Jigsore Terror

Jigsore Terror

Rock Vault: Merhaba Adde, ilk önce seninle röportaj yapmamı sağladığın için teşekkür ederim. Jigsore Terror nasıl başladı? Ve şu anda nerede?

ADDE @ JIGSORE TERROR: Ben ve arkadaşım Tobbe bira içip bazı eski death metal ve grind topluluklarını dinliyorduk. Yeterince kafayı bulduğumuzda eski death metal ve grind topluluklarına saygı anlamında bir grup kurmaya karar verdik. Biz bugün başladığımız gibi aynı yerdeyiz. Tek fark bir albüm yaptık.

Grup ismi olarak "Jigsore Terror" ismini neden seçtiniz?

Çünkü gerçekten acımasız görünüyor.

"World End Carnage" hakkında konuşalım; bu albüm genel olarak basın ve seyirciden çok iyi tepkiler gördü, bu albüm sizleri nasıl temsil ediyor?

Bizim için bütün şarkıları kendimizin yazdığı sadece bir albüm. Ve eğer insanlar hoşlandıysa sadece primdir. Aslında biz albümü kendimize yaptık.

"Worlds End Carnage" in kayıt sürecini biraz anlatabilir misin?

Bu prodüksiyonu çok iyi buldum! 2004 yılında Soundlab Stüdyoları’nda Mieszko Talarczyk (öldü)’le birlikte yaptık. 2 hafta stüdyodaydık. Söyleyecek çok fazla bir şey yok. Gerçekten çok düzgün geçti. Mieszko’yla çalışması gerçekten kolaydı.

Parça yazma sürecini nasıl kontrol altında tutuyorsunuz?

Müzikleri yazanlar olarak ben ve Tobbe bazı arkadaşlarımızdan ufak yardımlar alarak sözleri yazıyoruz. Evde oturuyoruz ve benim akustik gitarımla sağlam riffleri çalmayı deniyoruz, bu riffler bana ait olan rifflere benzemezse parça rezil bir hal alabiliyor. Bence Tobbe orijinal riffleri daha iyi bulup yazabiliyor. Bende yeni riffler bulunduğunda prova yerinde buluşuyoruz ve birlikte üzerine bir şeyler koymak için uğraşıyoruz.

Listenable Records’a imza atmıştınız. Nasıl ve niçin onlarla anlaşmaya vardınız? Onlardan mutlu musunuz?

Listenable bize anlaşma teklif etti ve tamam dedik yani biz onlarla imzaladık. Evet, olardan mutluyuz.

Albümünüzün kapak çalışması gerçekten iyi. Topluluk üyeleri o resmin içinde değil mi? Kim yaptı?

Aborted’dan Sven yaptı. Evet, kitapçığımızda 200 tane resim var. Kapaktaki en iyilerinden biri.

Birkaç kelimeyle, Jigsore Terror’u harekete geçiren gruplar hangileriydi?

Bu soruyu anladığıma emin değilim. Yani çaldığımız gruplar mı yoksa hangi grupların bizi etkilediği mi? Biz gerçekten herhangi özel bir grupla çalmadık. Bu seneki Maryland Deathfest gruplarını hariç tutuyorum. Şunu söylemeliyim ki Repulsion, Terrorizer, Napalm Death ve Morbid Angel bizim çıkımıza neden olan topluluklardır.

Müziğiniz belki de “yeni” dinleyiciler için karışık değil mi? Daha fazla seyirci kazanmak ister miydiniz yada umurunuzda değil ve bu durumunuzdan memnun musunuz?

Daha önce söylemiştim, biz bu işi yalnızca kendimiz için yapıyoruz. İyi zaman geçirmek için, bilirsin. Bu durumdan memnunuz. Tabi ki daha fazla hayranımız olsa harika olur ama bu en en önemli şey değil.

Diğer İsveç’li grind grupları için neler söyleyebilirsin? Hangilerini takip ediyorsun? Bence diğer grupların Birdflesh, General Surgery, Sayyadina, Dethronement diyeceksin, eklemek istiyorum, Birdflesh’i çok severim, onlarla büyüdüm ve General Surgery için şüphesiz “goremasters” diyebilirim. Sayyadina’yı bir defa dinledim. Dethronement şuan aktif değil ve asla dinlemedim.

Birdflesh ve General Surgery’dan hoşlanman çok iyi. Aslında çok fazla İsveç’li grup içinde değilim. çaldığım bir tanesinin dışında, ha ha ha! Regurgitate’te ki dostlarımı seviyorum. Hoş insanlar. çek Cumhuriyeti ve Amerikan gruplarının bazılarından hoşlanıyorum.

Son zamanlarda senin dikkatini çeken gruplar oldu mu? Evinde ne tür müzik dinliyorsun?

Hayır, sevdiğim isimlere ait yeni parçalar da dinlemedim. Bundan nefret ediyorum. Yeni müzikleri bulmayı seviyorum. Her tarz müzik dinlerim. Bazı pop, punk, death, thrash, classic, grind, black müzikleri.. Sen söyle. İyi müziği severim, ne tür olduğu önemli değil.

Müzik dışında, hayatındaki hobilerin ve aktivitelerinde neler yapıyorsun?

Çalışıyorum, çalışıyorum, çalışıyorum. Kız arkadaşımla daha fazla zaman geçirmeyi deniyorum, ve arkadaşlarım, ve olabildiği kadar ben. Müzik ve iş hayatımın çok büyük bir kısmını alıyor.

Bugünün müzik sektörü güçlü, birçok grup var. Sizde yer altı gruplarından birisiniz. Müzik endüstrisinin globalleşmesi hakkında fikriniz var mı?

Var, zor bir soru. Bence ekstrem müzik yer altına ait. Ama aynı zamanda bilinen gruplar arasında saygı görmeyi hak eden bir müzik. Açıklaması zor. Britney Spears ve Green Day’in çaldığı bir radyoda grindcore çalınmasını istemem ama aynı paraları kazanmak isterim, ha ha ha!

İleride bizleri bekleyen yeni parçalarınızın yazımına başladınız mı? Tur planlarınız var mı? Grubunuzun 2007’de başına gelecekleri bizlere bahsedebilir misin?

Ufakta olsa yeni parçaların yazımına başladım. Yeterli parçamız olduğunda ve kayıt etmeye zamanımız olduğunda, ikinci albümümüz için bir stüdyo bulup onları kaydedeceğiz. Gelecek için bunlar dışında henüz planlanmış başka bir şeyimiz yok. Bizler diğer grupların ayırdığı zaman kadar ayırırız.

Tekrar teşekkür ederim, röportajımız sona erdi, Rock Vaut takipçileriniz için son cümleleriniz var mı?

Röportaj için sana ve bütün okuyuculara teşekkür ederim. Eğer hala sahip değilseniz albümümüzü alın. Hoşçakalın!

http://www.jigsoreterror.com

http://www.listenable.net

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.