Bösedeath

Bösedeath

Rock Vault : Selamlar, ilk albüm turnesinda Marslıları katledip Merkür’ü yok ettiniz, ikinci demo turnesinde ise Alpha Centauri konserinde E.T’yi tüm galaksi önünde infaz ettiniz, yıkıcı faaliyetlerinize devam edeceğinizden şüphem yok. Sırada ki büyük hamle nedir?

DAN @ BÖSEDEATH: Üzülerek belirtmem gerekir ki bu lanet olası E.T olayından dolayı dünya dışında çalmamız yasaklandı. Bu sebepten dolayı şu an Avrupa’ya odaklandık.

Korku ve gore sineması üzerine neler düşünüyorsunuz? Tüm gore liriklerin yanında ben grubun ince bir mizah anlayışına sahip olduğunu düşünmekteyim. Favori filmleriniz neler?

Eski İtalyan serileri başta olmak üzere korku ve gore filmlerini gerçekten çok seviyorum. En beğendiğim korku filmleri ise Braindead, The beyond,The trilogy of the dead, Make them die slowly... Ama tek izlediğim türde korku sineması değil eski Star Wars serilerini de beğenerek izliyorum.

Gruptaki tüm elemanların profiline bakınca herkesin azılı bir thrash fanı olduğunu görüyoruz. şarkılarınızda yer yer atılan atılan old scholl thrash riffleri, ve ilk demonuzdaki Kreator coverı thrash metal ile olan gönül bağınızı gösterir nitelikte. Ben Ruhrport Area gruplarının thrash metale çok şey kattığını düşünmekteyim.Sen ne dersin? Alman thrash metalinin demirbaş grupları Kreator, Destruction ve Sodom’un bugünkü gidişatlarına ne diyorsun?

Evet, tabi ki! Bence thrash metal mükemmel bir müzik, Alman tarzı ise en iyisi...tamamen kendine özgü. Destruction ve Sodom’u seviyorum, ama Kreator favroi grubum. Bnece diğer tüm Alman gruplar arasında en özgün tarza onlar sahip.

Böse Death müziğini özetlemek gerekirse eğlenceli başlayan melodilere eşlik eden shriek vokal ile başlayan şarkılar bir anda ultra speed grind partisyonları ile süsleniyor ve gayet başarılı guttural vokaller buna eşlik ediyor. Merak ettiğim Böse Dan bu başarılı vokal tekniğini neye borçlu?

İşin sırrı Alman birası, hahahahaa!! Herhangi bir özel formülüm yok inan, sadece mikrpfpnu alıp şarkı söylemeye başlıyorum. Gerisi kendi kendine geliyor.

Grup ilk demosunu 1987 yılında yayınladı, fakat grubun azılı hayranları albüm için 2004 yılını beklemek zorunda kaldı. “… of Death” cdsini kendiniz mi yayınladınız, yoksa herhangi bir firma etiketi ile mi çıktı? Bunun yanında yeni albüm için hayranlar ne kadar
bekleyecek?

Albümü kendi stüdyomuzda kaydettik ve kendimiz bastık, bu doğru. “...of Death” albümünü yazarken herhangi bir firma ile görüşüp, ordan yayınlayalım tarzı bir palnımızda olmadı. Açık konuşmak gerekirse firmaların ilgisini çekecek bir grup olmadığımızı düşünüyorum, çünkü ordaki insanlar müziğimiz ve espri anlayışımız anlamıyorlar. Amam mevcut durumdan memnunum. Bu yıl sonunda yeni albüm yayınlamayı umuyoruz.

Almanya’da epey Türk yaşıyor, çevrenizdeki Türkler ile ilişkileriniz nasıl? Daha önce herhangi bir Türk grubu dinlediniz mi?

Türklerle çok sık görüşmüyorum ve açıkçası bu yabancı düşmanlığının sebebini de bilmiyorum ve anlamıyorum. çocukken en iyi arkadaşım bir Türk idi, ama ne yazık ki başka bir şehre taşınmak zorunda kalmıştı.
Diken, Cadaverous gruplarını dinledim. Pentagram’ı ise Wacken Open Air’da izlemiştim. Gerçekten sıkı bir gruptu.

Lagerleri, Bockları ve Oktober Fest’i ile meşhur ülkenin vatandaşlarısınız. Bizlere unutamadığınız bir içki anınızı anlatır mısın?

Sana unutmak istediğim bir anımızı anlatayım. İki ya da üç yıl önce Holy Moses ile aynı sahneyi paylaştık. Hepimiz inanılmaz derecede heyecanlı ve huzursuzduk ve sahneye çıkmadan delice içtik. Sahnede bir şarkıyı bile adam akıllı çalamamıştık. Korkunç bir akşamdı!

Motörhead Lemmy Türk rakısını dünyadaki en brutal içki olarak tanımlamıştı. Aynı şekilde Blackie Lawless’da rakıyla nahoş anılar yaşayan ünlülerden. Grup olarak Türk rakısı tatma fırsatı buldunuz mu?

Evet ne yazık ki tanıştım. Ertesi sabah berbattı, hahahaha!!!!
Böse Death müziğini etkileyen gruplar kimler, olmazsa olmaz dediğiniz albümleri bana sayabilir misin?

Çok fazla esin kaynağımız ve her elemanın kendine göre favori grupları var, fakat gönül rahatlığıyla hepimizi etkileyen grubun Slayer olduğunu söyleyebilirim.

My Space sayfanızda şu an grup elemanlarının yan projeler ile uğraştığı ve yeni albüm için parçalar yazdıkları belirtilmiş. Uğraştığınız yan projeler hakkında bana bilgi verirmisin?

Grup elemanlarının yer aldığı diğer gruplar Lunatic Dictator, Kalögena, Agathodaimon, Asaru ve Seelenzorn. Lunatic Fläh’ın gitaristliğini yaptığı iyi bir Thrash/Death Metal grubu. Bunun yanında Fläh’ın çaldığı bir diğer grupta n Kalögena,grubun ilginç bir müziği var. Benzetme yapmak gerekirse Machine Head’in daha rock temellisi diyebilirim. Seelenzorn isean Töni’nin vokalist olarak görev yaptığı Electro/Gothic grubu. Grup pek benim tarzım değil, ama Töni orada mutlu. Frönk ise Asaru ve Agathodaimon’da gitar çalıp vokal yepıyor. . Asaru eski Immortal ve Satyricon soundunda bir Black Metal grubu.

Yakın ilişkiler içinde olduğunuz, görüştüğünüz gruplar kimler?

Yukarıda saydığım gruplar haricinde Abandoned, 47 Million Dollars, Contraption ve Ruhrpott Death-Thrashers Zeroed gibi yerle metal grupları ile görüşüyoruz. Bu grupların hepsine sitemizdeki linkler bölümünden ulaşabilirsin.

Internet ve mp3 paylaşımına bakışın nedir? şimdiden 1984 paranoyasına başlamaya gerek var mı?

Bence internet udergorund metal grupları için harika bir şey. Geçimini müzikle sağlayan sıradan bir grubun yakarışlarını anlayabilirim ama Metallica gibi multi-platin plak garantörü gruplar ağlamaya başlayınca komik oluyor. Bence bu daha çok pop piyasasını ilgilendiren bir sorun, metal fanları sadıktır ve sevdiği grubun albümünü satın alır.

Keyifli, gore ve deneysel müzik için teşekkür ederiz. Yeni albüm için bizleri fazla bekletmezsiniz umarım. Stay brutal and gore!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.