Abraxas

Abraxas

Rock Vault : İlk olarak merak ettiğim Abraxas şu sıralar neler ile uğraşıyor?

ABRAXAS: Şu sıralar 4 parçalık bir ep kaydı için çalışıyoruz. (Bu bilgiyi fanzin olarak ilk sizinle paylaşıyoruz.) Ancak Vokal / Gitaristimiz Gürol şu anda askerde olduğu için vokaller Mayıs ya da Haziran ayında yapılacak. Bu tarihe kadar, kayıt ile ilgili diğer işleri halletmeye çalışlıyoruz. Bunun dışında Haziran ayına kadar herhangi bir konser organizasyonunda yer alma şansımız yok. Tamamen önümüzdeki yaza endekslenmiş durumdayız diyebilirim.

Grubu duyduğumdan beri merak edip durarım Abraxas adı nereden geliyor diye? Daha doğrusu neye gönderme yapılıp konuldu? O eski sihirli kelebeğe mi, Santana’nın ünlü albümüne mi, yoksa Yunan mitolojisindeki büyülü tılsıma mı, ya da kulağınıza hoş geldi de koydunuz mu?

Aslen grubun ismi Herman Hesse’nin Demian isimli kitabında geçen Abraxas’tan geliyor. Kitapta Abraxas hem Tanrı’yı hem de şeytan’ı temsil eden bir varlık olarak betimlenmiş. Yani ne tam iyi ne de tam kötü bir varlık. Anlayacağın aynen insan gibi. ışte bu ismi de bu yüzden benimsedik. Aslında insanın ta kendisidir Abraxas.

Abraxas, False in Truth, Soul Sacrifice ve Catafalque dörtlüsünün oluşturduğu bağı ve iletişimi eminim ki çok kişi imrenerek izliyor. Bu dört grup arasında ki sihir bana Bay Area grupları arasında ki bağı anımsattı sen ne dersin?

Evet gerçekten saydığın grupların kendi aralarında iyi bir arkadaşlık ilişkisi var. Hepimiz genelde aynı ortamlarda bulunduğumuz ve haliyle hemen hemen aynı şeylerden hoşlandığımız ve her zaman için aynı sahneyi paylaştığımız için bu bağ kendi kendine kurulan bir bağ diyebilirim.

Abraxas’ı kurarken ki müzikal hedefleriniz nelerdi ve şu an ne kadarına ulaştınız ?

Amacımız her zaman için yapmak istediğimiz müziği icra etmek oldu. Herhangi bir ticari kaygımız hiç bir zaman olmadı, hepimizin profesyonel olarak uğraştığı farklı işlerimiz var. Ancak gene de bu iş için bir hobiye göre oldukça fazla ödün vermek zorunda kaldık ve kalıyoruz. Dolayısi ile artık maddi ve manevi olarak verilen bu emeklerin karşılığını almak gerektiğini düşünüyoruz. Bu hem bizim için hem de “hani nerede kayıt” diye haklı olarak serzenişte bulunan dinleyiciler için farz oldu. Bir kere daha bir kayıt çalışmamız olmuştu ancak bazı talihsizlikler yüzünden işi kıvıramamıştık. Kısaca diyebilirim ki şu anki tek amacımız üzerinde çalıştığımız bu kayıdı sorunsuz olarak tamamlamak.

Seyirci ile en iyi iletişim kurduğunuz yerin sahne olduğuna inanıyorum pek çok konserinizi keyif ile izleyen biri olarak... Bunun yanında son 4-5 yılda özellikle belirgin hale gelen bir şey var ki şu an yeni, yetme gençlerden oluşan piyasamızda son moda yabancı grup konserlerinde ön grup çıkan gruplarımızı yuhalamak ve sataşmak. En son ızmir Rock Festivalinde bu furyadan sizde nasibinizi aldınız ve daha da kötüsü piyasaya yön veren bir sitenin yazarı yazdığı konser kritiğinde alenen gruba “sizde soundchecki kısa tutsaydınız, gitariste dalmaya koştum” tarzı ifadeler ile yapanları adeta ödüllendiriyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Öncelikle söylemem gerekiyor ki bahsettiğin fanzini ve ilgili o yazıyı okumadım. Dolayısı ile o konser ile alakalı olarak hakkımızda ne yazıldığını sadece senin aktardıların kadarıyla değerlendirebiliyorum.  Ön grupların yuhalanıyor olması pek yeni bir şey değil, daha önce başka gruplara yapıldığını da görmüştüm. Ancak bu bizim başımıza ilk defa geldi. Bu tarz bazı densiz insanlar çıkabiliyor, açıkçası bizim çok da sikimize taktığımız tipler değil bu kişiler. Zira o konserde sadece bir ya da bilemedin iki kişiden –sanki Kreator bizim sahneden inmemizi beklermiş gibi- “inin lan aşağıya, Kreator dinleyeceğiz biz” gibi mantik yoksunu bazı çatlak sesler yükseldi, onun dışında geri kalan seyircinin bize karşı olan tepkisi gayet iyiydi. Sağolsunlar. İlgili yazıda bahsi geçen ve “gitariste dalacaktım” gibi bir serzenişte bulunan arkadaşa ise sadece “Kasabanın şerifi misin lan sen hıyar, kime dalıyorsun ?” diyorum o kadar. O sözleri fanzinine taşıyıp diğer kişiye ise değinmeye bile gerek görmüyorum. Her fanzin kaliteli olacak diye bir kural yok elbet.

Abraxas’a dair yazılan her yazıda muhakak bir kez Taksim anılıyor, ya da sizden bahsedilirken Taksim’in kötü çocukları ibaresi geçiyor? Bu etiketin sizi temsil ettiği aşikar, peki benim sorum Taksim sizler için ne ifade ediyor?

Taksim, hep takıldığımız ve yıllarımızı geçirdiğimiz bir mekan. Dolayısı ile öyle anılıyor olmamız normal. Taksim bizim için hayatı öğrendiğimiz ve büyüdüğümüz bir yer. Dolayısı ile hayatın kendisi bence.

Ağrı Kesici röportajında belirtilmiş, bunun yanında eminim söyleyen ilk kişi de ben değilim ama sizi izlerken Accept, Slayer ve Kreator’u aynı sahnede görmüş gibi oluyorum. Bu üç gruba olan sevginizi biliyorum, bunun yanında olmazsa olmaz gruplar kim Abraxas için?

Olmazsa olmaz diyorsak; Yuhu (Eski bir azeri rock grubu.) Overkill, Exodus, Rumble Militia, Sodom, King Diamond, Judas Priest, Iron Maiden, Motörhead.

Rock müzik ilk ortaya çıktığından beridir durmaksızın süren bir tartışma vardır hep, kimi kısım (içinde benim de olduğum) rock müzisyeni toplumsal konulara duyarsız kalmamalı diye, öteki kısımda biraysel konular yeterli der. Yanıtınız az çok tahmin etsem de Abraxas bu konuda ne tarafta duruyor?

Bireysel konuların toplumsal sorunlar nedeni ile meydana geldiğini düşünürsek tabii ki toplumsal konulara kayıtsız kalınmamalı. Etkileşim içerisinde olduğun bir toplum olmasa bu toplumun sorunları olmasa bireysel bir konu çıkmazdı heralde?

Bizim sormaktan sizinde dinlemekten bıkmayacağınız soruda sıra demo ya da albüm bir kayıt ne zaman geliyor? ( Hatta acele edip bir deFalse’u da kandırsanız kayıt işine )

Bu sorunun cevanbını ilk soruda verdim zaten

Barışarock organizasyonunda değişmeden çalan birkaç gruptan birisiniz, bu organizasyonda özellikle bu sene Soul Sacrifice sahnedeyken gelişen olaylardan dolayı çok kişi tepkili. Barışarock fikrine şu an için bakışınız nasıl ve bu organizasyonda bir daha sahneye çıkmayı düşünüyormusunuz?

Açıkçası bu konuda uzun uzadıya düşünmedik. Barışarock’dan tekrar bir teklif gelirse değerlendirmememiz için bir neden yok şimdilik.

Webzinimizin klasik sorusunu sizler için güncelledik. Unutamadığınız alkol anınızın yanında bir de unutamadığınız bir konser anısını anlatırmısınız bizlere?

Alkol anısına girersek çok fazla anlatacak hikaye olur  En son örnek F.I.T Adil, Sacrifice Özgür, Catafalque Mete ve Abraxas’tan çağrı, Gürol, Halim ve Suat’ın alkolün bokunu çıkararak 1 saat boyunca birbirimizin omuzlarını çürütene kadar yumruk atmamızı ve sonrada birbirimizin saçını kesmemizi söyleyebilirim. Adil’e yazık olmuştu. Konser anısı olarakta herhalde Edirne’de verdiğimiz konserdeki sahne unutulmazdı. Her açıdan dengesizdi adım attığımız anda sallanmaya başlıyordu. Dengede durmaya çalışırken çalmak oldukça zordu. Ama o konserdeki seyirci muhteşemdi.

Çıkan albümler baz alındığında geride bıraktığımız 2005 bize göre son 10 yılın en başarılı senesi. Peki Abraxas için 2005’te neler dinledi?

Her şeyden önemlisi Soul Sacrifice oldukça iyi bir albüm yaptı Kronik geri döndü. U.D.O ve Exodus’ta iyi albümler yaptılar. Exodus’taki enerji azalacağına büyüyor.

Her geçen gün çoğalan web-zinlere ve mp-3 olgusuna bakışınız nedir?

Web-zin'lerin çoğalması oldukça iyi bir gelişme. Bir çok amatör grup buralarda kendine yer bulabiliyor. Mp3 olarak ise aynı şeyi söyleyemeyeceğiz malesef artık insanlar albüm almıyorlar. Eskiden albüm bulmak için Kadıköy, Beyazıt ve Kadıköy’de yaptığımız araştırmalar artık anı olarak kaldı.  Bu durum özellikle Türk grupları için çok kötü, binbir emek ve maddi külfetin altına girilerek hazırlanan albümler ve demolar malesef satılmıyor.ınsanlara tavsiyemiz 1 bira az için ama gidip özellikle yerli grupların albümlerini alın çünkü arkasında gerçekten çok büyük bir emek var.

Son sözleriniz?

Long Live Heavy Metal! Sert kalın!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.