Kreator

BARAN @ Rock Vault: Merhabalar, ilk olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için ne kadar teşekkür etsek az. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Kreator bizler için çok önemli bir grup. Şu sıralar hayat nasıl gidiyor? Her şey yolunda mı?

MILLE @ KREATOR : Her şey mükemmel ..... Hordes Of Chaos tanıtım turnesinin Avrupa ayağını tamamladık ve şu sıralar kendimi Exodus ile çıkacağımız Amerika turnesine hazırlıyorum.

Hordes of Chaos ile başarılı bir dönüşe imza attınız. Hayranlar ve basın albüme ne tepkiler verdi?

İnan bana daha iyi olamazdı. Pek çok ülkede bir numaraya ulaştık, onlarca derginin kapağında yer aldık... başarılı bir liste poziyonu... gerçekten tatmin olduğumu söyleyebilirim.

Enemy of God ve Hordes of Chaos arasında önemli sound farklılıkları mevcut. Hordes of Chaos daha çiğ ve analog tonlar içeriyor ve bence bu tip tınılar Kreator müziğine daha çok yakışıyor. Bir röportajınızda (sanırım Terrorizer röportajı idi), Andy Sneap'in adeta grubun beşinci elemanı gibi çalıştığını ve onunla çalışmaktan çok memnun olduğunu okumuştum. Peki neden prodüktör koltuğunu Moses Schneider'e bıraktınız?  Andy ile takviminiz mi uyuşmadı? Yoksa her zaman olduğu gibi Kreator değişiklik mi aradı?

Değişmenin zamanı geldiğini düşündük...  Andy ile üstüste iki albüm yaptık ve değişim zamanı geldiğini düşündüm. Konser atmosferini yansıtan bir albüm yapmak istedik ve Moses fikirlerimizi başarıyla uyguladı. En başta nasıl olacağından emin değildik ama sonuç kesinlikle tatmin edici. .

Hordes of Chaos albümünde favori parçan hangisi? Benim kişisel favorim değişken yapısı ve vahşi thrash metal riffleri ile "Amok Run” .

Hepsini çok sevmeme rağmen favorilerim  "Hordes Of Chaos" ve "Warcurse" ....özellikle canlı performanslarda.

Bana 80'li yıllardaki  Ruhrport Area sahnesini biraz anlatır mısın? Amerikan ve Alman gruplar arasındaki rekabet bize unutulmaz pek çok albüm bıraktı.

Mükemmel bir ortamımız vardı....Sodom, Assassin ve diğerler....çok iyilerdi...herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı durdu. Alman ve Amerikan grupları arasında rekabet olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü tınılarımız çok farklı.

Metal Hammer'ın son sayısında  Lars Ulrich  Bay Area thrash metalini;

"En basit şekilde tarif etmek gerekirse bu müzik, NWOBHM tınılarının iki yıl sonra Amerikanlaştırılmış versiyonu idi. Bolca alkol takviyesini de unutmamak lazım" şeklinde tanımlıyor. Türün yaratıcılarından biri olarak siz Alman thrash metalini nasıl tanımlıyorsunuz?

NWOBHM akımı büyük bir esin kaynağı idi Jaguar, Angel Witch gibi grupların yanında Motörhead ve Venom bizi fazlası ile etkiledi. Bunun yanında  Dead Kennedys ve Bad Brains gibi punk gruplarını da çok severdim...herpsi birleşince bizim soundumuz oluştu.

Favori Kreator albümün hangisi ve neden? Benim şahsi favorim  Renewal. Ve albümün tüm gücüne ve orjinalliğine rağmen ne o günlerde ne de şimdi değerinin anlaşılmadığını düşünüyorum.

Benim favorim kesinlikle Terrible Certainity çünkü o albümde tarzımızı çok geliştirdiğimizi düşünüyorum. Bunun yanında Renewal konusunda haklısın. Albüm o zaman ilgi görmedi ama o albümün zamanın çok ötesinde olduğunu düşünüyorum.

Kreator kariyeri boyunca pek çok keskin dönüş yaptı ama yolu her zaman tekrar thrash metal ile kesişti...

Evet ...bizim için her zaman en önemli şey sevdiğimiz albümler yapmak oldu. Bunun yanında Enemy Of God ya da  Hordes Of Chaos'un bir benzeri olduğunu düşünmüyorum

Thrash metal tekrar ivme kazanıyor. Yeni jenerasyondan severek dinlediğin thrash metal grupları kimler?

Warbringer ve Legion Of The Damned...iki grupta çok iyi.

Sahnede çalmaktan en keyif aldığın Kreator şarkısı hangisi?

Puh...ne soru ama ....hm...yenilerden "Hordes Of Chaos" ve "Warcurse".

Daha önce ülkemi üç kez ziyaret ettiniz. Türkiye ve Türk metal sahnesi hakkında fikirlerin nedir? Yakında sizi tekrar burada görebilecek miyiz?

Bence çok iyi bir underground ağa sahipsiniz ve orada geçen zamanımız keyif verici idi....ve evet, Hordes Of Chaos turu kapsamında ülkenize geleceğiz.

Sosyal duyarlılığa sahip sayılı metal gruplarından birisiniz. Dünyanın şu anki ekonomik ve politik durumu hakkında neler söyleyeceksin?

Bunun hakkında konuşmayalım. İçinde bulunduğumuz durum kesinlikle çok üzücü ve tamamı insanların özellikle de politikacıların suçu. İşin sonunu inan göremiyorum, dip noktadan hala uzaktayız.

Sırada klasik Rock Vault sorusu. Bize unutamadığın bir içki anını anlatır mısın?

Asla iyi bir içici olmadım. Tek sevdiğim içki ise kırmızı şarap, ne yazık ki anlatacak boyutta bir içki anım yok. Üzgünüm!

Müzik endüstrisi son yıllarda çok hızlı bir değişim içinde. İnternetten indirme yüzünden albüm satışlarının neredeyse sıfıra indiği şu günlerde kariyerinde 25 yılı deviren bir grup olarak olarak sizler ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Çok daha fazla konser veriyoruz, bunun yanında hayranlarımıza jewel case, bonus DVD içeren digipak basım, gatefold LP gibi çok sayıda seçenek sunuyoruz. Ne yazık ki elimizden gelen sadece bu kadar.

Kreator'un eski elemaları ile görüşüyor musun? Beraber çalmaktan en keyif aldığın kadro hangisi?

Söylemem gerekli -klişe olacağını biliyorum ama- son kadro en iyisi, 2001'den beri bir aradayız ve her şey mükemmel işliyor. Arada sırada eski elemanlardan Frank Blackfire ile görüşüyoruz.

Müzik haricinde zamanını nasıl değerlendiriyorsun?

Tam bir film manyağıyım...özellikle de korku filmleri. Bunun yanında arkadaşlar ile dışarı çıkmak, iyi yemekler eşliğinde şarap içmeyi seviyorum. Turdan sonra ilk yapacağım bu saydıklarım olacak.

2008 yılında en keyif aldığın albümler neydi?

Hm..yeni Coldplay albümü çok iyiydi ve Testament albüm şaheserdi.....

Sorularım bu kadar, kapanışta Türk hayranlarınıza ne söylemek istersin?

Yakında kaos ordusunu Türkiye'ye getireceğiz... hazır olun!

Mille 2009

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.