UÇK Grind

UÇK Grind

Rock Vault: Selam Tanju… öncelikle seni Rock Vault adına selamlıyorum.Kurulduğunuz günden bu yana geçirdiğiniz en komik maceralarınızdan birini anlatabilir misin bize?

TANJU@UÇK Grind: Bulgaristan’a konsere giderken üniformalarımızı giydiğimiz için otobüsteki herkes bizi 1 çeşit özel tim zannetmişti. Sonunda merakına yenik düşen 1 amca yanımıza gelip “Siz askersiniz değil mi?” demişti. Bu bizi oldukça güldürmüştü, ama cevabımız da “evet evrenin askerleriyiz” olmuştu...

Şu an grubun neler yapıyor ve yakın zamanda gerçekleştirmek istediğiniz planlarınız neler?

Şu an yeni 1 ep üzerinde çalışıyoruz. Yakın zamanda bunu kaydedip müzik ve fikirlerimizi insanlarla paylaşmak istiyoruz. Bu defa herhangi bir şirketle anlaşmayacağız. Tamamen underground yollarla kendimiz kaydedip, tasarlayıp, çoğaltıp, dağıtacağız. D.I.Y. mantalitesi.

Geri vokal/bas gitaristiniz İlker’in gruba dahil olduktan sonra bana UçK’nın son halini bir müzisyen olarak tahlil edebilir misin?

Müzisyen olarak bunu yapamam, çünkü kendimi hiç bir zaman böyle görmedim ve hissetmedim. Ama bir barbar olarak bu genç adamın ailemize katılmasının bizlere güç katan bir hareket olarak görüyorum.

"Ekstrem Bakırköy müziği" olgusunu ele alalım. Biliyorum ki hayatının geçtiği mekanları çok seviyorsun ve o mekanlardan etkilendiğin birçok şey var. Var olan potansiyelin üst seviyelere çıkması adına beklentilerin neler ve neler yapılmalı?

Extreme Bakırköy Sound’a sahip olmak veya bunun 1 üyesi olmanız için bu civarda yaşıyor olmak veya tayfa ile sohbetiniz olması yeterli değildir. Bizim Bakırköy ruhu dediğimiz 1 olgu vardır ve UçK Grind buna sahip olduğu için B.E.S.’a sahiptir. Neler yapılmalı kısmına gelirsek, kabul ediyorum ki bilgisayar ve internet paylaşmak için elverişli ortamlar ama insanların sadece bununla yaşaması beni delirtiyor. Yani özellikle bu zamanlarda yan yana gelip konuşması ve bir şeyler paylaşması gereken bir camiadan bahsediyoruz ama maalesef herkes bilgisayar başında mastürbasyon yapmakla meşgul!!!

Grubunuzun görselliğine karşı “militarist duruşlu” deyip sizi neredeyse faşist tiplemelere sokan var. In Flames gibi üniformalı grupların sahne duruşuna karşı hayranlığın olduğu biliyorum. Böylesine bir kimliği başka bir röportajda “disiplinli insanlarız, işimizi de bu şekilde yaparız” gibi bir cümle ile açıklamıştın. Bundan çok fazla tatmin olduğumu söyleyemem çünkü ilk cümlemde de bahsettiğim şeyleri iddia eden kimselere karşı ayrıntılı bir cevap veremiyorum. Gerçi albümünüz de ortada. Bu konuyu biraz daha açabilirsek memnun olurum…

Biz üniformalarımızdan gayet memnunuz. Onların içindeyken kendimizi olmak istediğimiz gibi hissediyoruz. Totaliter bir duruş sağladığını biliyoruz ve bunun böyle olması da düşüncelerimizin sadece bir parçası. Bize militarist, faşist, komünist veya ateist yakıştırmalarına ise sadece gülerek geçiyoruz, çünkü biz hayata ve bu dünyaya bu açıdan bakan insanlar değiliz. Geçmişte yaşanan hatalar insanlara ders olmalı ve daha iyi dünyada yaşamak istiyorsak geleceği de bu hatalara göre belirlemeliyiz. Biz UçK Grind olarak üstün ırk diye bir olaya inanmıyoruz. İyilik ve kötülük her ırkın taşıyabileceği özellikler. İşte bu noktada daha iyi bir dünyada bahsetmemiz gerekiyorsa kötüyü gerekirse şiddet kullanma yöntemi ile bu dünyadan arındırmalıyız. Bu noktada idam cezaları hiç bir şekilde kaldırılmamalıdır, çünkü olumlu yönde işlenen şiddet adalettir...

Emek verdiğin RIOT isimli ufak ve sevimli bir dükkanın var. Aynı zamanda UçK GRIND’ın fun club’ı burası… RIOT’ın açıldığından bu yana biraz değerlendir misin? Aynı istikrarı devam edebilecek mi bu civarda ki tek ve önemli yer?

Umarım her şey daha iyiye gidecektir. Biz Riot’ı müziğin satıldığı bir mekan olarak değil, müziğin yaşandığı bir mekan olarak görüyoruz.

Senin kafanın bir yerinde daima var olan “müzik satılmaz, paylaşılır” kavramını çok seviyorum. Yer altı piyasasının olmazsa olmazı bu cümleyi yaşatmayan kimselere karşı bizlere neler söyleyebilirsin?

Bunu yaşamayanlara karşı hayatlarına birer tüketim bağımlısı olarak devam etmelerini önerebilirim sadece. Bizler hayatta ki her şeye at gözlüğü ile bakma lüksüne sahip olmayanlardanız bu yüzden de en basitten en çözülmeze dek mana arama durumunda olan insanlarız. Bir birimize sorular sorup cevapları bulmak için var olan insanlarız. Bu dünyanın sadece fast food ve tv yalanlarından oluşmadığını bilen insanlarız. İşte bu yüzden bazıları bizden fazla hoşlanmıyor!!!

Sahneye çıkınca bambaşka bir adam oluveriyorsun ve samimi olmam gerekirse bu bahsettiğimi ben her vokalistte bulamıyorum. 8. İstanbul Rock Festivali’nde sizleri normalde dinlemeyen kimseleri oturduğu yerden kaldırıp sahne önüne çektiğinizi gözlerimle gördüm. Gayet güçlü ve etkiliydiniz o gün. Müziğe aşık olmak buna yetseydi senin gibi vokalistleri sık görürdük herhalde… Neye bağlayacaksın bunları?

Sahne!!! Evet oraya çıkınca eğer modunu yakaladı isen içinde var olan bütün çatışmaları insanlarla paylaşabileceğim bir arenada bahsediyoruz. Tabii bunu yapabilmek için orada sadece bir müzisyen olarak bulunmaman gerek. Daha fazlası olmalı.

Önce Gutted (Radikalis Amputacio, Korog, Soul Sacrifice).. Sonra Pungent Stench.. Hakikaten iyi performanslardı.. Bu gruplarla birlikte çalmak nasıldı?

Macarlarla olan konser iyi bir underground şovdu ama Pungent Stench’le çalmak bizim için her zaman onur olacak bir durum. Bu adamlara ve yaptıklarına her zaman büyük saygımız var. Tabii sahnedeyken sadece UÇK Grind olmak önemli bizim için. Böyle bir gün başkaları için da bizimle beraber çalmak onur verici bir durum olabilir 

Son zamanda hangi albümleri dinledin, hangi kitapları okudun, tuttukların/tutmadıklarını senden alalım…

Son dönem dinlemekten en çok zevk aldığım Ketum’un yeni çıkan demosu “Ceasefire Ethics” gerçekten çok başarılı ve NeoPlast’ın yeni EP’si “Burning Bright”. Laibach’ın yeni albümü yine olağan dışı. Napalm Death ve S.O.I.A’nın son albümleri de harika... Kitap okumaktan çok hoşlanmıyorum, gözlerin bozulmasına sebep oluyor çünkü, ama kitaplardan alınacak mesajları daha kısa sürede daha az zararla filmlerden almaya çalışıyorum.

Müzik dışında seni mutlu eden şeyler nedir?

Müziğin beni mutlu ettiğini de nereden çıkarttın. Biz müziğimizi bu dünyada gördüğümüz bütün olumsuzluklar üzerinden kuran pesimistleriz. Elbette bizi mutlu eden şeyler de var ama bunlar zaten çok basit olaylar. Köpeğimle dolaşmak, arkadaşlarımla iyi bir sohbet mutlu olmak için yeterli durumlar.

Hayat standartları konusunda bizlere neler söyleyebilirsin? Var olan yönetimle ne yapacağız biz? üniversiteliye bahar şenliği yasağı geldi şimdi de..

Hadi ya seneye üniversite konseri de mi olmayacak yani... ****** bunların kafalarını!!!

Eskilerden bu yana, internet ve müzik... Paylaşım programları... Teknolojik imkanlar... Blog siteleri… Promo parçalar… Müziğin geleceği... Var olan durumları ve olması beklenenleri bize değerlendirebilir misin kendi adına?

Daha önce de söylediğim gibi internet müzik dinlemek için olumlu olabilir ama insanların katılımcı olmalarını engelliyorsa internetin de bilgisayarın da canı cehenneme!!! Biliyor musun eskiden insanların birbirine mektuplarla kaset ve flyer gönderdiği günleri çok özlüyorum aslında...

Camiada en çok seni rahatsız eden durumlar nedir? Şöyle tanıdık tanımadık herkesi bir düşün…

Kendimi eleştirmen olarak görmüyorum bu yüzden de kimseyi eleştirme hakkı görmüyorum kendimde. Aslında grupça da camiaya denen şeyden biraz izole bir haldeyiz...

Yerli gruplarımızın geldiği noktayı biliyorsun. İlerleyen zamanlarda ne olur bizden sence? Her şey neden hala iki üç grubumuzun hatırı sayılır festivallerde çıkıp birkaç parça çalmalarından ibaret?

Bir kere gruplarımız dışarıda çalamadığı için potansiyellerini ölçme fırsatına henüz sahip olmadılar. Bence Türkiye’de dünya standardına sahip en az 10 grup mevcut ama bunun görülmesi için ülkenin kademe atlaması gerek. Hala vize, konut fonu gibi üçüncü dünya ülkesi yaptırımları ile karşı karşıyayız. Haydi karavana atla Avrupa’yı turla olayı bu yüzden hala imkansız. Tabii burada yapılan yabancı grupların konserlerinde ön grup olarak katılan yerli gruplara karşı organizatör ve seyircinin takındığı tutum da önem taşıyor. Sanırım son günlerde bu kadar çok yabancı konserin batması yerli grupların düzgün organizasyonlarla ilerleyen günlerde kendilerini göstermesi açısından önemli bir fırsat da yaratabilir. Bakalım Yeşilçam, Hoolywood’a karşı neler yapabilir???

Son olarak Rock Vault için fikirlerini alalım.. Hayatında sana bol iç huzur diliyorum. çalışmalarına ara verme… Destek vermeye devam edeceğiz… Komşun sana kolay gelsin diyor!!

Destek için teşekkürler Schizo. Süpersiniz.

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.