Nervecell

Nervecell

Rock Vault : Oradakilere selam! Nervecell şu sıralar neyle meşgul? Yakın zamanda canlı performanslarınız olacak mı?

BARNEY @ NERVECELL : Grup şu anda oldukça meşgul ve gelecek albümümüz için yeni parçalar yazmaktayız. İşlerimizi yarılamaya az kaldı, Aralık ayı için stüdyo planlarımız var. Magazin ve T.V. istasyonlarıyla çeşitli röportajlar yaptık ayrıca yeni video klip çalışmamız “Human Chaos” u piyasaya sürdük. Konserler olacak... Şimdi Avrupa’da bir iki konser vermeye çalışacağız. Dubai’de yaptığımız işlerden hoşnuduz ve burada kendimizi ispatladık. Sahnemiz yavaş gelişiyor ama yükseliş var. Stüdyoya girmeden önce burada bir yada iki şov yapacağız, hayranlarımızın yeni parçalara göstereceği tepkiyi görmek istiyoruz. Arkadaşlarım ve ben eskiye göre kendimizden daha eminiz, bu yüzden Avrupa şovlarına karar verdik.

Türkiye gibi Ortadoğu’dan metal grubu olmanız olağanüstü. Hatırlıyorum da ben ufaklıkken ülkemizde çıkan fanzinlerde uzun saçları yüzünden tartaklanan metal severler vardı. Bakıyorum da Birleşik Arap Emirlikleri’nin koşulları çokta kötü değil, ama sanırım müzik yapmaya başladığın ilk yıllarda negatif tepkilerle karşılaşmışsındır...

Hayır, biz bu tip şeyleri yaşamadık. İnsanlar bize dik bakacaklardır ama bu tipler bizim müzik yapmamızı, saç uzatmamızı, metal tişörtleri giymemizi her neyse engelleyemezler. Böyle şeylerle problemimiz yok.

Nervecell’in en önemli kaynağı ne? Genelde Ortadoğu grupları oryantal ezgileri bünyesinde topluyor. Bizler sizlerden böyle şeyleri işitebilecek miyiz acaba merak ediyorum.

BARNEY : Bu konuda kuşkuluyum, bizler herhangi bir death metal grubu olmak istemiyoruz. İnsanların bizden ummadığı şeyleri yazmakta istemiyoruz. Aşk yada bunun gibi şeyleri düşünerek bu müziği yazmaya başlamadık biz. Yeni eserimiz daha hızlı, acımasız ve "Human Chaos" a göre daha melodik.

JAMES @ NERVECELL: Öncelikle selam! Takipçilerimizden istek görürsek Rami bize solo çalışmalar çıkarabilir demek istiyorum.

Sitenizden okuduğuma göre, Meksika’lı Atolongia plak firmasıyla “Human Chaos” için anlaşmaya varmışsınız. Meksika gibi bir Orta Amerika firmasıyla irtibata geçmek nasıldı? Sadece “Human Chaos” için mi? Peki ya devamları olacak mı?

BARNEY :Atalongia firması bizi siztemizden gördü ve "Human Chaos" a destek çıkmak istedi. Bunlar güzel şeylerdi, herşey çabuk gelişti ve bu sayede Dünya’nın birçok yerinden hayranlar elde etmeyi başardık. Sonra Atalongia için Meksika’lı death metal grubu Drowned In Blood ile split tarzı bir çalışma yaptık. Gelecek kaydımız için kendileriyle bir anlaşma yapacağımızı sanmıyorum.

Dubai’de ki metal & rock atmosferinden bize biraz bahseder misin? Desert Rock ve Turbulence adında iki önemli festivaliniz olduğunu biliyoruz. Testament ve Machine Head (biz hala göremedik)’i ağırladınız. Dubai sahnesinden bizlere tavsiye edeceğin gruplar var mı?

BARNEY : Metal sahnesi burada ölü gibi duruyor. Batı taraflarından gelen emo tarzı piyasamızı bozdu. üzgünüz. Ama seneler önce çeşitli metal, punk, grunge ve alternative rock gruplarımız vardı. Dubai dışında konser vermek istememizin sebeplerinden biri de bu. Ekstrem müzik dinlemek isteyenlere çalabiliriz. Dubai Desert Rock Festivali ve Nervecell’den başka sana bir şey söyleyemiyorum.

Machine Head, Sepultura ve Saxon gibi devasa gruplarla birlikte çaldınız. En çok hangisinden etkilendiniz?

JAMES : Sepultura ile olan şovlarımız... Kafama saplanıp kaldılar. Sepultura’nın oldukça güçlü bir performansı vardı.

BARNEY : Şüphesiz Sepultura. Bütün gruplarla çalmak zevkti ama biz daha gençtik o sıralarda ... Etkilendiğimiz isimlerden biridir Sepultura, o yüzden. Sepultura ve Pantera beni metal müzik yapmaya başlatan iki gruptur.

Gruplarımızdan Decimation’ı gördüm sayfanızda. Bizim gruplardan dinleyip bağlantıda olduğunuz gruplar var mı?

BARNEY :İleride Cenotaph’la çalmayı bekliyoruz.

JAMES : Mezarkabul hayranıyım, gruplarınızı daha fazla tanımak beni onurlandırır.

Nervecell müziğine hardcore’la başladı ama zamanla müziğinize moda ritimler, thrash & death metal efektleri girdi. Şühesiz zamanla Nevercell için daha farklı planlar geliştireceksiniz. Piyasada yeriniz ne olacak ileride?

JAMES : Ben vokalist olduğumdan beri death metal yolunda ilerliyoruz. Bu diğer müzik elementlerini reddediyoruz manasına gelmiyor. Biz gelişerek daha hızlı, daha teknik, kompleks ve acımasız olacağız.

BARNEY : Önceden söyledik, yine söyleyeceğiz... Nervecell daima metal kalacak. Müziğimizi yazmaya devam edeceğiz ve ümid ediyorum ki daha çok şey öğreneceğiz, daha iyi parçalar yazacağız... Sonra kayıtlar... kayıtlar... kayıtlar.

Web sayfanız etkileyici. Başarılı artwork ve orijinal tasarım... Kim yaptı bunları?

BARNEY :Bu işleri iyi bilen bir Avrupa’lı ile temasa geçtik. Bizi oldukça tuttu ve işini büyük zevkle yaptı. Malevolent Creation grubuyla çalışmaları var kendisinin.

Birleşik Arap Emirlikleri Orta Doğu kargaşasından etkilenmese de Büyük Orta Doğu projesi deyince akla geliyor. Soğuk savaş yılları... Kutsal topraklar kaotizmi... Fikirlerinizin bu konularda geçmesi çok güzel.

JAMES : Lirikal anlamda bunları işliyoruz. Detayları EP çalışmamızda mevcut. “Human Chaos” dedik, bu sorun hakkında grubun fikirleri içinde mevcut. Yeni video çalışmamızı izlersen bunu göreceksin.

BARNEY :Bu konuları sürekli düşüneceğiz. Hiç kimse bize sonumuzun geleceğini söyleyemez. Fikrimce savaş demek yer almak demek çünkü iki taraf anlaşamıyor, beyin yıkama oluyor, isyan oluyor ve uluslara giriliyor. Saçmalık... Masum olanlar acı çekiyor.

Nervecell sözleri başka neleri anlatıyor?

JAMES : Nervecell sözleri birçok düşünceyi ve bu Dünya’yı ifade ediyor. Kötü geleceği ve bunla beraber gelecek jenerasyonların gelip Dünya’yı sahipleneceği anlatılıyor. Dinsel ve zihinsel kargaşanın en kötü yanlarını sözlerimize aktardım. Şeytan ve anti din olguları var. Sonra insanlığa öfke, acı ve günlük hayatta karşı karşıya geldiklerimiz var. Sözlerimiz bu şekilde olup asla değişmeyecektir. Mesaj ve ikazlarımız var çünkü bir gün insanların karar verip değişmek istemesi ile ilgili umutlarımız var.

İçki konusunda hiçbir zaman unutamadığınız bir anınızı alalım...

BARNEY : Evimde ki bir parti sonrasında bütün grup sarhoş dışarıya çıkmıştık. Gecenin sonrasında kafalarımız tokmak gibiydi. Kahrolası her şeyi karıştırmıştık... Bira...Tekila...Rom..Votka ve en sevdiğim viski Jack Daniels. Sepultura’yla çalma öncesi de benzer şeyleri yaşamıştık. Rami’nin bizim evde kusmasını da hiç unutamam. çılgın şeylerdi ve çoğu şeyi videoya aldım, ertesi gün ağzımıza lokma süremedik. Ayık olan James sürekli bize gülüyordu. üçüncü gün ayılmayı bekledik ama hala kusuyorduk. En dürüst ve en kötü tecrübem bu. Belki kız arkadaşlarımız yanımızda olsaydı bize kızarlardı...Hahaha... Geri sarıp izliyoruz videoları, çok komik!

JAMES : Ben sağlam içici değilimdir.

Rock Vault ekibine söylemek isteyeceğiniz herhangi bir şey var mı?

BARNEY : Bizle ilgilendiğiniz için sana ve arkadaşlarına çok teşekkür ederim. Ocak/Şubat 2007 gibi çıkacak olan Nervecell’in yeni albümünün daha gaddar olacağına dair sizlere söz veriyoruz. Son olarak Nervecell’in Türkiye’de çalma konusunda istekli olduğunu ve harika İstanbul’unuzu gezmek istediğimizi belirtirim. Belki de Rock The Nations 2007’de buluşuruz.

JAMES : Metal kalın!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.