Baghead

Baghead

Rock Vault : İlk önce şunu söylemeliyim ki "Baghead" ismi bir thrash metal grubu ismi seçimi için oldukça farklı. Akılda kalıcı olma özelliği de var…

DAVE @ BAGHEAD : Boğulmayı düşünürken ölmek ne güzel bir şey değil mi!

Rock Vault: Grup nasıl kuruldu? Sizleri müziğe motive eden şeyler yada en önemli şey nedir? Baghead’i destekleyen Dünya çapında ki metal dinleyicilerinden bahseder misin?

Dave: Hayat, motivasyon demek. Kalabalıklar değişimi sağlıyor.

Rock Vault: Sitenizi inceledim ve sizlerin Overkill, Lamb of God, Fear Factory, Vital Remains ve Strapping Young Lad ile birlikte aynı sahneyi paylaştığınızı gördüm. Tecrübelerinizden biraz bahseder misiniz? Böylesine büyük isimlerle aynı sahneyi paylaşmanız sizlerin müziğinizi geliştirmesine yardımcı oluyor değil mi?

Kesinlikle. Bu gruplarla çalarken öğrendiğimiz en büyük şey hızlı üretmek.

Sizinde bildiğiniz üzere Lamb of God son zamanlarda oldukça satıyor. Onlar için neler söyleyebilirsin? Ve ayrıca bize söyleyebilir misin; metal müzikte “gelecek büyük olay” ne olacak sence?

Lamb of God harika müzik yapıyor, çok iyi müzisyenlere sahip bir grup. Yayınladıkları en son albümleri en olgun eserleri özelliğini taşımakta. Diğer albümleri hakkında konuşmaya gerek yok. Onlarda çiğ ürünleri bulabilirsiniz.

Türkiye ve Türk metal sahnesi hakkında bildikleriniz neler?

Gerçekten bilgim yok.

Baghead’in müziğinde moda ritimler, kolayca akılda kalan melodiler, dengeli davul atakları ve çok iyi jazz/fusion partisyonları işitebiliyoruz. Hangi gelişmeler müziğinizi bu yönde yaptı? Piyasada ki yeriniz nasıl olacak?

Bizim yolumuz sonsuza kadar gidiyor. Deneysel müzik yapan insanlarız. Ulaşabildiğimiz ritimlere varana kadar çalıyoruz. Diğer gruplar gibi bir şeyleri çalmayı denemiyoruz. öğrendiklerimizi müziğimize yansıtabiliyoruz. “Başka grupların ki gibi” çalma olayımız yok. Bizim müziğimizi tahmin edemezsiniz.

Bir sonra ki adımı yaşıyoruz. Birçok grup download olayını sevmiyor. Benim problemim yok. Yeni hayranlarımıza ulaşmak için internet müthiş bir yol. Her şeyi günlük takip edebiliyorsunuz. Müziğe canlı olarak destek vermek hepsinden daha önemli ama!İnternet ve müzik paylaşımı için neler söyleyebilirsin? Sizler promosyona önem veriyorsunuz. Myspace, Garage Band ve Purevolume tarzı şeyler size uzak değil. Yeni hayranlarla buluşmak için güzel yollar diyelim. Ama bazen eski fanzin günlerini ve kaset takaslarını arıyoruz.

Baghead’in şarkı sözleri bizlere ne tip şeylerden bahsetmekte?

Bizim şarkı sözlerimiz daima yoruma açık olarak yazılmaktadır. Kıyamet, acı, korkular…

Dünya her geçen gün kaosa doğru sürükleniyor, sebebi ise salak politikacılar. Orta Doğu’da savaş var, ırkçılık artıyor, açlık çekenler var, diğer yandan hurda yiyeceklerle insanların alakalı oluşu.

Yeni şeyler yazmamıza sebep veriyor bu durumlar. çok saçma problemler içinde yüzüyoruz bazen.

Rock Vault’un klasik sorusunu soruyoruz: Hiç unutamadığınız bir alkol hikayeniz var mı?

Barda ilk çaldığımız zamanlar bedava bira ve likör hakkımız vardı. Bu hayatımızda gördüğümüz en süper şeylerden biriydi. Harika dostluklarımız oldu. Açılış grubuyduk, diğer grupları kafamıza çekiç yemiş vaziyette izlerdik. Gecenin sonunda… Herkesin üstüne kustuktan sonra… Beni tuvalete götürmek istediler. Kendimi kontrol edemez vaziyetteydim, resimlerimi çekmek istediler ve çektiler. Bunların çoğu nette mevcut. Son telefon konuşmasında bar sahibinin iş yerini kapattığını işittim… "FREE CROWN ROYAL!!!!" diye bağırıyordu… Barın bütün galonlarının yarısını boşaltmıştık o zamanlar. Ayrıntıları hatırlamayacak kadar içkiliydim... Bilmiyorum.

Baghead elemanları boş zamanlarında ne yapar?

Hepimiz rock dersi veren bir okulda eğitmen olarak çalışıyoruz.

Belki de bu size Türkiye’den yapılan ilk röportaj. Bizim metal severlere ne söylemek istersiniz?

Sizin için geleceğiz! Sanırım birkaç uluslar arası turdan sonra... Amerika dışına çıkıp Avrupa’ya geleceğiz.

Çok teşekkür ederiz çocuklar! Sizinle irtibata geçmek bizim için zevkti.
İlerleyen günlerde sizleri İstanbul’da görmek istiyoruz. Kendinize dikkat edin… Sert ve acımasız kalın!

Bu röportajın linkini sizlerden bekliyoruz… Görüşmek üzere… Teşekkürler çocuklar!

Dave (Lead gitar/vokal)

www.myspace.com/bagheadmetal

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.