Dead Wish

Dead Wish

Rock Vault : Öncelikle merhabalar, sen ve Dead Wish şu sıralar nelerle uğraşıyorsunuz?

ULAŞ SARPER @ DEAD WISH:Merhaba. Bu aralar daha çok okulla ve sınavlarla ilgileniyorum ama bir yandan da müzik çalışmaları devam ediyor. Yeni besteler üzerinde uğraşıyorum ve diğer elemanlarla da kayıt hazırlıklarına devam ediyoruz. Albümde yer alması planlanan farklı çalgılarla ilgili çalışmalar da sürüyor. Bunun yanında, demonun tanıtım ve dağıtımı da hala devam etmekte.

Dead Wish’i kurarken amacın ne idi? Tek kişilik projeden, 4 elemanlı gruba kadar giden süreci bize kısaca anlatır mısın?

Dead Wish’i kurarkenki amacım, birkaç yıldır üzerinde çalıştığım müzikal fikirleri ortaya dökmek ve bunları insanlarla paylaşmaktı. Müziğin, insanlarla bağ kurmam ve onlara duygularımı aktarmam açısından önemli bir araç olduğunu düşünüyorum. ülkenin ve dünyanın pek çok yerinden dinleyiciler Dead Wish’le ilgili fikirlerini iletiyorlar, müziği dinlerken hissettiklerini paylaşıyorlar ve bunları duymak mutluluk verici. Bir şeyler ortaya çıkarmak, çaba sarf etmek ve bunu yaymaya çalışmak çok güzel bir duygu. Projenin gruba dönüşmesi de bu sürecin bir parçası.

Bir diğer merak ettiğim nokta ise grup kadrosunun şu an kimlerden oluştuğu? Web sayfanıza hala son kadronun resmi girilmiş değil.

Evet web sitesinde yeni kadronun resmi şu an yer almıyor çünkü orada yazan kadroda bazı değişiklikler meydana geldi. Albüm çalışmaları bittiğinde ve yayınlanmaya hazır hale geldiğinde web sitesi tamamen değişecek ve yeni kadroyla çekilecek fotoğraflarla grupta kimlerin yer aldığı duyurulmuş olacak.

Grubun ismiyle, senin mail adresin ve demo adı arasındaki ortak bağlantı üçünün de ölüm konusu ile alakalı olması. Eğer değilse sen ve Dead Wish müziğinde “ölüm” kavramı ne kadar yer tutuyor?

Ölüm kavramı Dead Wish müziğinde önemli bir yer tutuyor. Bahsettiğiniz gibi, pek çok yerde ölümle ilgili benzer ifadeler yer alıyor çünkü böyle bir konsept oluşturmak istedim. Aslında ölüm kelimesinin metal müzikte çok sık yer aldığını kabul ediyorum ve bu biraz klişe gibi görülebilir. Ama Dead Wish ismi benim için özel bir anlam taşıyor ve grubun adını belirlerken sade bir ada sahip olmasını istedim.

Dead Wish müziğine yön veren gruplar kimler? Bir de yerli yabancı hemen her Dead Wish kritiğinde bir kez My Dying Bride’ın adı geçiyor? Bu seni (sizi) rahatsız ediyor mu?

Katatonia, Funeral, Esoteric, My Dying Bride, Shape of Despair gibi gruplar Dead Wish’in müziğine yön veren isimler. Hemen her kritikte My Dying Bride’ın adının geçtiğine katılmıyorum. Bir kısmında geçtiği doğru ama pek çok kişi farklı gruplara değinmiş. Umbra Nihil, Aarni, Katatonia, Funeral, Empyrium gibi isimler de kritiklerde yer alıyor. Aralarında daha hiç dinlemediğim gruplar bile var. Tabiii bunlar demoyu yorumlayan kişilere bağlı düşünceler ve herkesin yorumu farklı. My Dying Bride’ın adının geçmesi beni rahatsız etmiyor çünkü doom metal’e yön veren ve en çok sevdiğim gruplardan biri ama şahsen müziğin My Dying Bride tarzında olduğunu düşünmüyorum. Doom-metal.com’da yayımlanan kritik de bu görüşümü destekler nitelikte.

Logodaki oryantal çağrışımlar ve biyografinizdeki “soğuk batı etkilenimleri ve doğu melodilerinin karışımı” tanımından yola çıkarsak ileride Dead Wish müziğinde oryantal etkiler görecek miyiz?

Evet, yeni bestelerde de oryantal etkiler var olacak. Ayrıca ilk albümün demoya göre daha özgün ve karanlık olacağını söyleyebilirim. Yeni şarkıların gerçek davulla ve vokallerle kaydedilmesi de müziğin bence oturmasına yardımcı olacak.

Dead Wish’in hedefleri nedir? Yurt dışı bağlantıları ve yazışmalara bakarsak eğer, sadece eğlence amaçlı görmüyorsun Dead Wish’i yanılıyor muyum?

Dead Wish’in şu anki hedefleri, dünya çapında yayımlanmış albümlere imza atmak ve metal piyasasında sağlam bir yer edinmek. Müzikal açıdan da her zaman yeni şeyler keşfetmek ama ortaya çıkartmaya çalıştığı kendine has yapıyı da devam ettirmek… Bahsettiğiniz gibi, yurtdışı bağlantıları ve yazışmalar da bu hedefler doğrultusunda şekilleniyor. Henüz albüm çıkmamasına rağmen farklı ülkelerden pek çok firma demonun dağıtımını üstlenmeye başladı. Hala birçok firmadan e-posta almaya devam ediyoruz ve işbirliği içinde bulunduğumuz şirketlerin sayısı artıyor. ılk albümün de, şu an kesinleşmemekle birlikte, Amerikan bir firma tarafından yayımlanması planlanıyor ve anlaşmanın şekillenmesi için albüm kayıdının tamamlanmasını bekliyorlar.

Şu an ülkemizdeki metal piyasasını ve web-zine’leri nasıl görüyorsun?

Hepimizin bildiği gibi ülkemizdeki metal piyasası çok hareketli değil. Sağlam grupların ve webzine’lerin sayısı da ne yazık ki çok az. Yıllardır görmeyi hayal ettiğimiz grupların Türkiye’ye gelmesi sevindirici ama bana göre piyasamızda, geçen yıllara bakıldığında fazla değişiklik yok.

Şimdi de klasik sorumuz unutamadığın bir içki anını bizlerle paylaşır mısın?

Fazla içki kullanmadığım için buna dair bir anım maalesef yok.

Son sözleriniz?

İlginiz ve röportajınız için çok teşekkür ederim. Grupla ilgili bilgi almak ve gelişmeleri takip etmek isteyenler www.deadwish.tr.cx adresini ziyaret edebilir.

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.