrikler . Basın ve hayranlar bu albüme ne tepkiler verdiler?

Açık konuşmak gerekirse şu ana dek albüme dair bir kritiği okumadım. Ama ön bakış ve nette yayınlanan parçalara dair yapılan yorumlar müthişti!

En beğendiğim gitarist/ yapımcı Andy Sneap bu albümün mix aşamasında sizlerleydi. Onunla çalışmak nasıldı? Albüm boyunca duyduğumuz son derece güçlü gitar tonları bu beraberliğin uyumlu olduğunu gösterir gibi...

Evet Andy tek kelimeyle inanılmaz biri... Onu ve yaptığı işleri çok seviyoruz. Bu üçüncü kez çalışmamız ve emin ol yaptığı işten daha fazla memnun olamazdık.

Sıkıcı bir soru olduğunun farkındayım, ama muhtemelen bu röportaj Türkiye’deki ilk röportajınız. Bana ve tüm Türk hayranlarına grubun tarihçesini kısaca anlatır mısın?

Hepimiz Alaska doğumluyuz ve müzikal maceramıza 1994 yılında başladık. Dünyayı birkaç kez turladık ve beraber büyümek ve yeni besteler yapmak için didinip duruyoruz. Fazla özet oldu ama olay bu …

Röportaj öncesi nette kısa bir araştırma yaptım ve Bay Area gediklileri Skinlab ile zamanında çok sıkı arkadaş olduğunuzu öğrendim. öyle ki Roadrunner ile yapılan ilk plak anlaşmasında bile grubun katkısı büyükmüş. Skinlab tayfası ile aranız nasıl?

Evet; onlarla hala görüşüyoruz. Ve eski zamanlarda bize verdikleri destek için kendilerine minnetarız.

Müziğiniz pek çok tarzın zekice birleşimi gibi. Bana müzikal anlamda etkilendiğiniz gruplardan bahseder misin?

Rock ve metal alanında birbirinden farklı tarzda pek çok gruptan etkilendik. Kendi adıma konuşmak gerekirse çocukken Metallica ve Bay Area gruplarının müptelasıydım. Bunun yanında The Cult, Soundgarden, Alice in Chains, Faith No More, Deftones, Only Living Witness, Quicksand’de keyifle dinlediğim gruplardan...inan bu listeye ve sohbete tüm gün devam edebilirim.

Grubun ismi olan 36 Crazyfists nereden geliyor? Meşhur Jackie Chan filmi ile grup isminin alakası var mı?

Jackie Chan?  Evet isim malum filmden geliyor, grupça kung fu hastasıyız..

Pek çok müzisyen ve dinleyici J D Stuart’ı (grubun sarhoş sürücü tarafından öldürülen bass gitaristi) hala büyük bir saygıyla anıyor.

Onun gidişi çok ama çok acı vericiydi. Hepimiz için çok kötü bir dönem ve çok büyük bir kayıp oldu. Aynı zamanda onun ölümü hepimize hayatlarımızın nasıl bir pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösterdi.

Grubun tüm iyeleri Alaska’lı. Oradaki müzik sahnesini bana anlatır mısın?

Orada müthiş gruplardan kurulu küçük lokal bir piyasa var. Ve güzel eyaletimizden son derece dürüst müzik yapan gruplar çıkıyor.

Alaska hakkında pek çok belgesel seyrettim ama bu belgesellerde yer almayan bir ayrıntıyı sormak istiyorum. Bana mutfak ve içki kültürünüze dair neler söyleyebilirsin?

Temelde deniz ürünlerine dayalı bir mutfağımız var. İçki konusuna gelirsek onlarca yerel marka biramız var ve hepsininde mükemmel olduğunu eklemeliyim.

Sırada klasikleşmiş Rock Vault sorusu. Bize unutamadığınız bir içki anınızı anlatır mısın?

Hayranı olduğum Only Living Witness grubundan Jonah Jenkins ile bira içmiştim. O arada fikirleri, hayata bakışı ve müzik adına uzun uzun sohbet etmiştik. Bu tek kelimeyle paha biçilmez bir andı benim için.

36 Crazyfists üyeleri geride bıraktığımız 2007 yılında neler dinledi?

Grup olarak pek çok şey dinledik. Almost grubunun son albümü, yeni Poison the Well kaydı kişisel olarak severek dinlediklerim … bunun yanında hatırlayamadığım daha pek çok albüm olduğu da var tabi ki.

Bana 36 Crazyfists konserini nasıl anlatırsın?

Çiğ, dürüst ve beceriksiz.

Bundan bir önceki albümünüz Rest Inside Flames İngiltere’de büyük satış başarısına ulaşmasına rağmen Amerika’da aynı ilgiyi görmedi. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Albüm Amerika’da tüm dünyadan daha geç bir tarihte yayınlandı; bu da satışlara düyük bir darbe vurdu. Ama tüm bu olanlar çok gerilerde kaldı, köprünün altından çok sular aktı.

Boş zamanınızda neler yaparsınız?

Grupça balığa gider ve hokey maçları izleriz.

Türkiye hakkında neler biliyorsun? Daha önce hiçbir Türk grubu dinledin mi?

Pek fazla bir şey bildiğim söylenemez. Herhangi bir Türk grubu dinleme şansımda olmadı. Ama oraya çağırılırsak seve seve sahne alacağımızı söyleyebilirim.

Grubun gelecek planları neler?

Turlamak, turlamak ve daha sonrasında tekrar turlamak…

Son olarak bu röportajı okuyan hayranlarınıza mesajınız nedir?

Orada bizi dinleyen herkese selamlar. Rock on Türkiye!!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.