Rashit

Rashit

Rock Vault: Rashit'e kucak dolusu selamlar! Günlük hayat nasıl gidiyor? Oğuz, Erdem, Bülent ve Orkun şu sıralar nelerle meşgul? Müziğe rahat vakit ayırabiliyor musunuz?

ORKUN@RASHIT: Teşekkürler. Sitenizi bilmiyordum. İnceledim ve çok beğendim. Bayağı kapsamlı bir site olmuş. öncelikle bunu belirtmek istedim. Şu sıralar ortağım Taner Yurdunkulu ile prodüksiyon çalışmaları yapıyoruz. 80'lerin önemli new wave/no wave grubu Malaria'nın solisti Bettina Koster ve The Vanishing grubundan Jessie Evans'ın oluşturduğu "Autonervous" grubunun Remix EP'sinin prodüktörlüğünü yaptık. Ardından Björk'ün şirketine bağlı Finlandiya'lı sanatçı HK119 ile birkaç remix çalışması yapmaktayız. Daha çok electro, r&b, electro-funk soundlarda yaptığımız çalışmalar. Yurtiçinden de bazı sanatçılarla görüşmelerimiz sürüyor. Burada da birçok albüm projesinde yer alacağız. Rashit olarak birçok konser var önümüzde, 2 Temmuz Radar Live'da Marilyn Manson ile sahne alacağız. öncesinde Türk Rock Festivali var Şile'de. 1 Eylül'de Teoman ile Rock 'N Coke sahnesinde Smashing Pumpkins ve birçoğuyla sahne alacağız. Yoğun bir yaz grup açısından.. Bunlardan arta kalan günlük hayatımda da, film ve plak toplamaya devam ediyorum. özellikle İskandinav sinemasını yakından takip ediyorum. Her türlü b-movie, slasher-gore filmlerini, yeni çıkan dvd baskıları takip ediyorum. ülkemiz bu yönden bir cennet! Ve sevdiklerime vakit ayırıyorum. Kız arkadaşımla, ailemle eğlenmeyi seviyorum. Gece hayatını çok seven biri olamadım ama gece hayatına bazı organizasyonlar sunuyorum. Kardeşimle kurduğumuz Room Recordings adlı şirket aracılığıyla birçok yabancı sanatçıyı ülkemize getiriyoruz. Son dönemde düzenlediğimiz konserlerden bazıları; Asia Argento, Stereo Total, Alec Empire(ex-Atari Teenage Riot), Princess Superstar vb.

Geçmişte yaşadığınız değişim rüzgarlarıyla birlikte sıkıntılı dönemler geçirdiniz. Kadro konusunda ilgili dinleyiciler bunları hala bahseder dururlar. Bu konuları tekrardan açmak niyetinde değilim ancak bunlardan herhangi bir mesaj alındı mı merak etmekteyim. Hala ayaktasınız ve istediğiniz şeyleri yapabiliyorsunuz. Olumsuz şeylerden çıkarılan sonuçlarla tecrübe konusunda yol kat ettiğinizi düşünüyorum.

Ben sonradan gelenlerden biriyim. Bülent’te öyle. Tolga (özbey) ve Oğuz'da değişimlere açıktı. Uzun süre aramızda bunları konuşup tartıştık. Rashit'in yeni kadrosuyla bir değişime uğrayacağı kesindi. Ama birden olmasını istemedik. Yavaş yavaş.. Bu arada biz de beste yapmayı yeniden keşfettik. Birçok insanla kolobrasyon çalışmaları yaptık. Hala yapıyoruz. Teoman ile bir single yapacağız. O da şimdi Rashit üyesi gibi sahnede. Erdem geldi, kendi background'unu müziğine yansıttı. Yani biz bir yolculuğa çıktık ve nereye gittiğimizi bilemiyoruz. Sadece içimizden gelen neyse onu yapıyoruz. Bir sonraki albümümüz tamamen elektronik müzik albümü de olabilir veya heavy metal albümü de.. çok fazla müzik dinlediğimiz için böyle oluyor. Bunu seviyorum. Tek bir türde saplanıp kalmamak çok önemli. Mesela ben şu anda; Lil Kim, Rihanna, Shareefa, Viktor Lazlo, Kelis, Ciara, Timbaland gibi isimleri takip ediyorum. çaldığım davullarda ister istemez bunlardan etkileniyorum.. Konuyu biraz değiştirdim ama soruna tam açık cevap vermek gerekirse, biz müziğimizle ilgileniyoruz. Kim ne derse desin, Rashit 2000 yılından sonra, yeni kadrosuyla büyük bir yol kat etti. Bunu albümlerimizde görmeyen varsa görmeyebilir. Nostalji rüzgarıyla yaşamasın kimse..

Haziran ayı sizin için festivaller konusunda aktif geçecek gibi görünüyor. Hazır mısınız? Hayranlarınızı sürprizler bekliyor diyebilir miyiz?

Söylediğim gibi, birçok konser var. Hazırlanmaya devam ediyoruz. Sanıyorum ki "Rashit vs. Teoman" konserimiz unutulmaz olacak. Hem bizim için hem de bizleri tanıyanlar için..

ülkemizde piyasaya yasal olarak çıkan ilk punk - ilk Rashit - albümü "Telaşa Mahal Yok" ile ikinci albümünüz "Adam Olmak İstemiyorum" dan sonra "Her şeyin Bir Bedeli Var" ı piyasaya sürdünüz. Bu albüm genel yapısı ile ilk iki albüme benzemiyor. Bunun hayranlarınızı olumlu yada olumsuz bir şekilde etkileyeceğini öncesinde ve sonrasında düşündünüz mü?

Aslında "Her Şeyin Bir Bedeli Var" albümü iki tarafı da birbirinden farklı bir albüm (kaset gibi düşünürsek). A yüzü tamamen yepyeni bir Rashit'i dinleyiciye tanıtmak için kaydedildi. B yüzünde ise, herkesi beklediği sert soundlu Rashit ağırlıktaydı. Bu albüm biraz kişisel olaylarla ilgili derin bir albüm. çok önemli bulduğumuz bazı konuları anlamaya çalıştık ve müzikal ifadesi de bu şekilde oldu.

Son albümün göze çarpan sosyo-politik ortam ve tüketicilere bakış açısını eleştirirken hiç kendinizle çeliştiğiniz noktalar oldu mu? Kapitalist yaklaşımın bir virüs gibi yayıldığını varsayarak bazılarımızda az göründüğü, bazılarımızda ise yoğun göründüğü malum. Yaşı başı almış olmalarına rağmen "alakam olmaz!" diyenlerin kendi durumunun farkında olmadığı yani çokta farksız olmadıklarını açıkça görmüşüzdür.

Bu biraz 80'lerin vampir filmleri gibi, ısırıldıktan sonra tam vampir olmaya dönüşmeden önce, hala iyilik yapmaya çalışırlar karakterler. Bu albümde virüse tamamen bulaşmamış bizlerin son çırpınışları. Farkında olmaya çağrı! Ama ne yazık ki bu benim kişisel görüşüm, birkaç sene içinde her şey daha da felaket olacak. Sex Pistols'ın söylediği tek bir şey doğru idi: "No Future For You".. Kıyamet çağı başladı bence.. En büyük alameti de internettir.

Punk'ın en haysiyetli gruplarından, benimde çok sevdiğim Dead Kennedys'in Türkiye konseri öncesinde Hürriyet'e "bize mikrofon veren her yerde sahne alırız" şeklinde verdiği bir ifadesi vardı. Bana Rock 'N Coke'un saf punk müziği ile, Dead Kennedys'le, Rashit'le bağlantısını ne şekilde açıklayabilirsiniz? Dead Kennedys'in bu yorumuna katılıyor olmalısınız sanırım. Bu taviz vermeme olayı eski tarz, koyu muhafazakar işlerde kaldı herhalde.

Her zaman bu soru geldiğinde söylediğimiz gibi, orda yer alan grupların birçoğu bizim müzik hayatımızı başlatan topluluklar. Pet Shop Boys benim rock müziğe başladığımda dinlediğim ilk gruplardan biriydi. DK'de öyle. Biz orda canlı yayında istediklerimizi söyledik. Ve hala söylüyoruz. Plaklarımızı global şirketler basıyor. Bunu nasıl engelleyebiliriz ki. Alternatif şirketler olsa onlara giderdik ama piyasamızı internet ve müziğe, müzisyene saygı duymayan dinleyiciler bitirdi. Indie şirketlerin hepsi kapanmak zorunda kaldı. Bu sene RNC'de Manic Street Preachers var. Ona ne diyecekler çok merak ediyorum. Castro'ya çalmış ilk grup!

Sitenizin yaratıcı görünümü gayet hoş. Fiş şeklinde olan menüyü gördüğümde gülmeden edemedim. Sepetler yine göze çarpıyor. Son albümün konsepti ile güzel bir uyum söz konusu. İlgili webmaster'ın işinden yeterince memnun musunuz? Bütünleşik profesyonelliği düşünüyorum da, aynı ilgiyi MySpace ve blog sitenizde görebilecek miyiz? Tam bu noktada internetin sizlere ve grubunuz adına ne ifade ettiğini soralım.

Sitemizi kuzenim Ozan özdilek yaptı. Yaptığı işten plak şirketimiz ve bizler çok memnunuz. Daha da fazla ilgilenmek istiyoruz ama vakit de zorlanıyoruz. Elimizde bir hayat boyu yetecek materyal var. FUCK MYSPACE! Sitemizi kapattılar. Sebebini bilmiyoruz ama bir açtık ki silinmiş. Bizi sevmeyen birileri de bu işi becermiş olabilir. Bir daha MySpace'e girer miyiz şüpheliyim açıkçası. Birçok başıboş adamın sitesi dururken bizimkini silmeleri çok dokundu ve bunu başka sanatçılara da yaptıklarını duydum internette. özellikle gay ve lezbiyen içerikli müzik gruplarına vb. Tamamen saçmalık..

Rashit'in etkilendikleri isimler arasında Minor Threat, Stooges, Gang Of Four, Television ve Talking Heads gibi önemli isimler var. Peki, sizin gözlemlediğiniz kadarıyla Rashit'ten etkilenen topluluklar var mı?

Evet, ve daha fazlası aslında. Benim bu müzik soundlarıyla ilgilenmemden itibaren, özellikle new wave topluluklarını çok dinlemeye başladım. Her ülkeden, İsveç, Japonya ve Almanya gibi.. Kişisel olarak etkilendiğim diğer isimler; Yellow Magic Orchestra, Yukihiro Takahashi, The Police, Steve Jansen(ve Japan), Yello, Jesus & The Mary Chain, 90'ların indie-shoegaze hareketi ve Kill Rock Stars grupları beni hep etkiledi. Rashit tartışmasız hem majör müzik piyasasında hem de underground'da birçok gruba sözleriyle ve tavrıyla esin kaynağı oldu. İsim vermek istemem ama son 5 yıldaki muhalif kimlikli tüm albümlere, demolara bir göz atın derim..

Sizler dünya çapında ismi olan Dead Kennedys, Glen Matlock, Offspring, Suede ve Korn gibi birçok toplulukla aynı sahnede anıldınız. Rock 'N Coke'ta Hanin Elias'la yaptığınız düetler esnasında elektrikler kesilmişti. Bunu size yapılmış bir saygısızlık olarak adlandırıyoruz. Bu yaşananlar için neler söyleyebilirsiniz?

Süremiz dolmuştu. O görüntü yaşanmayabilirdi ama RNC'dekiler duyarlılığını birçok defa bize dile getirdiler. Hatta teknik ekipten özür dileyenlerde oldu. Biz çok takılmadık o olaya. Ama bitiş için felaket bir şey hazırlamıştık. Onu canlı yayında ve konser esnasında gösteremedik. Ona yanıyorum:) çok gürültülü, ama felaket gürültülü bir biçimde bir bitiş vardı. Erdem ekstra pedallar ve bazı aletlerle gitarı matkaba çevirecekti. Hanin'in çığlıkları ve bizim gök gürültümüz eşliğinde kapatacaktık. Sağlık olsun başka bir yerde gene yaparız.. Duyarlılığınız için size de teşekkür ederiz.

Sahnede çalmaktan ayrı zevk duyduğunuz parçalar hangileridir? Ve seyirciler sizlerden neleri duymak istiyor?

“Potlatch”, “Dans Et”, “Kara Güller”, “Yumurta”, “Nakavt”, “çok Mu Zor?” her zaman çalmaktan çok haşlandığım parçalar. “Tüketiciyim” ve “Hayal Kırıklığı” şu dönemde çok sevdiklerim. Seyircinin daha konser anından itibaren bizden istediği şarkı CMUK cover'ı olan “Dinozor”! Biz de hep son şarkı çalıyoruz çünkü çok iyi bir kapanış şarkısı.. İlk albümün tamamını çalsak herkes dinler sanırım. öyle bir şey yapabiliriz belki bir konserde..

1993-2007 arası çalıştığınız firmalar arasında Rashit'in çıtasını yükseltenler hangileriydi? İşlerinize olumsuz yön veren aracılar oldu mu?

çalıştığımız her şirketle güzel anılarımız olmuştur. Her şey bir tecrübe sonuçta. Sony'deyiz şu anda ve iyi gidiyor şimdilik.

Şu anda dalınızda yerli ve yabancı hangi grupların işlerini beğeniyorsunuz? İlham verici olduklarını düşündükleriniz vardır muhakkak. Dalınızda olmayan grupları da konuşabiliriz.

Ben dalımızda diyemem ama birçok yerli sanatçıyı eskisine nazaran daha çok takip ediyorum işimden de dolayı. Teoman (özellikle son dönemde kendini daha da iyi ifade ettiğini düşünüyorum hem müzik hem de sözlerde, bu yüzden onun şarkılarını da zevkle çalıyorum), Ceza, Sultana, Sagopa Kajmer (özellikle vokal melodileri açısından..), Göksel (Körebe klasikti bence), Vega (birlikte son Ankara konserimizde Deniz'i çok beğendim performansıyla. Tuğrul'da öyle, çok başarılılar..) vb. Popcorn grubunu izledim ve onları da çok beğendim. Yabancı piyasada, özellikle prodüktörleri takip ediyorum. Scott Storch, Timbaland, Najda, Dr. Dre hep takip ettiğim, eski-yeni prodüksiyonlarını beğendiğim isimler. Gene burada konsere getirdiğim Japon kız grubu Afrirampo son yıllarda izlediğim en etkili grup. Polysics, White Stripes (özellikle ilk dönemi), Public Image Ltd., Dali's Car, Ippu Do, Logik System etkilendiğim gruplardan bazıları..

"Türkiye'de rock müziğin kültürü yok!" demecinizi Milliyet Sanat'tan hatırlıyorum. Buna rağmen varlığınızı sürdürmek sanırım bir amaç içinde olmayı gerektiriyor. Amacınız ve gücünüzü nereden aldığınızı merak ediyorum.

Ben kendi adıma gücümü tamamen hayattan, sevdiğim insandan, ailemden ve arkadaşlarımdan alıyorum. Biz bu işlere başladığımızda piyasada hiçbir şey yoktu. 89-90 yıllarıydı. Şimdi 17 yıl geçmiş üzerinden. Bazı şeyler aynen virüs gibi ama form değiştiriyor. Müziği bırakmamız imkansız. Rashit bir gün bitse bile bizler bir şeyler yapıyor olacağız. Fakat daha söyleyeceklerimiz bitmedi.. Bu ülke sınırlarında daha denenecek çok şey var.

Rashit'in geldiği noktayı siz nasıl tanımlıyorsunuz? Popülerlik, yer altı müziği, deneysel işler, seyircilerin değişen profilleri..

Hepsinin ortasındayız. Bukalemun gibi. Bir gün İnönü Stadyumunda çalıyoruz Amerikan Futbolu müsabakasını molasında, bir gün The Cure ile sahnedeyiz, bir gün de Taksim'de ismini bile bilmediğimiz bir barda sahneye çıkıyoruz. Dinleyicimize nerde isterlerse ulaşmaya çalışıyoruz. Belki pazarlama açısından yanlış bir hareket bizimkisi ama bu ülkede ne doğru ki! Anlamsız egolara hiç gerek yok. Tüm dünya müzik piyasasını göze aldığınızda Türkiye'deki en büyük isimler birer HİçLER!

Şu anda mevcut yerli müzik piyasasında bir çok can sıkan konu varken sizi en çok rahatsız eden şeyler hangileridir?

Kültürsüz dinleyiciler, popüler olan gruplara karşı olup sadece TV'de gördüklerini dinleyenler, çöp basan plak şirketleri, festival kültürsüzlüğü, internetten download edenlere kızamıyorum çünkü haklılar - kontör alıp kız arkadaşıyla konuşmak varken 12ytl'ye bizim cd'imizi tabii ki almayacak normal yani..

Röportajımıza verdiğiniz güzel yanıtlarınız için teşekkür ediyoruz. Rashit ile röportaj yapmak bizler için zevkti. Son olarak Rock Vault ve takipçilerine olan mesajlarınızı alalım. Rashit'e yüksek performans diliyoruz!

Ölmediğimiz sürece bir yerlerde bizi her zaman dinleyeceksiniz. Herkese tüm desteği ve ilgisi için çok teşekkürler. MySpace'den ve e maillerden gelen mesajlar çok güzeldi. Bizi işimizi yapmaya motive ediyor. Yeni bir videomuz var "Zor Günler". Birçok müzik kanalında listelerdeyiz. Umarız albümümüzü henüz dinlememişler de bu sayede dinlemiş olur. Teşekkürler Rock Vault.

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.