Darkseed

Darkseed

BARAN @ ROCK VAULT : Merhabalar, öncellikle söylemek istediğim "Hoşgeldiniz". Hayranlar ve basın geri dönüş albümünüz Poison Awaits' ne tepkiler verdi?

TOMMY HERRMANN @ DARKSEED: Merhaba, teşekkür ederim. Basından ve hayranlardan aldığımız geri dönüşlerin çoğu olumlu yönde. Arada bir kaç olumsuz kritik gelse de bence bu normal bir durum; yaptığın işi kimse %100 beğenmez. Gruplar bu durumlara alışkın olmalı. Poison Awaits ile bildiğin gibi vokalleri Harald Winkler'a teslim ettik. Hayranlar için vokal değişimi pek kolay kabul edilir bir durum değil. Ama Harry iyi iş çıkardı ve hayranlarımızın çoğu şimdiden onu kabullendi bile.

Biliyorum herkes aynı soruyu soruyor. Sizi bunaltma riskini de göze alarak (ülkemde geri dönüş sonrası yapılan ilk röportaj oluşu hafifletici sebebptir) soruyorum. Neden beş yıllık bir ara vermeyi tercih ettiniz?

Ama sebep 1992 yılında grubu kuran ve 2006'da grubu terkeden Stefan Hertrich'dir. Grupta vokallerin yanında şarkılarıda yazan Stefan'ın yeri doldurmak kolay olmadı. İki yıl boyunca Darkseed adına birşey yapmadık. Hepimizin ayrı projeleri ve yapacak ayrı işleri vardı. 2008 yılında bir albüm yayınlamak ilk aklımıza gelendi. Sonraki sorun ise grubu toparlamaktı. Bass gitar için Michael Behnke'yi bulduk ama vokalist bulmak daha zordu. Tekrar söylemeliyim grubun kurucusu, solisti ve bestecisi Stefan Hertrich yerine birini arıyorduk. Şarkı yazımının büyük kısmını ben üstlendim, diğer elemanlarda katkıda bulundu. Yeni vokalimiz Harald'da sözlerin tamamını yazdı. Bu anlamda grubu yenden şekillendirmek uzun zaman aldı.

Hayranlar 2008 yılındaki geri dönüş konserinizde ne tepkiler verdi? Resmi olarak dağıldığınızı açıklamasanızda uzun ayrılık sonrası olumlu geri dönüşler çalışmalarınızda sizi motive etti mi?

 
Yeni albüm yapmak her zaman aklımızda idi. Fakar ilk olarak Harald'ın gruba uyumu ve yeni yapının şekillenmesi için çalıştık. Albüm çalışmalarına başlamadan önce seyirci tepkisini görmek istedik ve tepkiler çok iyiydi. İzleyen herkes Harald'ın iyi bir vokal olduğunu ve grubun sahnede çok iyi olduğunu söyledi.
Darkseed müziğini nasıl sınıflandırırsın? Kendinizi gothic grubu olarak mı, metal grubu olarak mı görüyorsunuz?Basit olarak ifade etmek gerekirse kendimizi gothic metal grubu olarak görüyoruz. Biraz gothic, biraz da heavy metal.

Darkseed kariyerine death metal grubu olarak başladı. İlk zamanlar hakkında bana birşeyler anlatırmısın? Hala death metal dinliyormusunuz?

Ben Darkseed'e 1995 yılında Midnight Solemnly Dance zamanında katıldım. Benim katıldığım zamanlarda death metal zamanları bitmişti, şahsen ben death metalin içinde olmadım. Dolayısıyla bu konuda konuşmam doğru olmaz. Bana göre Darkseed müziğinde ilk zamanlarda bile gothic etkilenimler vardı. İlk demolarımız Sharing the Grave ve Darksome Thoughts fazlası ile death metal etkilenimli fakat ilk albümümüz Romantic Tales'e bakarsan gothic elementleri, yavaş ve melodik kısımları ve kemanları duyabilirsin.

Biraz müzikal esin kaynaklarınızdan bahseder misin?

Söyleyecek çok fazla şey yok ya da tam tersine söyleyecek çok şey var? Güzel soru, bence besteci etrafını çevreleyen herşeyden etkilenir. Basit olarak söylemek gerekirse radyoda çalan bir şarkıda, gazetede okuduğun trajedide ya da ormanda yürürken bir anda aklına gelen bir fikirde yaratım sürecini tetikleyebilir.  Aynı şekilde stüdyoda dinlediğin kuplelerde yazım sürecini başlatabilir. Alıcılarını herzaman açık tutmalısın, şahsen benim bir ilham perim yok.


En sevdiğin Darkseed albümü hangisi? Benim şahsi favorim Romantic Tales.
Evet, Romantic Tales güzel bir albüm, onun özek bir ruhu var 🙂 Amam bu zor bir soru, tam bir cevap vereceğimi düşünmüyorum. Yeni albüm çıkardıktan sonra bu tip sorulara son albüm en iyisi diye cevap vermek adettir. Poison Awaits'de de bu durum değişmedi. Dediğim gibi inan bu sorunun cevabı yok ya da Poison Awaits en iyi albümümüz hahahaha90'lı yılların başına dönelim isterseniz. Siz, Atrocity ve Morgoth kariyerine death metal olarak başladı. İlerleyen yıllarda bu üç grupta tarz değişimine gitti. Sence bu durum tesadüf mü?

Bence metal gruplarının ilerleyen yıllarda gelişen yetenekleri doğrultusunda tarzlarını değiştirmesi normal. Açık konuşayım pek çok grup kariyerine 16, 19 yaş arasında başlıyor, kendileri, dinleyicileri ve seyircileri çok genç. Metale başlamanın en kolay yolu gürültü çıkartmak ve bu death metalde iyi çalışan formül. Beni yanlış anlamanı da istemem, dışarıda iyi müzisyenlerden kurulu ve enstruman hakimiyeti yüksek pek çok death metal grubu var. Ama 16 yaşınd ave iki aydır elektro gitar çalan çocuklar için en kolay müzik yapma yolu death metal. Bu zamanda tabi kimi gruplar bol bol çalışıyor ve müzikal stillerine yeni türkeri ekliyor. Bence yıllar içinde grupların tarz değiştirmesi gayet olağan bir durum.

Hala Stefan Hertrich ile görüştüğünüzü biliyorum. Gelecek yıllarda onunla tekrar kayda girmeniz ya da sahne almanız olası mı?

Sahne için konuşursak bu mümkün değil... Stefan hala benim çok iyi dostum, ama söylediklerine göre Darkseed onun için bitti. O şu anda başka şeyler ile uğraşıyor. Bu sebeple onu sahnede bizle görmek bence mümkün değil. İleride stüdyoda birşeyler söylemek derseniz; zaman gösterecek derim...

Poison Awaits albümünde favori şarkınız nedir ve neden?

Hmm..... Benim favori "Incinerate". Şarkı akılda kalıcı ve daha önce Darkseed müziğinde olmayan denemeler yaptık. "All is vanity" ve "Seeds of sorrow" da sevdiğim şarkılar.

Sizi canlı izleyemedim. Bana Darkseed konserini tarif eder misin?

???? Sahneye çıkıyor ve çalarken delicesine eğleniyoruz, söyleyeceğim başka bir detay yok

Helion Stüdyoları hala aktif mi? Bilgisayar oyunlarına müzik yapmayı sürdürüyormusunuz?

Helion Stüdyoları ile yolllarımı ayırdım. Şu sıralar iyeni bir kayıt stüdyosu kuruyorum, adın THI Kayıt Stüdyoları ve we sitemizi yakında açacağız. Hala bilgisayar oyunlarına müzik yapmayı sürdürüyoruz.

Boş zamanlarında neler yaparsın?

Pek çok farklı şey. Kitap okur, bilgisayar oyunları oynar, film izler ve parti yaparım. Ama şu sıralar stüdyom ile çok meşgul olduğum için boş zamanım yok açıkçası 🙂

Gelecek Darkseed'e neler getirecek?

İlk olarak iyi konserlerde çalmak istiyoruz, sonrasında belki yeni bir albüm.

Sırada klasik Rock Vault sorusu. Bana unutamadığın bir içki anını anlatır mısın?

O kadar çok varki nereden başlayacağım bilemedim. Bunun yanında her zaman en büyük eğlencenin içince yaşanacağını düşünenlerdenim.

Hiç Türk grubu dinleme şansın oldu mu? Olmadıysa Türk yemeklerinden bahsedersin

Geçen yıllarda çok müzik ile haşır neşir olduğumu söyleyemem. Yemek kısmına gelirsek evet Türk vejeteryan menüsü çok lezzetli. Ben et yemiyorum, hatta arada kendime vejeteryan döneri pişiriyorum hahaha

Sizi Türkiye'de izleme şansımız var mı?

Belki, şu sıralar turne için görüşmeler yapıyoruz. Kesinleşen birşey yok ama ilerleyen günlerde olabilir.

Massacre Records ile çalışmaktan memnun musunuz?

Evet, iyi çalışıyorlar. İyide insanlar, onlar hakkında söyleyecek kötü bir sözüm yok

Sorularım bitti. Son söz için sahne senin.

Güzel sorularıın için teşekkür ederim. Beş yıllık molaya rağmen hala bizi dinleyen Türk hayranlarımıza ayrıca selamlar.

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.