Mastic Scum

Mastic Scum

Rock Vault: Türkiye’nin içinden İstanbul’dan iyi günler.. Her şey iyi gidiyor mu? Mastic Scum ne gibi günlük işlerle meşgul?

WILL @ MASTIC SCUM : Gelecek albümümüz için çalışıyoruz, yani şu an meşgulüz. Ben eğlence olaylarını ayarlamakla görevli bir yöneticiyim, sanat ve sporla da ilgileniyorum. Gitaristimiz Harry, bilgisayar işiyle meşgul. Bateristimiz Man, nakliyecilik işinde çalışıyor. Bas gitaristimiz Much ise sahne işlerinde görev alıyor ve gruplarla uğraşıyor.

İnanıyorum ki okuyucularımızın önemli bir kısmı önceden sizlerle aşina olmuş, olmayanlar içinse müzikal kariyerinizi kısa olarak toparlayabilir misiniz? Grubun tarihçesini istemiyorum.

Mastic Scum 1992 yılında Salzburg (Avusturya)’da aslında bir death metal topluluğu olarak kuruldu. Şimdiye kadar - 15 yıl içinde - 4 albüm ve diğer formatlarda 12'', 7'' tape gibi 12 çalışma piyasaya sürdük. Amerika dahil olmak üzere Avrupa’nın bütün bölgelerinde çaldık ve Türkiye’yi unutmadık!! Kadromuz hala güçlü ve 4. bas gitaristimize 2 yıl önce sahip olduk. Her neyse! Bizleri hala aynı vokalist, gitarist ve bateristle görebilirsiniz. Bu harika! Benim işim Mastic Scum’ın gırtlağı olmak, 15 seneden bu yana metal müziğin bu tarzlarında söylüyorum, söz yazıyorum ve müziği performans olarak sunarken daha deli olmayı deniyorum. üzerinden 15 sene geçen müziğimizde bir çok farklı yön yakaladık. Bizler aynı işleri yapıp hep aynı durumda kalmadık. Hala müziğimizi geliştirmeye çabalıyoruz. Harry ve Man deneyselliğe çok açıklar ve “Mastic Scum’ın müziğini” yapmaya çaba gösteriyorlar. Bence Harry parçaları kendisini eğlendirmesi için yazıyor. Aynı pozisyonda daima kalmak için durağanlığa yada bir formüle gerek yok.

"Ephemeral Cerebral Butchery" EP çalışmanızdan "Mind" a gelene kadar müziğiniz nasıl gelişti?

15 sene içersinde Mastic Scum’ın müziğine neler olduğunu sana anlatamam. Ama emin ol ki gelişme var, sadece müzisyenlerin daha iyi olması değil, daha iyi parça yazma, daha iyi prodüksiyon ve diğerleri. Bunu müziği doğru içerikle birlikte kullanmak ve bu şekilde parçanın diğer yanını oluşturmak olarak açıklayabilirim, üzerine yazmak değil bu. Oh evet biz klavye yada saçmalık kullanmıyoruz. Mastic Scum müziğini içinde limit olmamasını hoş buluyorum. Grubumuzu oluşturan vokalist, gitarist, bas gitarist ve bateristin bir düsturu var. Grup stüdyoda birçok numara yapar ki bu canlı çalma olayı bizim müziğimizi yaratmamız için yapılan bir yarışma gibidir. Ama emin ol biz sahnede canlı çalarken bazı sample’ları kullanıyoruz.

"The EP's Collection 1993-2002" albümüne insanlar nasıl karşılık verdi? Karşılıklar ve satışlar beklentilerinizi karşıladı mı?

İlk önce Almanya’dan “Power It Up” firmasını bulduğumuz için çok memnunuz çünkü bu adamlar oldukça kafa ve işlerini iyi yapıyorlar, bu albümü piyasaya sürmek onlar sayesinde oldu. Son yıllarda takipçilerimizden farklı istekler aldık, arkadaşlarımız bize ait ne kadar vinyl çalışma varsa onların hepsini tek bir CD’de toplamamız gerektiğini söylüyordu. Bu talepler sadece bu çalışmaların dinlenmesinin kolaylaşacağı adına değil tükenmiş olduklarından dolayı yada bulmalarının zor olmalarından da dolayıydı. Ve biz bunun üzerine eski çalışmalarımızı CD’ye yeniden kaydettik. çalışmaya gelen yanıtlar harikaydı, birilerinin bu tarz şeylere ihtiyaç duyacağı tarzdan bir şeydi, diğer zine’lerden gelen yorumlar “kahrolası harika!!!” şeklindeydi. Her neyse, işte böyle, EP’ler 1993-2002 arası yıllarımızı kapsıyor. Bu CD bizim için özel bir şey ve hayranlarımız içinde özel bir şey olmalı. Grubun 15. yıldönümü için özel yayınlanmış bir çalışma.

Şarkı sözleri söz konusu olunca nelerden etkileniyorsunuz?

Eğer şiddetli bir müzik yapıyorsak, sözleri de şiddetli olmalı! Bundan emin ol. Karşıt şeylerden hoşlanırım. Gelecek albümümüz daha fazla güçlü daha az karşıtlık içerecek. Nelerin geleceğini görebiliyoruz. Umarım gerçekten zihnimden geçen çılgın şeyleri kapsayacak. Son albümde sosyal konuları kapsayan hislerimi bağırarak dışarı vurmuştum.

Niçin albüm isimleriniz 4 harften oluşuyor? Bu alışkanlığınızı bırakacak mısınız?

Bahsettiğin şey Harry’le alakalı. Kendisi bu tarz şeyler ve albüm dizaynlarıyla ilgili. Bu bir tür metafor, şarkı sözlerimizin, artwork’lerimizin bir yansımasıdır.

Müzikal ilham kaynaklarınız kimlerdir? Şu anda takdir ettiğiniz bazı sanatçılar kimlerdir?

90’lı yılların başında Mastic Scum başladığına göre Napalm Death, Metallica ve Death bile diyebilirim. Şu günlerde Entombed, Machine Head ve Divine Heresy’nin yeni albümlerinden hoşlanıyorum..

1996 yılında İstanbul Kemancı Rock Bar’da Radical Noise ve Crunch ile aynı sahneyi paylaştığınız günden bu güne 11 sene geçti.. Bu günleri nasıl hatırlıyorsunuz?

Evet, çok uzun zaman geçmiş. “Döner Tour” adı altında bir mini tur olduğunu hatırlıyorum, öyle garip bir ismi vardı, ama mükemmel zaman geçirdik ve bu tarz bir müziği çalmak çok hoş bir şeydi. 3 performans sergilemiştik (Kemancı, Caravan, Saturn). Bir Türk organizatör Radical Noise ile birlikte işi bağladı, sanırsam Hammer Müzik’tendi. İstanbul’da plak firmaları vardı. Evet ve 3 hoş Türk bayanı vardı orada!! Bizle ilgilendiler ve İstanbul’u dolaştırdılar. Burada harika zaman geçirdik!! Umarım ileride tekrar Türkiye’ye gelmek mümkün olur!

Ne zaman Türkiye’ye geleceksiniz? Sanırım 2002 yılında gelme durumunuz olmuş ancak Türk organizatör bulamamışsınız değil mi?

2002 yılında zaten biz stüdyodaydık ve yeni albümümüzün kayıtlarıyla ilgileniyorduk sanırsam. Bende Türkiye’ye tekrar geleceğimizle alakalı planlar içinde bulunduğumuzu işittim ama biz stüdyodayken imkansızdı. Emin ol gelecekte Mastic Scum gelecekte orada çalmak isteyecektir, belki de gelecek sene ve eğer albüm çıkarsa. Orada yeniden bulunmak harika olurdu!

Bazı Türk organizatörlerine göre Mastic Scum “pahalı” bir topluluk. Niçin?

Yabancı bir ülkeye gidip orada birkaç şov düzenlemek elbette biraz para gerektirir, budur.

“Mind” ın üzerinden 2 sene geçti, gelecek albümünüz diğer albümlerinizle aynı çizgide olacak mı? Bizlere bu beklenen albümün içeriğinden bahseder misiniz?

Son albümümüz “Mind” da olan kadro çalacak. Grup ilkbahardan beri parça yazıyor. çok iyi gidiyor. Parçalayıcı mosh’lar, alıştıklarınız, grind blast ataklar.. 2008 yılında başarılı bir şekilde tekmelemeye geleceğiz. Stüdyo hala ayarlanmadı ve daha ayrıntılı bilgileri ileride vereceğiz.

Gelecek albümünüz için daha net bir tarih var mı ve bu albümden beklentileriniz neler?

Yeni ürünümüz hala geliştirilme aşamasında, hazır olun!!

Power It Up Records’la birliktesiniz, materyallerinizden memnun musunuz? Niçin kendileri gibi kuvvetli bir yer altı firması istediniz?

Biz Almanya’dan “Power It Up Records” u sadece toplama EP albümümüz için ayarladık çünkü bu tarz işlerde onlar çok iyi çalışıyor. Yani özel bir grindcore materyali. Bu firmayla yaptığımız çok iyi bir anlaşma.

Efsanevi ilk demo çalışmanızın çok pahalı ücretlerden satıldığını biliyor musunuz? Biz ne kadar paraya satmalıyız? J

Bendeki son “Demon Demo” çalışmasını arayıp buldum ve bir arkadaşa verdim, o da bana büyük bir dövme yaptı! Yani görüyorsun ki satmadım. Bence Harry’nin evinde birkaç kopyası vardır, budur. Tükendi!

Bütün Mastic Scum parçaları arasında en sevdiklerin hangileri ve niçin?

“My Minds Mine” benim favori parçamdır çünkü iyi bir parçada aradığım tüm numaraları bu parçada bulabiliyorum. “Face To Face” de harika bir parça çünkü lirikleri, vokalleri ve müziğinin sürekli devam ederek buldozer gibi mosh yaptırması süper. “Overdose” var bir de, kokain bağımlılığına karşı yapılmış mükemmel bir parça.

Bu müziğe başladığınız zamandan bu yana grindcore yada death metal tarzında neler değişti?

90’ların başında kalan birçok grup hala burada değil. Emin ol Avusturya’da birçok yeni topluluk çıktı. önemli bir nokta var ki enstrümanlara, stüdyolara ulaşabilmek bugün daha ucuz. Bunlar yardımcı unsurlar. Ama hala büyük plak firmalarıyla çalışmak güç. Eğer Avusturya’da bir grupsanız her şeyi mümkün yapmak adına çok sıkı çalışmalısınız. Birçok insan çaldığı gruplardan kişisel problemlerinden dolayı ayrılır ve başladığı yerden sona gelirler. Grupların çoğu dağıldı ve var olanlar çok uzun süreli değil. üzücü ama gerçek.

Çaldığınız en iyi şov hangisi ve niçin? Bir şovda olması gereken kusursuz kadron nedir?

"Albüm çıkınca Türkiye'ye gelebiliriz"

 

Benim için en iyi yada en kötü şov yoktur. Her bir performans çok önemlidir, bu benim fikrim. En iyi kadro mu? Sanırım Chuck Schuldiner, Dave Vincent, Jesse Pintado, Dimebag Darrell ve Nick Barker’la birlikte olabilmek harika olurdu, sahneyi yok ederdik.

Şu ana kadar yaşadığın en kötü konser tecrübeni anlatır mısın bize?

1995 yılında Münih’te bir şovumuz olmuştu, viskime çok fazla pıt pıt karıştırmıştım. Sahneye çökmüştüm, öylesine garip bir tecrübeydi.

Şu ana kadar kalitesinden %100 emin olduğun bir kaydın için negatif yada kötü bir inceleme aldığınız oldu mu?

Herkesin aynı tarzdan yada aynı sanattan hoşlanmasını bekleyemeyiz, bu normal bir şey, sanırım her grubun medya ile bu tarz tecrübeleri olmuştur, bazen medya bir kabustur.

Bu tarz çalmasaydın, içinde bulunduğun stres ve negatif enerjiyi nasıl açığa çıkaracaktın? Müzikal olmasa bile belki daha başka sanatsal anlamda farklı projeler içine girerdin..

Eğlence olaylarını ayarlıyorum ve daima 1000 proje peşinden koşuşturuyorum. Aynı zamanda hiçbir şey yapmayan biri değilim, işimde iyiyimdir, dışarı çıkıp bir bira alırım bunaldığımda. Pozitif stresi arıyorum ve bu aslında sağlıklı bir şey.

Bugün dünyanın yüz yüze olduğu bir numaralı problemin ne olduğunu düşünüyorsun? Genelde toplumsal duruma baktığın zaman kendini iyimser yada kötümser buluyor musun?

Küreselleşme ve kendi vatanından çıkan terör. İyimser bir kişiyim çünkü bence benim dünyam bu tarz şeylerden daha iyi işliyor.

Bu röportajımız sona erdi, yanıtlar için çok teşekkürler! Eklemek istediğin şeyler varsa buraya belirtme zamanı.. GRIND’A DEVAM!!

Asla bırakmak yok! Eğer bir rüyan varsa onu koru. Ona yönelik bir şeyler yapmayı dene – her gün kullandığın enerji daha çok birikecektir – bir nevi yatırım gibi. Eğer sen gerçekten çalmayı seviyorsan yada işini seviyorsan eğleneceksin. Eğer yolculuktan zevk almazsan gittiğin yönde eğlenemeyeceksin. Viyana’dan yapabileceğimin en iyisini yaptım!

www.masticscum.com

www.myspace.com/masticscum

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.