Riseback

Riseback

"2'inci albümümüzün kayıtları bu sene yapılacak..."

Selamlar. Riseback ekibi şu sıralar neler ile uğraşıyor?

Merhaba, şu aralar yakında açıklayacağımız konserlerimizle ilgili görüşmelerimiz ve hazırlıklarımız ile devam etmekte. Temmuz 2013 ayı itibari ile yeni albümümüzün demolarını hazırlamaya başladık. Şarkılar tamamlanmak üzere, akabinde bu sene ikinci albümümüzün kayıtlarına başlayacağız.

Geride bıraktığımız 2013 yılı grup için nasıl geçti? Sizler için senenin en önemli olayları ve albümleri nelerdi?

Senenin en önemli olayı şüphesiz Mayıs 2013 ayında yaşadığımız politik sosyal dalgalanmalardı. Değişime ihtiyaç duyan ülkemizin sancılı bir dönemden geçtiği kanısındayız. Umarız en kısa zamanda bu karmaşa çözülecektir. 2013'te ve son dönemde en çok dinlediğimiz ve beğendiğimiz albümlerin arasında: Stone Sour- "House Of Gold & Bones (Part 1-2)", Kill Devil Hill - "Revolution Rise", Tesseract - "Altered State" ve Sybreed - "God Is An Automation" var.

Riseback’in kuruluş hikayesini kısaca bizler ile paylaşır mısınız?

Riseback 2010 yılında Riella, Ali Safa Uzun ve Cihangir Aslan olmak üzere 3 arkadaşın projesi olarak başladı. Müzikal ifadelerimizi bir araya getirip, şarkılarımızı pilot demolar olarak aranje etmeye başladık. Daha sonra gruba albüm kayıtları için Koner Memili katıldı ve 2013'te yayınladığımız grubun ismiyle aynı olan çıkış albümünün hazırlıklarına başladık. Çeşitli mekanlarda ve festivallerde çaldık. Aralık 2012'de gruba Onur Akça dahil oldu. Konserler verildi. Ve şimdi 2'inci albüm için yeniden hazırlıklara başladık. Bu şekilde özetlenebilir.

Esin kaynaklarınızın son derece geniş ve farklı tarzlarda olduğunu biliyorum. Buna rağmen sormadan geçemeyeceğim. Riseback müziğini etkileyen grup ve şarkıcılar kimler?

Yukarıda saydığım gruplar da dahil olmak üzere ekleyebileceğimiz, aklımıza gelen isimler şu şekilde olabilir: After Forever, Lacuna Coil, Evanescence, Within Temptation, Dream Theater, Soilwork, Skunk Anansie, Guano Apes, Stone Sour, Godsmack ve daha bir çok tarz/sanatçı aslında. Etkilenmekten kasıt bu sanatçılara benzer müzik yapmak olmadığını tahmin ediyorum. Bizim rock/metal müzikte dinlemekten memnuniyet duyduğumuz isimler bunlar. Kariyeriyle, duruşuyla, tavrıyla, başarısıyla bize motivasyon veren, beğenimizi kazanan gruplar. Çünkü yaratıcılık devreye girdiğinde herkes kendi içinden gelen, müzikal donanım ve ifadesine göre şarkılara imzasını atıyor, ruhunu katıyor. Çıkan sonuç elbette kimilerinde, bazı sanatçılara benzetme güdüsüne yol açabilse de yukarıda saydığım sanatçılar sadece playlistlerimizde olan ve sevdiğimiz isimlerden bazılarıdır.

İlk albüme gelen tepkiler nasıl? Hayranlardan ve web sitelerinden gelen yorumlar nasıl?

İlk albüme gelen tepkiler olumlu. Gayretimizi ve tavrımızı, tarzımızı takdir ediyorlar. Değişik ve orijinal buluyorlar. Özellikle Avrupa'daki dergilerde yayınlanan kritikler çok olumlu, yapıcı ve keyiflendirici. Bizi hiç tanımayan, ve uzakta yaşayan müzik eleştirmenlerinin bu kadar sıcak ve samimi yaklaşımları, uluslararası arenada devam etmek konusunda bize büyük motivasyon oldu. Web sitemizde tüm kritiklerimiz yer alıyor, dileyenler okuyabilirler. Aynı şekilde bigcartel sitesinden albümümüze olan ilgi de hoşumuza gidiyor. Elbette, her deneyimden öğrenecek dersler var. Çok şanslıyız ki samimiyetimiz bizi dinleyen kitleye ulaştı. Doğru algılandık. Biz de yeni kararlar ve düzenlemelerle, daha güçlü şekilde yola devam edeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde sitemizde de duyurduğumuz üzere Noisehead Records ile anlaştınız. Bu anlaşma nasıl gerçekleşti?

İlk albüm kayıtları tamamlandıktan sonra albümü çeşitli plak şirketleriyle paylaştık. Ve bize geri dönenler arasında Noisehead Records ile çalışmayı kabul ettik. Bir albümlük anlaşma yaptık.

Geçtiğimiz sene İstanbul’da gerçekleşen Headbangers Weekend ve Belarus’ta gerçekleştirilen Metal Crowd festivallerinde sahne aldınız. Bu iki festivali (gruplara sağlanan imkan, ses sistemi, seyirci kitlesi) olarak karşılaştırmanızı istesem bana neler söylersiniz?

İki festival de çok keyifliydi. Headbangers'da ana sahnedeydik. Dark Tranquillity ve Sonata Arctica gibi büyük isimlerle aynı sahneyi paylaştık. Metal Crowd'da ise alternatif sahnenin headliner'ı olarak çıktık. Sybreed gibi çok sevdiğimiz bir grupla aynı line up 'ı paylaştık. Kıyas yapmak gerekirse ana sahnede ses sistemi daha tatmin edici olabiliyor. Ancak Belarus'ta gördüğümüz ilgi ve arkadaşlık boyutu performansımızı etkiledi bizi, en az ana sahnedeymiş kadar yüksek bir enerji ve performans sağlandı.


Riseback şarkı sözlerinde bireysel konuları işliyor. İleride bir gün toplumsal ya da politik olaylarda Riseback liriklerinde kendine yer bulabilir mi?

Aslında ilk albümün şarkı sözlerinde bireysel duygu ve ifadelerin toplumsal sonuçlarına da yer veriliyor. Örneğin 'When The Dreams'' şarkısı tüm insanların hayallerinden bahsediyor. Azınlığın değil, çoğunluğun, hatta mümkünse herkesin ideallerine erişebilmesinden bahsediyor. Bunun için verilecek mücadelelere, birlik duygusuna değiniyor. "Far Away" de savaşın ve karanlığın bitmesi gerektiğinden bahsediyor. Aynı şekilde ''Fake Numb Face'' oldukça politik bir şarkı. Ancak özel isim kullanmadığım için hero'dan (kahraman) kimi kastettiğimi ve "Fake Numb Face" (Sahte Donuk Yüz) derken kimden bahsettiğimi yazmadım. Dolayısıyla sembolik bir duruşu oldu. "The Land Needs You Back" (Bu Toprakların Sana Tekrar İhtiyacı Var) derken de kimi kastettiğimi yazmadım. Belki şimdi daha iyi anlaşılmış olabilir. Aynı şekilde "Game Powered" şarkısı genel olarak bireyin güçlenmesi ile ilgili, ve güçlü bireyler arttıkça toplum da güçleneceği için bunu sadece kişisel olarak da değerlendirmedim yazarken. Yeni şarkıların sözlerinde her şarkının kendi hikayesi olacak diyebilirim. Elbette duygusal ve bireysel ifadeler de olacak. Aksi takdirde dürüst olamayız diye düşünüyorum. Duyguların açıkça şarkılarda dile getirilebilmesinin, benim için ve Riseback'in müzikal ifadesi için her zaman önemli bir yeri olacaktır.

Müzik dışında Riseback üyeleri neler yapıyor?

Kimilerinin başka projeleri var, onlarla da ilgileniyorlar. Okulu devam edenler var. Spora vakit ayırıyoruz. Sağlımıza, uykumuza özen gösteriyoruz. Ancak şöyle diyebilirim hepimizin amacı, düşüncemizdeki müzikal ifadeyi en fazla realiteye çevirebilecek zamanı yaratmak. Bu da başlı başına bir mücadele zaten. Bahsettiğim gibi Temmuz 2013 'ten beri yeni demoların hazırlıkları devam ediyor. Zamanı en verimli şekilde geçirebilmek için gerekli donanımları, hazırlıkları yapıyoruz. Zihinsel, bedensel ve ruhsal olarak kendimizi hazırlıyoruz. Bunun için maddi ve manevi fedakarlıkları ve hazırlıkları yapıyoruz. Part time işlere gidiyoruz, ailemizin işlerine yardım ediyoruz.

Riseback’in 2014 planları nedir? Yeni senede yeni bir albüm görebilecek miyiz?

2014'te yeni albüm kayıtları tamamlanır diye düşünüyoruz. Gerekli ajandayı hazırlıyoruz. Tahminen 2015'te yeni albüm piyasada olur ancak tabii şimdiden kestirmek zor. İkinci albüm çıkışından önce bir single planımız da mevcut ve belki o single'a bir video da çekeceğiz. İlk albüm için bir kapanış klibi de planlarımız dahilinde. 2014'de açıklanacak konserler de var.

Sosyal medyayı ve interneti aktif kullanan gruplardansınız. Spotify, Deezer gibi online müzik dinleme platformlarına ve MP3 olgusuna bakışınız nasıl?

Sosyal medya siteleri yeni müzisyenlerin ve grupların kitleye ulaşabilmesi ve sesini duyurabilmesi için çok önemli araçlardır. Facebook ve Twitter yeni tanınmaya başlayan gruplar için gereklidir. Konserlerini ve güncel işlerini paylaşmak için kullanılıyor bildiğiniz üzere ve bu da sektörün hareketini arttırıyor, hareket sayesinde çeşitlilik ve yaratıcılık artıyor. Bu devininm çok önemli çünkü özellikle ülkemizde durgun bir dönemden geçiyoruz. Harekete ve gelişime teşvik eden araçlar çok önemlidir. Spotify ve Deezer gibi platformlar ise korsanı ve bedava mp3 indirme gerçeğini güzel ölçüde değiştirebilmiştir. Sundukları ekonomik çözümler sayesinde hem dinleyici müziğe ve albümlere ulaşabiliyor hem de sanatçı emeğinin karşılığını alabiliyor. Özellikle Spotify bu konuda çok başarılı oldu.

Sırada klasik bir Rock Vault sorusu. Unutamadığınız bir içki anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Tabii ancak biz içkiyi büyük ölçüde azalttık. Özel günler dışında pek kullanmıyoruz. O sebeple hatırlayabildiğim en güzel içki anı Kasım ayı yaptığımız bir prova çıkışı gittiğimiz mekanda grupça iki şişe şarap açtırdık ve çok güzel vakit geçirdik. Orada arkadaşlarımızla da karşılaştık ve uzun süre eğlendik sohbet ettik.

Sitemizi incelediyseniz görüşlerinizi duymaktan mutlu oluruz?

Sitenizi başarılı buluyoruz. Ülkemizde böyle webzinlerin artması çok güzel bir durum. Blabbermouth, Loudwire, Rockfreaks, MetalRiot gibi siteler Avrupa’nın ve dünyanın dört bir yanında mevcut. Bizim ülkemizde de uluslar arası müzik haberlerini yayınlayan, kritik ve röportajlar gerçekleştiren sitelerin artması çok hoş. Sizi tebrik ediyoruz.

Sorularımız bu kadar. Kapanış sözleri için sahne sizin.

Bizimle röportaj yaptığınız ve çalışmalarımızla ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz. Bugüne kadar destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Takipte kalın diyoruz... Yeni ve güncel haberlerle yakında tekrar görüşeceğiz. Yakında görüşmek üzere. Çok sevgiler!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.riseback.com
www.facebook.com/riseback
www.risebackstore.bigcartel.com
www.riseback.bandcamp.com

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.