Nitro

Nitro

Rock Vault : Demodaki dört şarkı da birbirinden agresif ve dünyayı sorgulayan türden, bu tarz sözlerinn dışına çıkmayı düşünüyor musunuz, eğer olur da çıkarsanız ne tarza yönelirsiniz?

EMRE @ NITRO : Her şeyin ilüzyon olduğu dünyada,yapay gündemlere,ülkeler arasında oynanan oyunlara, süper güçlerin diğer ülkeler üzerinde yaptığı manüplasyonlara çok da fazla takılmıyoruz! Karşı olduğumuz ve bizi rahatsız eden birçok şey var tabi ki,ama dediğim gibi zaten her şey ilüzyon ve bizler de gerçeğin ne olduğunu asla öğrenemeyeceğiz. Parçalardaki tavır da insan olmanın gerekliliğidir diyebilirim. Onun dışında çok da kafayı takmıyoruz olaylara. İdeolojilerle,düzenle pek de işimiz yok. Ayrıca insanların şişkin cüzdanlarıyla, kredi kartlarıyla da bir problemimiz yok. Parası olan harcasın.

Grubun Ramones ve Misfits hayranlığı artık herkes tarafından biliniyor fakat müziğiniz bu iki efsane gruba da pek uzak, neden D.R.I., Cro-Mags, ya da bu tarz başka bir grup değil de Ramones ve Misfits’i ön planda tutuyorsunuz?

Evet Ramones ve Misfits hastası olduğumuz gruplar. Tarz olarak uzak gibi gözüksek de, bu iki grup dünyaya bu tarzın tohumlarını serpen gruplar olduğundan çok da uzak değiliz aslında. Bu grupları seve seve coverlamaya devam edeceğiz. Ayrıca D.R.I ve Cro-Mags de en sevdiğimiz gruplardandır. Hiçbirini diğerinden ayırmıyoruz. Görüntüde Ramones ve Misfits ön planda gibi olsa da bizim için hepsi aynı yani.

Bence Lucy Fear ismi daha iyiydi, ismi değiştirme sebebiniz nedir, zaten Nitro isimli bir grup var ama Lucy Fear çok zekice bir kelime oyunuydu.

İki ismi de bulan Erdem Lucy Fear adında albüm aşamasında olan (belki de çıkmıştır) İsveçli bir grup var. Problem olmaması açısından değiştirmek istedik. Nitro eski ve şu anda da faaliyette olmayan bir grup. O yüzden bir sakınca görmedik bu ismi kullanmakta. Aynı zamanda Türkçeleşmiş bir kelime olduğu için daha akılda kalıcı.

Antisilence neden dağıldı ve bazı eski Antisilence elemanlarının yeni grubu Malt’ı dinledin mi?

ERDEM @ NITRO : Bu soruyla ilgili hemen Erdem’e bağlanıyoruz:

Antisilence’ın dağılması herhangi bir sorun ya da kavga-gürültü yüzünden olmadı.Evet Malt’ı dinledim,ilk konserlerine de gittim.Açıkçası albümü daha da ticari bekliyordum.Ama çok güzel bir rock albümü olmuş.Soundu da gayet başarılı.

İleriki günlerde Ramones ve Metallica dışında coverlar olacak mı, ben Misfits’den Holywood Babylon veya Bullet’in tarzınıza çok iyi uyacağını düşünüyorum.

Düşüncen için teşekkürler. Dikkate alacağız Coverlarımız planlı olduğu gibi rastgele de olabiliyor. Mesela 29 Aralık konserimizden önce provada kafamıza esti, Cypress Hill (Cant Get the Best of Me) coverlıyalım dedik. Hemen provada çıkardık ve 2 saat sonra sahnede o parçayı çalıyorduk. O yüzden her an her yerde her şey olabilir 

Bunun yanında Pentagram tribute gecesinde dillere destan bir “Rotten Dogs” coverı yapmıştı Nitro. Plan aşamasında kalan bir Dr Skull tribute albümünde de yer alacağınız yazıldı çizildi. Nitro bir dahaki konserlerde eski türk metal grubu coverlarına yer verecek mi?

Rotten Dogs’u o geceden beri her konserde çalıyoruz. çalmaya da devam edeceğiz gibi gözüküyor. Dr.Skull Tribute projesinde cover haricinde işin prodüksiyon kısmında da yer almaya çalıştık. Ancak o dönem gerçekleşemedi bu proje.Ama ileride Dr.Skull ve Nitro adı tekrar birlikte anılabilir

Gruptaki herkes neredeyse eski-yeni metal camiasından tanıdık kişiler, gitarist Emre Manav hariç. Emre ile yolunuz nerde ne zaman kesişti?

Erdem'le ilk olarak Edirne’de (Edirne dedin canımı yedin-Baran) Radical Noise-Antisilence konserinde tanıştık. Bundan birkaç sene sonra bir akşam Caravan’da karşılaştık.Muhabbetin sonunda beraber bir şeyler yapmaya karar verdik.Ben o güne kadar metal piyasasında olsam da,işin müzisyenlik kısmını daha çok sütüdyoda beste yapıp kaydederek sürdürüyordum.Ciddi bir grup çalışmam olmamıştı.O yüzden Lucy Fear’la adım duyulmaya başlandı.

Grupta 4’e 3 Fenerbahçe hakimiyeti var, geçen yıl kaçan şampiyonluk sonrası Nitro tayfası neler hissetti? Yüzüncü yıla dair beklentiler ne alemde? Milyon dolarlık takımın kaptanının Ümit Özat olması bizler kadar sizi de yaralıyor mu ( röportajı hazırlayan bir kişi Galatasaraylı ona göre)

4’e 3 değil,1’e 3 Kaçan şampiyonluğu aramızda konuşmadık hiç. Kendi adıma, o gün sevinçten içemedim üzüntüden içtim. Bizi yaralayan Volkan’ın kalede olmasıdır Ayrıca kaçıncı sene olduğundan çok, Fenerbahçe’nin şampiyon olması önemli benim için.

Kulağa değişik gelen "punk metal" kavramını Türkiye'de vurgulamanız size diğer yerli gruplar arasında ne tip bir ayrıcalık kattı?

Ne yalan söyliyelim hiçbir ayrıcalığı olmadı bu vurgulamanın  Hatta zararı oldu. Biz her iki kitleye de hitap etmeyi düşünürken ,metalciler bize punkçı gözüyle, punkçılar da metalci gözüyle baktığı için her iki taraf da sevemedi bizi Şimdiki hedefimiz hardcore tayfası. Onlar bizim canımız ciğerimiz

Son zamanlarda siz dahil pek çok grubun tercih ettiği bir yol var. Demoları ya da albümleri internet üzerinden yayınlamak. Bu bir nevi teslimiyet düzenini kabullenmek ya da ilgisizliğe tepki mi? Ya da MP3 paylaşımının anarşist bir olgu olduğunu düşünüp destekliyor musunuz?

Biz oldschool ruhu yaşamak için demomuzu kendimiz çoğaltıp dağıtmaya başladık. Ne yazık ki bununla baş edemedik ve yüzümüze gözümüze bulaştırdık. Ve, madem ki biz bunu insanlara ulaştıramıyoruz,o zaman insanların kolay bir şekilde demoya ulaşmasını sağlayalım diyerek demonun tamamını www.nitrotr.com ve www.myspace.com/nitrotr adreslerine koyduk.Sebildir,caizdir indirebilirsiniz. Eğer bu anarşiklikse,varsın olsun

Pek çok kez soruldu biliyorum ama Nitro sadece eğlencelik bir konser projesi, veya desarj olma yolu mu? Ya da grupla bir eser yayınlamayı düşünüyormusunuz? Mesela Nitro’nun önümüzdeki beş yıl içinde planları neler?

Valla 5 yıllık kalkınma planımızı yapmadık.Yapmayacağız da. Bu yaştan sonra Avrupa’ya ve Dünya’ya açılma hayalleri kurmuyoruz. Albüm kaydetmek istiyoruz fakat bunun nasıl ve ne zaman olacağını zaman gösterecek. Umarız en kısa zamanda albümü kaydederiz .Ancak Nitro sahne grubudur, albüm kaydetsek de kaydetmesek de bol bol konser verip coşmaya ve de coşturmaya devam edeceğiz. Bu arada işin eğlencelik kısmının da boşvermişlik ve de ciddiyetsizlik olarak algılanmasını istemeyiz.

Bu soruda çok eğlenceli yanıtlar alacağımı düşünüyorum. Unutamadığınız içki anılarınız?

Pentagram Icon gecesi Studio Live çıkışı şuanki Sin City (eski Rockstar) de 3-4 ya da 5 (hatırlamıyorum) parça çalmak için Murder King’in konuğu olarak sahneye çıkmıştık. çalarken bir ara basçımız Burak’ın yanındaki duvara yaslanıp sızdığını gördük. Bir yandan da çalmaya devam ediyordu her ne kadar hatırlamıyor olsa da Alkol nedeniyle el-ayak koordinasyonumuz gittiğinden dolayı Erdem de benim gitarın switch ini kırmıştı. Hala da ödemedi! Aynı gecenin çıkışında Erdem dolmuştan indiğimizde çantasını unutmuştu. İleriden U dönüşü yapan dolmuşa doğru attığı depar ve Erdem’in üzerine doğru koştuğunu gören şoför amcanın yüz ifadesi unutulamaz.

Yerli rock/metal piyasamızın senelerdir yerinde sayması sebepleri üzerine biraz yoğunlaşalım. Herkes bu konuda çeşitli görüşlere sahip. Senin fikirlerin nedir peki?

Bunu daha önce de belirtmiştik. Gerçekten hiçbir fikrimiz yok bu konuda. Bu piyasada yıllardır müzik yapan, dergi-fanzin çıkaran, organizasyonlar yapan çok tecrübeli insanlar var. Herkes elinden geldiğince bir şeyler yapsın. Herkes başının çaresine baksın.

Sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederiz. Rock Vault.com için varsa fikirlerinizi alabilir miyiz? Müzikal yolculuğunuzda başarılar diliyoruz.

U.Ç.K.Grind ve False in Truth röportajlarınızı okudum bu güne kadar. Umarım kavgasız gürültüsüz bi forum ortamınız olur. Başarılar. Röportaj ve de yerli gruplara verdiğiniz destek için teşekkürler.

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.