Decimation

Decimation

Rock Vault: Bütün Decimation elemanlarına ayrı olarak selamlarımı gönderiyorum. Umarım herkes iyidir. Bu aralar grup olarak birlikte rahat vakit geçirebiliyor musunuz?

ERKİN & VOLKAN @ DECIMATION : Teşekkürler. Gayet iyiyiz. Bu aralar kimi yaz okulunda kimi tatilde kimi işinde gücünde bu yüzden tam kadro olarak pek vakit geçiremiyoruz. Ama her zaman beraber olduğumuzda gayet iyi vakit geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

Şüphesiz Decimation’ın ismini daha duymamış olanlar, kulak vermemiş olanlar, ilk kez merak edenlerimiz olacaktır. Bizlere kısaca biyografinizi paylaşabilir misiniz?

Tabi ki. Decimation, Ankaralı, kökeni 99’a kadar uzanan bir grup. Gitaristimiz Emre ile eski vokalistimiz ve arkadaşımız Mustafa tarafından kuruldu. Türkiye’deki olağan kadro sıkıntılarını çok uzun süre yaşadı. 2003 ten önce Emre, Mustafa ve Kaya ile gitar-vokal-bateri olarak çalışmalarını “Death Rattle” adı altında sürdürmeye çalıştı ve bu isim altında Rock Station dergisinde yer aldı. 2003’ te 2. gitara Erkin’in ve bas gitara Mert’in gelmesiyle çekirdek kadro oluştu; isim değişti ve çalışmalar ölü seviyesinden demo çıkarma aşamasına kadar geldi. 2004’te “Helpless Souls” demosuyla ilk meyvesini verdi. Yine o sıralarda yaşanan baterist sıkıntısından dolayı demo bateri makinesi ile kaydedildi. Sonraki yıllarda bateride Kaya yeniden bageti eline aldı ve grubun müziği daha kendine has ve oturaklı bir hal almaya başladı. Mustafa’nın yerini Volkan’a bırakmasıyla da albüm kadrosu oluşmuş oldu. Bu kadroyla yaklaşık 3 yıllık çalışmalarını 2006’ da “Entering The Celestial Ruins” adlı albümde kaydedip bu yıl Hammer Müzik etiketiyle piyasaya sürdü.

Decimation’ı grubunuz ismi olarak seçme nedeniniz nedir? Acımasız yok ediciliğinizin liriksel ve müzikal açıdan bir çeşit özeti olması gerek sanırım.

Evet sanırız öyle

Decimation’ın beklenen ilk albümü çok taze, dumanı tütüyor desek yeridir. Şu sıralar neler yapmayı planlıyorsunuz ve muhtemelen yapacaklarınız nelerdir?

Evet albüm daha çok yeni. İstanbul dışına henüz dağıtılmaya başlandı. İlk amaç albümün yurtiçi - yurtdışı olabildiğince her yere ulaşması ve dinlenmesi. Tabii burada en büyük görev şirketimize düşüyor. Bunun dışında yeni albümü çıkan çoğu gruptan farklı bir beklentimiz yok; tabi ki konserlerde müziğimizi insanlarla paylaşmak istiyoruz.

Decimation’ın müziğini bizlere nasıl tanımlayabilirsiniz? Sahnesi konusunda bizleri neler bekliyor?

Decimation, amacı en üst seviyede, orijinal şeyler yapmak olan ve gücünü konseptinden alan bir brutal death metal grubu. Dolayısıyla müziğimiz son derece acımasız ve sert bizce! Sahne konusunda söyleyebileceğimiz pek fazla şey yok; sonuçta death metalin kendine has bir sahne duruşu vardır ve biz bu bağlara bağlı kalarak sahneye çıkar şarkılarımızı dinleyiciyle paylaşır ve ineriz! Kafa sallamak dışında bir sahne şovumuzun olamayacağı da aşikar

Brutal death metal & Türkiye diyelim.. Bize geniş bir bakış açısıyla neler söyleyebilirsiniz?

Bu iki şey yan yana durduğunda pek geniş bir bakış açısını kaldıracak materyal çıkmıyor aslında ortaya… Sadece belirli bir kitleye hitap eden bir müzik ve Türkiye’de her ne kadar fanları artıyor gibi gözükse de kolpalarından arındırdığımızda avuç içi kadar insanın peşinden koştuğu bir tarz bu! Tabi ki Türkiye’de Suicide ve Cenotaph gibi grupların yadsınamaz bir katkısı olduğu açık bu tarza. Bizim amacımız bu çıtayı yükseltmek ve en azından bizim gibilerle müziğimizi paylaşmak…

Şu ana kadar ülkemize yalnızca bir yabancı brutal death metal grubu geldi. Korkak organizatörlerin yanı sıra bu müziklerin derinlerine saplanmış çok fazla dinleyicinin de olmadığı gerçek. Bu gerçek olarak değerlendirdiğimiz şeyler üzerinden konuşursak Gutted’ın gelmesine de gerek yoktu demeliyiz. Ama bunlar yanlış şeyler. Ekstrem müziğin kitlesi belli. Kaç senedir bu tarz var ve gele gele sadece bir grup geldi Macaristan’tan. Bu sizi korkutuyor mu?

Her ne kadar Gutted’ı ve müziğini biliyor olsam da, ben de o konsere gelememiştim. Açıkçası bu durum bizi elbette korkutmuyor. Yaptığımız albüm de bunu kanıtlar nitelikte. Eğer bu tip kaygılarımız olsaydı, her metal dükkanını boy boy afişlerimizle süsletir, müziğimizin önüne bize aitmiş gibi görünen bir sıfat koyardık; berbat çalmayı hiç katmıyorum bile!

Ankara’dan önemli death metal gruplarının çıktığını hala görüyoruz. Nedir bu Ankara’nın sihiri?

Biz buna Ankara’nın ruhu diyoruz! Açıkçası biz de emin değiliz net bir şey söylemekten. Ama Ankara her zaman ekstrem metalin kalesi oldu. Bunun nedeni sadece isim yapmak ya da orda burada caka satmak isteyen grupların Ankara’da tutunamamış olması. Eğer amacınız bir avuç yakın arkadaşınıza konser vermek ve yaptığınız saçmalıklar yüzünden forumlarda tartışılmaksa, üzgünüm ama Ankara yanlış şehir.

Decimation şu yüzden farklıdır yada albümümüzün diğer eserlere göre ayrılan noktası budur şeklinde bizlere söyleyebileceğin şeyler var mı?

Decimation’ı farklı yapan içindekini dışarı dökmesidir bizce. Sözlerimize düşünmediğimiz şeyleri sırf fantezi olsun diye yazmıyoruz. Müzik yazarken insanlar beğenir mi acaba diye düşünmüyoruz, kendimiz için yapıyoruz bunu.

Hammer Müzik ile nasıl anlaşmaya vardınız ve kendilerinden şu an itibariyle gerçekten memnun musunuz? Sizleri ileride de memnun edebilecekleri inancına sahip misiniz?

Hammer’la anlaşmaya varmamız ilginç bir hikayeye dayanmıyor. Promo cd bıraktık, ilgilendiler ve anlaşmaya vardık. Hammer geçmişte çok iyi işler çıkarmış bir şirket köklü ve ekstrem metalle yakından alakalı. Bu yüzden Hammer’ın yurtiçinde bizim için en iyi şirket olduğunu düşünüyoruz.

Bazı üyeler 2003 yılında bizlere kanlı hikayelerden bahseden Ankara/Bursa kökenli Despised’ın “Human Destruction Guide” isimli bir single çalışmasında yer almıştı. Tek parçalık bu çalışmada bizleri hayli heyecanlandırmıştınız ancak bir süre sonra grup pasif duruma geçince sizleri Decimation adı altında duymaya başladık. Despised hikayesini bizlere anlatır mısınız ve neden olmamıştı?

Aslında grubumuz Ankara kökenliydi. Yalnızca ben okul için Bursa’ya taşınınca işler biraz değişti. Başlangıçta kardeşim Mustafa, Deniz ve Kaya’nın bir araya gelmesiyle kurulmuştu grup. Daha sonra kadroya ben dahil oldum ve Bursa ve İstanbul’ da konserler verdik. İnsanlar müziğimizi sevdi ve o günlerde çokça olumlu eleştiriler aldık o inanılmaz (!) kaydımıza rağmen. Grubun son zamanlarında Emre’de grupta yer aldı. Ancak okul, ayrı şehirler, vs. işin içine girince bırakmanın uygun olacağını düşündük.

2004 yılında bizlere ilk demo çalışmanız olan “Helpless Souls” u dinletmiştiniz. Bu çalışmaya karşı şu ana kadar ne tür tepkiler aldınız? Yeni albüm için yorumlar ne durumda?

Demoyu yaparken amacımız grubu tanıtmak, ‘biz de varız’ demekti. Ve bu açıdan bakacak olursak bizi gayet tatmin etmiş bir demo oldu. Gelen yorumlar harikaydı; herkes böyle bir çalışmanın ‘sonunda’ geldiği kanısına sahip gibiydi. Yurtdışından dinleyenler de keza gayet beğendiler. Demodaki parçalar ve tarz şu anki Decimation u yansıtmasa da piyasaya giriş açısından demo önemli bir rol oynadı. Albüm içinse şu anda bir şey demek için biraz erken aslında. Biraz zaman geçsin biz de insanlar ne düşünüyor göreceğiz… Ama çevremiz ve dinleyenler tarafından en azından şu ana kadar beğenildiğini söyleyebiliriz.

ZooSound’u tercih etmiş gruplardansınız. Şu anda Midas’ın Kulaklığı.. Bu firma yerli gruplar için neler vaat ediyor?

Midas’ın Kulaklığı Stüdyosu’nu tercih ettik çünkü müziğimizi anlayan ve bu konuda yoğun çalışmalar yapan tek insan neredeyse Suicide grubundan da tanıdığımız Erkan Tatoğlu. Hedefimize yönelik bir sonuca ancak onunla ulaşabilirdik ve tahminlerimiz de bizleri yanıltmadı denebilir. Kendilerine ait bir firmaları var ancak bizim onunla bir bağlantımız yok. Midas’ a tekrar dönecek olursak, eğer bir grup ne istediğini biliyorsa, orada istediğini elde edememesi için pek bir neden yok.

Decimation’ın etkilendiği topluluklar hangileridir? Bunlar haricinde Decimation elemanları başka ne gibi tarzlar, türevler, isimler ile ilgililer?

Immolation, Gorguts, Hate Eternal, Deeds Of Flesh, Suffocation… Ben metale ait her şeyi dinlerim. çoğunlukla da brutal death, teknik ya da melodik death metal. Grup elemanları olarak genellikle beğenilerimiz aynı yönde ancak Kaya ve Volkan metal dışında da birçok şey dinlemeyi severler.

Şu anda ülkemizde ve yurt dışında müzik yapan “yeni” isimleri dinlerken dikkatinizi çekenler hangileri ve neden? En azından farklı oldukları noktalar ve yaratıcılıkları açısından kısa bir durum değerlendirmesi alalım senden.

Yurt dışında özellikle ABD’de hemen her gün yeni nesil sağlam death metal grupları çıkmaya devam ediyor. Bunları tek tek saymamıza gerek yok. ülkemiz için ise maalesef aynı şeyi söylemek imkansız. ADSL’den sonra çıkan gruplar ise artık death metali tamamen dejenere etmeye başladılar. Zamanında black metal için yapılan şey, şu an ne yazık ki yeni nesil yüzünden death metale yapılmaya başladı. İnsanların dikkatini müzikle çekmek yerine tayfa ve ortamla dikkat çekme çabasında olan bu gruplar, popüler kültürü çaktırmadan losyon gibi death metalin üstüne sürüyorlar. Yeni yerli gruplardan ne yazık ki umutsuzum. Ama Ankara’ dan iyi işler çıkmaya devam edecek her zamanki gibi.

Bir ekstrem metal dinleyicisinin sahip olması gereken beş özellik nedir sence?

Ruh, inanç ve azim yeter de artar bile.

Tüm sorularımıza aldığımız içten yanıtlar için yürekten teşekkür ederiz. Tüm bahsi geçen konular haricinde şu anda bu yazıyı okuyan herkese vermek istediğin herhangi bir mesajın var mı?

Röportaj için biz de teşekkür ederiz. Yanıtlarken çok eğlendik. özellikle İslam’ın beş şartını yanıtlarken. Eğer birileri bizi desteklediğini düşünüyorsa, onları konserlerimizde görmek ve birlikte ortalığı yıkmak isteriz. Albümümüze ulaşamayanlar, Hammer Müzik’ten “mail order” yapabilirler. Bu arada MySpace sayfamıza göz atmayı unutmayın: www.myspace.com/decimationtur Konserlerde görüşmek üzere!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.