Hecatomb

Hecatomb

Rock Vault : Bu sıralar Hecatomb neler ile uğraşıyor? Kayıtları yeni biten albümü piyasada görmek için daha bekleyecek miyiz?

ULAŞ IŞIKLAR @ HECATOMB: Hecatomb'un 2. albümü "Impaled Apocalypse" baskıdan çıktı. şu sıralar satış noktalarına dağıtımı yapılmakta. çok az bir süre içerisinde fanlar yeni albümü edinebilecekler. Biz bu sıralar albüm sonrası vereceğimiz birkaç konserin hazırlıklarını yapıyoruz.

Yeni albüm demişken grup yoluna ilk albümdeki gibi Poem Records ile devam mı edecek? Bunun yanında yeni albümde bizi keskin değişimler bekliyor mu? ( Promo CD’ye bakarsak daha brutal bir Hecatomb ile karşı karşıya kalacağız).

Evet, yeni albüm de Poem Productions'tan çıktı. Müzikal çizgi konusundaki saptamanda haklısın. Daha old-school ve brutal düzeyi yüksek parçalar içeriyor yeni albüm. Zaten promo CD'deki parçaların ikisi albüme koymayacaklarımızdandı. Yeni albümün sound’u promo ile aynı.

Legion, Türk underground death metalinin ilk ve en önemli gruplarındandı. Gayet üretken geçen yıllarla beraber yurt dışı ile de sıkı bağlantılar kurdunuz, Agathocles ile split EP yayınladınız, şu an underground death metal yıldızlar karması diyebileceğimiz Hecatomb sınırların dışına çıkmak için neler yapıyor acaba?

Legion zamanlarında yazışmak, bağlantı kurmak, underground ruh çok daha zevkli ve tatmin ediciydi. O zaman pek çok yurtdışı bağlantı kurmuştum. şimdi ise genelde şirket ilgileniyor bu tarz işlerle. Yaşımız da büyüdü tabii, yazışmaya ayıracak eskisi kadar vaktim yok. Ama internet üzerinden direk bana ulaşan mesajlara cevap veriyorum. Bu sayede şu anda da birçok yurtdışı bağlantısına sahibiz.

Legion yılları ve o zamanki extreme piyasaya dair unutamadığın anıların neler? Mesela ben eski Bakırköy tayfasını, Brutalized grubunu ve Türkiye’nin Florida’sı Florya cemaatini çok özlüyorum burada…

Gerçekten tümüyle unutamıyorum o zamanları. Radical Noise, Ascreaus, Cenotaph gibi grupların ilk demoları hala ben de durur, fotokopi kapak falan... Daha az imkan vardı ama daha az imkan her zaman yaratıcılığı ve başarma hırsını tetikler. şimdi benim tiksindiğim yeni jenerasyon internet metalcileri çıktı. Sadece bilgisayar başında oturup ona buna ahkam kesiyorlar, internette dayılık yapıyorlar. çok bir b.k biliyorlarmış gibi. şu anki genç metalci tayfa her şeye daha kolaylıkla ulaşabiliyor, kaset diye bi şey görmediler, bir sürü yabancı grubu canlı izleyebiliyorlar falan. Ama her ikisini de görmüş biri olarak ben, eski ortamı her zaman tercih ederim.

Suffocation, Obituary ve Gorefest gayet iyi sayılabilecek albümler ile geri döndü, David Vincent tekrar Morbid Angel saflarında…Sence death metal için sıradaki büyük sürpriz ne olacak?

Gerçekten özellikle Suffocation ve Gorefest'in son albümleri süper. Obituary zaten kendinden bekleneni yaptı ama o da tatminkar. Vincent'lı Morbid Angel'dan ses çıkmıyor uzun süredir, psycho bir albüm hazırlıyorlar. Bence 2006'nın death metal olayı Deicide'ın ilk kez Hoffman kardeşlersiz çıkaracağı yeni albüm "The Stench of Redemption" olacak.

Grubun web sitesi ve art work’lerindeki ince işçilik dikkat çekiyor. Bunun yanında gerek müzikal, gerekse de görsel açıdan mükemmeliyetçi insanlar olduğunuzu düşünmekteyim. çünkü standartların üstünde bu işlerin sizleri tam tatmin etmediğini düşünmekteyim.

Evet uğraşıyoruz bayağı bu söylediklerin hakkında. Sonuçta bu müzik yarı yarıya görsel imajı da içeriyor bence. Grubun görsel materyalleri ne kadar çarpıcı olursa gruba ilgi o denli artar. Müzikal olarak ise kendimizi çok zorlamıyoruz iyi olsun diye, yıllardır bu işin içinde olduğumuz ve death metal’i iyi bildiğimiz için kendiliğinden oluşuyor parçalar. Death metal açısından kötü olacak bir parçayı yapmamıza kendi beğeni reflekslerimiz izin vermez zaten.

Ülkemiz piyasasını takip ediyorsunuzdur muhakkak, başarılı bulduğunuz ve yakın olduğunuz gruplar kimler?

Genelde eski elemanları bünyesinde barındıran death metal gruplarını seviyoruz . Cenotaph, UÇK Grind, Consume gibi. Yeni nesil grupların çalmak istediği Swedish death bokuyla pek ilgilenmiyoruz.

Geride bıraktığımız 2005 yılı bence metal piyasasının en başarılı ve üretken senelerinden biri. Peki 2005 yılı boyunca Hecatomb neler dinledi, neler ile kafa salladı?

Ben kendi adıma cevap vereceğim. Deicide'ın tüm albümleri (her zaman), Vital Remains "Dechristanize", Hate Eternal "I, Monarch", Decapitated "Winds of Creation", Gorefest "La Muerte", Deeds of Flesh "Crown of Souls", Suffocation "Souls to Deny", Malevolent Creation "Conquering South America" ve son 3 aydır yoğun biçimde Nile "Annihilation of the Wicked".

2005 yılı içinde ıstanbul’da ya da civar şehirlerde Hecatomb’u görebilecek miyiz? Sahnede makine düzeniyle bir performans sunacağınızı tahmin ediyorum, izleyemeyen bizler için Hecatomb konserini tarif eder misin?

Yeni albüm sonrası İstanbul'da bir konser planı var. Maalesef orada hiç çalamadık. Legion'da çok çalmıştık ama Hecatomb ile bir türlü uymadı. Sahne performansımız genelde takdir toplar. Enerjinin ve adrenalinin yüksek düzeyde olduğunu söyleyebilirim. Ama herkesin canlı izleyip karar vermesi lazım tabii...

“Decomposed in Hecatomb” albümünde groove partisyonlar ve dozunda kullanılan core-vari riff’ler grubun müziğine gayet modern ve gaz bir hava katmıştı. Yeni albümde neler bekliyor bizi, biraz ipucu verir misin bizlere?

Yeni albüm daha old-school besteler içeriyor. Groove part’lardan çok eski tarz riff’lere yer verdik. Sound, hem gerçek davul olmasından hem de beste tarzından dolayı ilk albüme göre daha kirli.

Rıfat bence olağanüstü yetenekli bir bassist ve yer yer ön plana çıktığı anlarda ( örn. Corpseeaters parçasında ) müziğe ciddi anlamda derinlikler katmakta. ıleriki çalışmalarda daha önde bir bass gitar duyabilecek miyiz?

Yeni albümde de birçok bass part’ı var. Ama gidişat olarak giderek gitar part’larına ağırlık vermek ve bası biraz geri çekmek niyetindeyiz. özellikle solo-gitar atraksiyonlarına yer vereceğiz. Bunun ilk nüveleri yeni albümde mevcut.

Yaklaşık 6 yıl Edirne’de yaşadım ve ciddi anlamda Trakya’nın müzisyen yatağı olduğunu, Trakya insanının doğuştan müziğe ve de alkole yatkınlığı olduğunu düşünmekteyim. Buna sen ne diyeceksin?

Kesinlikle haklısın! Benim asla vazgeçemeyeceğim bir yerdir Trakya. Alkol ve müzik insanları tutuculuktan uzaklaştıran kültürel araçlar bana göre. Türkiye'nin diğer yerleri de Trakya gibi olsa halkın kafa yapısı çok daha değişik olurdu.

Trakya ve içki demişken web-zinimizin klasik sorusunu sormamak olmaz tabi ki. Unutamadığınız bir içki anınız?
Çok içki ortamımız oldu. Ama sarhoşken pek birşey hatırlamadığımdan herhangi bir anı aktaramayacağım şu anda.

En başta grup olarak hayatınızı kaydıran albümleri soracaktım ki, radyo-tv master’ı yaptığını hatırlayınca senin “olmazsa olmaz filmler” listeni merak ettim. Bir de bu listedeki filmlerin senin için anlamını tek cümleyle açıklamanı istesem küfür yemem umarım.

Şimdi öyle bir soru sordun ki çok uzar bunun cevabı. Korku filmleri ve diğer tarzların karmasından oluşan iki 10'lu liste yazacağım ama kesinlikle sınırlılıktan dolayı dışarıda kalanlar olacaktır onu baştan söyleyeyim. Korku filmleri:

1) Ju-On "Tv and Cinema Serials" (Shimizu)

2) Haute Tension (Alexandre Aja)

3) Shining (Kubrick)

4) Dracula (Coppola)

5) Dark Water (Nakata)

6) Suspiria (Argento)

7) Evil Dead (Raimi)

8) In the Mouth of Madness ve Halloween (Carpenter)

9) Exorcist (Friedkin)

10) Hellraiser series

Diğer:

1) A Clockwork Orange (Kubrick)

2)Requiem for a Dream (Aronofsky)

3) Lost Highway (Lynch)

4) Leon (Besson)

5) Godfather series (Coppola)

6) Lord of the Rings series (Jackson)

7) Dark City (Proyas)

8) Der Untergang (Hirscbiegel)

9) Immortel Ad Vitam (Bilal)

10) Matrix series (Wachowsky Bros.)

Piyasadaki web-zin enflasyonu ve MP3 olgusuna bakışın nedir?

Herşeye kolay ulaşılıyor, ama fazlalık iyidir. Yeter ki içerikli olsun. MP3 konusunda yaygara yapmayacağım, grubum var diye. Biz de yararlanıyoruz. Zaten Türk metalcileri yerli grup albümü almak yerine bira içer, o nedenle dinlensin de MP3 falan farketmez.

İlgin için teşekkürler. Umarım 2006 yılında sizleri canlı canlı izleyebiliriz.

Röp. için teşekkürler. Umarım konserde biraraya gelebiliriz. Hecatomb ile ilgili bilgilere ve görsel materyallere www.hecatomb.org ve www.poemproductions.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.